Warto zobaczyć | Konstancin-Jeziorna

Warto zobaczyć

 • Park Zdrojowy
  Park Zdrojowy położony jest w samym centrum uzdrowiskowej części Konstancina-Jeziorny. Jego główna aleja łączy ul. Piłsudskiego, jedną z najważniejszych arterii tej części miasta, z tężnią solankową.
  Zdjęcie wykonane w wiosenny dzień w Parku Zdrojowym. Ścieżką spacerową idą turyści, na ławce po prawej stronie siedzą rowerzyści. W głębi widać wysokie zielone drzewa oraz tężnie solankową.
 • Tężnia solankowa
  Tężnia solankowa uznawana jest za serce Parku Zdrojowego. Jest jedną z kilkunastu tężni w Polsce – drugą najstarszą i najbardziej rozpoznawalną po ciechocińskiej. Obiekt leczniczy zbudowano w 1978 r., zasilany jest solanką z położonego nieopodal odwiertu. Powietrze wokół tężni tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu nad morzem.
  Zdjęcie wykonane w letni dzień w Parku, przedstawia tężnię solankową - obiekt zbudowany z gałęzi tarniny przykryty drewnianym daszkiem, ogrodzony niską drewnianą barierką. Dookoła niej usytuowane są ławki. Tło stanowią błękit nieba oraz drzewa.
 • Willa Hugonówka
  Okazały budynek umiejscowiony przy Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie, powstał na zlecenie Hugona Seydla, warszawskiego winiarza, sędziego Trybunału Handlowego i konsula honorowego Królestwa Serbii w Polsce. Nazwa pochodzi od imienia właściciela, który na początku dwudziestego w. zakupił działkę położoną na pograniczu Konstancina i Skolimowa.
  W głównej części zdjęcia znajduje się rodzinka (rodzice i dwójka dzieci), którzy siedzą na leżakach w wiosenny dzień. Za nimi widoczna jest drewniana konstrukcja pergoli, oraz duży budynek, w którym mieści się siedziba Konstancińskiego Domu Kultury.
 • Willa Kamilin
  Willa powstała przed 1919 r. na zlecenie rodziny Jankiewiczów. Willa pierwotnie nosiła nazwę „Halszka” . W 1929 r. została sprzedana małżonkom Arturowi i Kamili Gornigom, którzy przemianowali ją na „Kamilin”. Obecnie w odrestaurowanej willi mieści się sala ślubów.
  Widok na odrestaurowany budynek willi Kamilin od ulicy Piłsudskiego, na planie litery L z ozdobną drewnianą werandą. Tło stanowią wysokie drzewa .
 • Willa Gryf
  Zbudowana około 1905 r. według projektu Bronisława Colonny-Czosnowskiego. Świeżo wzniesiony budynek kupiła Józefa z Cybulskich Jaxa-Bąkowska – poetka, nowelistka i redaktorka popularnych pism kobiecych. Obecnie w willi Gryf znajdują się między innymi filie: Konstancińskiego Domu Kultury, Biblioteki Publicznej oraz świetlica środowiskowa.
  Odnowiony budynek willi Gryf – jasna elewacja, czerwony dach z narożną wieżyczką, dużo okien. Dookoła budynku rosną wysokie drzewa.
 • Willa Świt
  Willa w stylistyce wczesnego modernizmu wg proj. Zenona Chrzanowskiego. Wybudowana dla malarza Zdzisława Jasińskiego, który sprzedał ją pisarzowi Stefanowi Żeromskiemu. Należała później do jego nieformalnej żony Anny i córki Moniki. Obecnie mieści muzeum poświęcone pisarzowi, które czasowo jest zamknięte do odwołania. 
  Widok na willę Świt. Biały budynek na planie kwadratu z czerwonym dachem, duża ilością okien. Wokół willi rosną wysokie drzewa