Konstancin-Jeziorna

Opublikowano: Konstancin-Jeziorna (www.konstancinjeziorna.pl)


Coraz bliżej rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 721

Już na wiosnę ma szansę rozpocząć się rozbudowa drogi nr 721 z Piaseczna do Konstancina-Jeziorny. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w środę 21 lutego planuje podpisać umowę z wykonawcą inwestycji, na którą od ponad dekady czekają władze i mieszkańcy obu gmin. Jej wartość to ponad 84 mln zł.

Droga wojewódzka nr 721 z Konstancina-Jeziorny do Piaseczna od lat jest w opłakanym stanie – wąska, dziurawa i nierówna. Brakuje przy niej chodników i ścieżek rowerowych. Codziennie przejeżdża nią tysiące aut, a mieszkańcy przemieszczają się poboczem do pracy, szkół, placówek handlowych czy przystanków komunikacji miejskiej. Bardzo niebezpiecznie robi się po zmroku, a prawdziwy horror przychodzi w okresie jesienno-zimowym i podczas deszczu.

Dekada walk

O remont drogi nr 721 od lat walczą zarówno władze, jak i mieszkańcy gmin Konstancina-Jeziorny i Piaseczna. Do władz województwa regularne kierowane były pisma oraz petycje w sprawie jej pilnej modernizacji. Samorządy zadeklarowały też pokrycie kosztów, po 25 proc. każdy, wykonania dokumentacji projektowej inwestycji – gmina Konstancin-Jeziorna przekazała na ten cel, w formie dotacji celowej, ponad 267,2 tys. zł. Co więcej, w 2019 r. mieszkańcy zorganizowali blokadę ul. Kazimierza Pułaskiego. Teraz, po ponad dekadzie starań, „721” w końcu doczeka się rozbudowy. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich pod koniec stycznia wyłonił wykonawcę inwestycji. W postępowaniu przetargowym startowało 7 firm. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła Skanska – opiewa ona na ponad 84,2 mln zł. Podpisanie umowy zaplanowano na 21 lutego w piaseczyńskim urzędzie miasta. Od tego dnia wykonawca będzie miał trzy lata na realizację inwestycji.

Będzie bezpieczniej

Droga – na prawie pięciokilometrowym odcinku – od ul. Julianowskiej w Piasecznie do ul. Skolimowskiej w Konstancinie-Jeziornie zyska nową nawierzchnię oraz oświetlenie. Pojawią się też chodniki, ścieżka rowerowa i kilka przejść dla pieszych. Ponadto wybudowane zostaną dwa ronda – na skrzyżowaniu z ul. Przesmyckiego oraz z ul. Kołobrzeską Ale to nie wszystko. Przebudowana zostanie także sieć energetyczna, gazowa i teleinformatyczna. Inwestycja zostanie podzielona na cztery etapy, z realizacją dwóch jednocześnie. Wykonawca już rozpoczął konsultacje z zarządcami dróg w sprawie organizacji ruchu na czas budowy. – Informacje o utrudnieniach i objazdach będą publikowane po zatwierdzeniu czasowej organizacji ruchu przez departament Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, a także m.in. przez policję i lokalne samorządy – informuje Michalina Chwieduk z Biura Promocja i Komunikacji Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie.


Adres źródłowy: https://www.konstancinjeziorna.pl/news/coraz-blizej-rozbudowy-drogi-wojewodzkiej-nr-721