Pamiętamy! Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej | Konstancin-Jeziorna

Pamiętamy! Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

13-04-2023

W czwartek (13 kwietnia) Konstancin-Jeziorna uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Władze samorządowe, a także delegacje organizacji kombatanckich, grup społecznych i Szkoły Podstawowej nr 2 złożyły kwiaty przed pomnikiem katyńskim przy ul. Sienkiewicza.

13 kwietnia, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, oddajemy hołd Polakom pomordowanym wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy policji politycznej Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. W bestialski sposób, od strzału w tył głowy, zginęło blisko 22 tysiące polskich obywateli, w tym m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i osoby cywilne należące do elit drugiej Rzeczypospolitej. Wśród ofiar tej makabrycznej zbrodni byli też mieszkańcy Konstancina, Chylic i Skolimowa. To właśnie ich nazwiska widnieją na pamiątkowym głazie przy ul. Sienkiewicza.

Biało-czerwone kwiaty

W czwartek – w 83. rocznicę mordu w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie i Mińsku Białoruskim – Konstancin-Jeziorna uczcił pamięć ofiar zbrodni sowieckiej. Wiązanki białych i czerwonych kwiatów przed pomnikiem katyńskim złożyły władze samorządowe – burmistrz Kazimierz Jańczuk i jego zastępcy Ryszard Machałek i Dariusz Zieliński; prezes honorowa i prezes Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego – Czesława Gasik i Hanna Szaflik, a także delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie. Placówkę reprezentowali uczniowie kl. 5c oraz nauczyciele historii – Anna Woźniak i Wojciech Guszkowski. O rocznicy pamiętali także kombatanci. W ich imieniu hołd ofiarom zbrodni katyńskiej oddał Marek Szewczyk, przewodniczący koła nr 21 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Konstancinie-Jeziornie.

Pomnik katyński

Pomnik „Katyń – ocalić od zapomnienia” to pamiątkowa tablica umieszczona na granitowym bloku. Został odsłonięty w 2010 r. –  upamiętnia 14 mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. w Katyniu, Charkowie i Twerze. Inicjatorką jego budowy była Hanna Gutkowska, a wnioskodawcą – Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina.

Galeria zdjęć

 

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • grupa starszych osób kobiety siedzą, mężczyźni stoją

    Złote i diamentowe pary z medalami od Prezydenta RP

    Są małżeństwem od ponad pół wieku – w środę (30 października) w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna dziesięć par świętowało swoje złote i diamentowe gody. Z rąk burmistrza Michała Wiśniewskiego odebrały medale nadane przez Prezydenta RP, dyplomy oraz upominki.
  • Drób ozdobny, koguty i kury, chodzą po murku

    Ptasia grypa w Polsce – apel powiatowego lekarza…

    Ptasia grypa nadal stanowi zagrożenie w Polsce. W związku z wykryciem kolejnych ognisk tej choroby wirusowej Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie apeluje do hodowców drobiu o podjęcie działań mających na celu ograniczenie jej rozprzestrzeniania.