Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Pomoc dla seniorów

Gmina Konstancin-Jeziorna przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Solidarni z Seniorami – razem damy radę”, organizowanej przez Stowarzyszenie „Manko” i czasopismo „Głos Seniora”. Obejmuje ona szereg działań skierowanych do osób 60 plus.


Cele akcji

Celem akcji „Solidarni z Seniorami – razem damy radę” jest zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej sytuacji osób 60 plus w dobie panującej epidemii koronawirusa oraz wsparcie odizolowanych od świata seniorów poprzez pomoc, rzetelną informację, edukację i aktywizację. Gmina Konstancin-Jeziorna została partnerem tej kampanii. Dbajmy o siebie, ale też nie zapominajmy, że ktoś może potrzebować naszej pomocy, np. starsza wiekiem sąsiadka. Nie musimy w tym czasie utrzymywać zażyłych kontaktów, wystarczy, że zrobimy zakupy, wyprowadzimy psa na spacer czy po prostu zadzwonimy, porozmawiamy i wezwiemy specjalistyczną pomoc. Bądźmy w kontakcie w seniorami!


Działania dla seniorów

Kampania „Solidarni z Seniorami – razem damy radę” obejmuję następujące działania:

 • Głos Seniora TV
  Projekt polega na produkcji, promocji i emisji specjalnych materiałów filmowych dedykowanych seniorom. Są to porady i wywiady ze specjalistami, ekspertami i ambasadorami akcji, a także programy rozrywkowe (porady geriatry, kardiologa, psychologa czy rzecznika praw pacjenta).

 • Zakupy dla seniora
  Akcja zakłada promowanie pomocy sąsiedzkiej i międzypokoleniowej. Zachęcamy do wydrukowania plakatu, wpisania na nim swojego numeru telefonu i zadeklarowania gotowości pomocy seniorom (np. poprzez zrobienie zakupów, w tym leków, wyprowadzenie psa, porozmawianie przez telefon).

 • Wysyłka pocztowa „Pakietów wsparcia”
  W związku z faktem, że tylko do 25% seniorów jesteśmy w stanie dotrzeć kanałami online, a izolacja społeczna i odcięcie od świata jest olbrzymim zagrożeniem dla ich życia i zdrowia, Stowarzyszenie „Manko” przygotowało „Pakiety wsparcia”. Będą one wysyłane bezpośrednio do domów seniorów, za pośrednictwem poczty, lub zostaną przekazane organizacjom i gminom – partnerom akcji, które deklarują ich redystrybucję do swoich seniorów. Pakiet zawiera m.in.: ogólnopolski magazyn „Głos Seniora”, książkę Sobiesława Zasady, maseczkę ochronną, środki higieniczne SENI oraz materiały edukacyjne np. niezbędnik seniora od Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz informator dotyczący praw pacjenta. Jeżeli chcesz dostać „Pakiet wsparcia” napisz: kontakt@manko.pl lub zadzwoń: 12 429 37 28.

 • Szyjmy maseczki dla seniorów i szpitali
  W ramach akcji Stowarzyszenie „Manko” wysyła seniorom materiały i zachęca ich do szycia maseczek, które następnie trafiają do potrzebujących seniorów, szpitali, domów pomocy społecznej i gmin.

 • Specjalny 50. Numer „Głos Seniora”
  Kontynuowane  jest wydawanie „Głosu Seniora”. Numer 50. w dużej części poświęcony będzie aktualnej sytuacji, ale także wsparcia poprzez aktywizację, edukację, integrację, konkursy, dobre praktyki, porady ekspertów. Magazyn w nakładzie 25 tys. egzemplarzy zostanie rozdystrybuowany bezpośrednio do seniorów, aktywnych gmin i organizacji pozarządowych oraz do decydentów (otrzymają go wszyscy parlamentarzyści i samorządowcy).

 • Stop korona-oszustwom
  W trosce o bezpieczeństwo seniorów prowadzona jest też akcja pt. „Stop korona-oszustwom”. Ma ona zwiększyć świadomość starszych osób w temacie zagrożenia różnego typu oszustwami, które czekają na nie w trakcie pandemii.


Więcej informacji: glosseniora.pl/solidarni-z-seniorami

Autor: Stowarzyszenie Manko

2020-06-24

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer