Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Rezerwat przyrody Wyspy Świderskie

Faunistyczny rezerwat przyrody położony na południowym skraju Warszawy (obejmujący dzielnice Wilanów i Wawer), w gminie Konstancin-Jeziorna oraz na terenach miast Karczew, Otwock i Józefów w województwie mazowieckim. 

Rezerwat przyrody "Wyspy świderskie" został utworzony w 1998 r. i zajmuję powierzchnię 530,28. Obejmuje wyspy, mielizny i piaszczyste łachy oraz wody płynące Wisły. Rezerwat powstał, by chronić ekosystem wodny w korycie środkowej Wisły. Jest to miejsce gniazdowania i żerowania rzadkich gatunków ptaków oraz ostoja zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. Obszar ten ma duże walory krajobrazowe. Do tej pory skatalogowano 163 gatunków roślin i 175 gatunków kręgowców, w tym 140 gatunków ptaków.

Rezerwat przyrody "Wyspy świderskie" posiada plan ochrony, który został wprowadzony Rozporządzeniem nr 61 Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 grudnia 2003 r. Obejmuje on następujące zadania: wycinkę młodych drzew i krzewów wkraczających na otwarte przestrzenie, zarybianie, wieszanie skrzynek lęgowych, rekultywację miejsca po składowanym piasku w Karczewie, likwidację kolektora nieoczyszczonych ścieków w Józefowie, systematyczne sprzątanie śmieci, przekopanie rowów na drogach wjazdowych do rezerwatu niedopuszczonych do ruchu. Zgodnie z dokumentem jedynym obszarem, co do którego nie przewiduje się jakiejkolwiek ingerencji człowieka, są piaszczyste ławice i wyspy.

Autor: Inf. własna

2014-09-18

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer