Konstancin-Jeziorna

Opublikowano: Konstancin-Jeziorna (www.konstancinjeziorna.pl)


Strażacy ochotnicy podsumowali pięć lat i wybrali nowe władze

fot. L. Porowski

W piątek (19 czerwca) odbył się 13. Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Konstancinie-Jeziornie. Była to okazja do podsumowania kadencji 2021–2026 i wyboru nowych władz. Po 30 latach funkcję prezesa zarządu przekazał druh Grzegorz Szewczyk, a jego następcą został Mateusz Siudziński z OSP Bielawa.

Taki zjazd odbywa się raz na pięć lat. W miniony piątek (19 czerwca) w sali posiedzeń Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna po raz 13. spotkali się przedstawiciele gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Podczas obrad podsumowano działalność zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Konstancinie-Jeziornie oraz komisji rewizyjnej za lata 2021–2026. Delegaci pozytywnie ocenili ich pracę, udzielając absolutorium.

Podziękowania za pracę

Piątkowy zjazd był również okazją do podziękowania członkom ustępującego zarządu za ich wieloletnią pracę na rzecz ochotniczego pożarnictwa. Okolicznościowe podziękowania i upominki wręczyli Michał Wiśniewski, burmistrz Konstancina-Jeziorny, oraz Grzegorz Szewczyk, ustępujący prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP. – Dziękuję za wytrwałość, odpowiedzialność i profesjonalizm w realizacji zadań na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców naszej gminy, a także za aktywne wspieranie działalności strażaków ochotników służących lokalnej społeczności – podkreślił włodarz. – Wyrażam uznanie dla dotychczasowych osiągnięć oraz wkładu wniesionego w rozwój i funkcjonowanie gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Nowe władze

Najważniejszym punktem zjazdu był wybór nowych władz na kadencję 2026–2031. Funkcję prezesa zarządu objął druh Mateusz Siudziński, prezes OSP Bielawa. Zastąpił on Grzegorza Szewczyka, który po 30 latach kierowania miejsko-gminnymi strukturami OSP nie ubiegał się o kolejną kadencję.

W skład nowego prezydium weszli także ponownie Wojciech Kowalczyk, prezes OSP Cieciszew, oraz Łukasz Korytek, prezes OSP Skolimów, którzy będą pełnić funkcje wiceprezesów. Na stanowisku komendanta gminnego pozostał Damian Komosa, wiceprezes i naczelnik OSP Bielawa.

Sekretarzem wybrano Grzegorza Barcikowskiego, naczelnika OSP Konstancin-Jeziorna, skarbnikiem Piotra Śliwkę, prezesa OSP Słomczyn, a członkiem prezydium Macieja Tomasika, wiceprezesa OSP Kawęczynek.

Podczas zjazdu wyłoniono również komisję rewizyjną. Jej przewodniczącą ponownie została Dorota Seliga z OSP Konstancin-Jeziorna, funkcję wiceprzewodniczącego powierzono Kamilowi Syskowskiemu z OSP Słomczyn, a członkiem komisji został Stefan Wiewióra z OSP Czernidła.

Wybrano także przedstawicieli do Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP. Gminę Konstancin-Jeziorna reprezentować będą wspomniani już Mateusz Siudziński, Wojciech Kowalczyk i Łukasz Korytek. Z kolei delegatami na zjazd powiatowy zostali Dorota Seliga, Kamil Syskowski oraz Krystian Białowąs z OSP Skolimów.

OSP w liczbach

Obecnie w gminie Konstancin-Jeziorna działa dziewięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego cztery (OSP Bielawa, OSP Kawęczynek, OSP Konstancin-Jeziorna i OSP Skolimów) są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łącznie zrzeszają one blisko 270 członków, w tym ponad 180 strażaków uprawnionych do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych. Przy jednostkach funkcjonuje także pięć Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, skupiających łącznie 93 młodych adeptów pożarnictwa.


Adres źródłowy: https://www.konstancinjeziorna.pl/news/strazacy-ochotnicy-podsumowali-piec-lat-i-wybrali-nowe-wladze