Konstancin-Jeziorna

Opublikowano: Konstancin-Jeziorna (www.konstancinjeziorna.pl)


Program Czyste Powietrze

Konstanciński magistrat kontynuuje w 2024 roku działalność punktu konsultacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze”. Urzędnicy są dostępni dla mieszkańców gminy pięć razy w tygodniu. W ramach wsparcia pomogą m.in. w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie.

„Czyste Powietrze” to rządowy program realizowany od września 2018 r. Umożliwia on pozyskanie dotacji na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę przestarzałych pieców, tzw. kopciuchów, na te bardziej ekologiczne, spełniające najwyższe normy. Adresowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

W ramach programu Czyste Powietrze mieszkańcy gminy złożyli 161 wniosków. Zrealizowano 56 przedsięwzięć. Łączna kwota wypłaconych dotacji wyniosła 1 146 535,27 zł (stan na 31 marca 2024 r.).

Nowy nabór wniosków

Nowa edycja programu ruszyła 3 stycznia 2023 r. Jest sporo zmian. Oto niektóre z nich:

  • podniesienie wysokości progów dochodowych;
  • wyższa kwota dofinansowania o jakie można się ubiegać – nawet do 136,2 tys. zł;
  • możliwości rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu, jeśli wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca;
  • obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku, na który można otrzymać dotację do 1,2 tys. zł.
  • Szczegółowe informacje na temat programu, warunków otrzymania dotacji oraz progów dochodowych dostępne są na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

Fachowa pomoc

Aby ułatwić mieszkańcom aplikowanie o ośrodki, w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 cały czas działa punkt informacyjno-konsultacyjny. Jest on czynny 5 razy w tygodniu:

  • w poniedziałki w godz. 7.00–9.00,
  • we wtorki i w środy w godz. 7.00–8.00 i 16.00–18.00, 
  • w czwartki i w piątki w godz. 7.00–8.00. 

Jego pracownicy udzielają informacji o programie, a także pomagają w wypełnieniu wniosku i jego rozliczeniu. W celu zapewnienia sprawnej obsługi interesantów prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu wizyty – wysyłając wiadomość na adres: czystepowietrzeatkonstancinjeziorna [dot] pl lub dzwoniąc pod nr telefonu 22 484 23 00 i wybierając nr. wew.: 352, 368 lub 421.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.


Adres źródłowy: https://www.konstancinjeziorna.pl/page/program-czyste-powietrze