Konstancin-Jeziorna

Opublikowano: Konstancin-Jeziorna (www.konstancinjeziorna.pl)


Bezpłatna mammografia przed konstancińskim ratuszem

fot. Magnific

Mieszkanki gminy Konstancin-Jeziorna po raz kolejny będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi. Mobilny gabinet diagnostyczny zaparkuje przed ratuszem 29 czerwca. Badanie finansowane przez Narodowy Fudnusz Zdrowia nie wymaga skierowania lekarskiego, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku chorobę wykrywa się u blisko 19 tys. Polek. Wczesne rozpoznanie zmian znacząco zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Z myślą o zdrowiu mieszkanek gminy Konstancin-Jeziorna po raz kolejny organizowana jest akcja bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnym gabinecie diagnostycznym.

Bezpłatne badania

Tym razem 29 czerwca br. przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77 zaparkuje mammobus firmy Geneva Trust. Badania będą wykonywane w godz. 9.00–17.00. Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat.

Udział nie wymaga skierowania lekarskiego. Wystarczy wcześniej zarejestrować się telefonicznie pod numerem 58 767 34 44 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–20.00) lub za pośrednictwem strony internetowej: rejestracja.mojamammografia.pl.

Bezpłatne badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach programu profilaktyki raka piersi przysługują kobietom:

  • co 24 miesiące – jeśli nie miały wcześniej zdiagnozowanego nowotworu złośliwego piersi;
  • co 12 miesięcy – jeśli zakończyły leczenie raka piersi i pięcioletni okres monitorowania po terapii;
  • co 12 miesięcy – jeśli po pięciu latach od leczenia operacyjnego pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii.

Bezpieczne badanie

Mammografia jest badaniem bezpiecznym, szybkim i skutecznym. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć każdej piersi, co pozwala wykryć zmiany niewyczuwalne podczas samobadania lub badania lekarskiego. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie choroby na bardzo wczesnym etapie, kiedy szanse na skuteczne leczenie są największe.

Choć podczas badania może wystąpić chwilowy dyskomfort związany z uciskiem piersi, dla większości kobiet jest ono niemal bezbolesne. Dawka promieniowania jest niewielka i porównywalna do tej, którą organizm przyjmuje podczas prześwietlenia zęba czy lotu samolotem.

Specjaliści podkreślają, że regularna mammografia pozostaje jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Warto więc skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego badania i zadbać o swoje zdrowie.

Do pobrania

Adres źródłowy: https://www.konstancinjeziorna.pl/news/bezplatna-mammografia-przed-konstancinskim-ratuszem-1