Konstancin-Jeziorna[0]

Opublikowano: Konstancin-Jeziorna (www.konstancinjeziorna.pl)


Mieszkańcy ze wsparciem gminy wymieniają kopciuchy

Nie jeden, a prawdopodobnie trzydzieści pięć starych kopciuchów zostało zlikwidowanych w tym roku w gminie Konstancin-Jeziorna. Prostujemy nieprawdziwą informację podaną przez „Gazetę Wyborczą”. Mieszkańcy chętnie korzystają ze wsparcia finansowego oferowanego przez samorząd na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Gmina Konstancin-Jeziorna od 2017 r. realizuje własny program wspierający wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. Mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie na modernizację systemów ogrzewania w budynkach i lokalach, w tym na likwidację starego pieca węglowego, w wysokości do 8 tys. zł. Muszą tylko złożyć wniosek do Urzędu Miasta i Gminy.

Aktualne dane

W 2021 r. konstanciński samorząd podpisał 39 umów z mieszkańcami, z czego 25 zostało już rozliczonych i wnioskodawcy otrzymali dotacje. Na rozliczenie czeka jeszcze 10 kontraktów (należy więc przypuszczać, że systemy ogrzewania zostały zmodernizowane). W 4 przypadkach wsparcie finansowane nie zostało udzielone z powodu m.in. braków formalnych, rezygnacji wnioskodawcy i braku przeprowadzonej modernizacji ogrzewania. Jak widać powyższe dane różnią się od tych podanych przez „Gazetę Wyborczą” w artykule na temat wymiany starych źródeł ciepła na ekologiczne w 39 mazowieckich gminach. Wskazano w nim, że w Konstancinie-Jeziornie, w okresie od 1 stycznia do 10 września 2021 r., zlikwidowano tylko jednego kopciucha, co jest oczywiście nieprawdą.

104 wnioski i 74 dotacje

Łącznie w latach 2017–2020 do konstancińskiego magistratu wpłynęły 104 wnioski, a gmina przyznała 74 dotacji. Poniżej prezentujemy zestawienie udzielonych dotacji w poszczególnych latach:

  • rok 2017 – wpłynęły 24 wnioski, przyznano 15 dotacji;
  • rok 2018 – wpłynęły 22 wnioski, przyznano 15 dotacji;
  • rok 2019 – wpłynęło 33 wniosków, przyznano 29 dotacji;
  • rok 2020 – wpłynęło 25 wniosków, przyznano 15 dotacji.

Szczegółowe informacje na temat gminnej dotacji na modernizację systemów ogrzewania dostępne są w zakładce: Środowisko/Ochrona środowiska/Gminna dotacja na wymianę pieca.


Adres źródłowy: https://www.konstancinjeziorna.pl/news/srodowisko/mieszkancy-ze-wsparciem-gminy-wymieniaja-kopciuchy


Adres źródłowy: https://www.konstancinjeziorna.pl/news/srodowisko/mieszkancy-ze-wsparciem-gminy-wymieniaja-kopciuchy

Załączniki
  • [0] https://www.konstancinjeziorna.plhttps://www.konstancinjeziorna.pl/themes/custom/konstancin/logo.svg
  • [1] https://www.konstancinjeziorna.pl/sites/default/files/styles/aktualnosci_duze/public/obrazek/2021-11/spalanie_piec.jpg?h=0c2cf62d&itok=yt8EiMng