Projekt Miasto Słońca – Królestwo Bajek | Konstancin-Jeziorna

Projekt Miasto Słońca – Królestwo Bajek

Konstancin-Jeziorna krainą bajek i opowieści – taki pomysł na wyróżnienie naszej gminy w regionie, a nawet w całym kraju, mają inicjatorzy projektu „Bajka wizytówką miasta i gminy Konstancin-Jeziorna”. Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą opowieścią pt. „Jak powstała Akademia – Życie w Bajce?”.

Na zdjęciu 4 osoby (dwie kobiety i dwóch mężczyzn) - twórcy Projektu Miasto Słońca. Siedzą na ławce w parku w wiosenny dzień. W tle widoczne wysokie drzewa.
Od lewej: Michał Malinowski, Jolanta Krystyna Żytkiewicz, Maria Czarkowska, Piotr Malinowski (fot. Miasto Słońca)

Popularyzacja uzdrowiska

Pomysłodawczynią projektu jest Jolanta Krystyna Żytkiewicz, która od 20 lat zajmuje się pisaniem bajek. To ona na jednym z forów dyskusyjnych poświęconych gminie Konstancin-Jeziorna zaproponowała stworzenie cyklu opowieści, które w wyjątkowy i kreatywny sposób będą popularyzowały nasze uzdrowisko. Pomysł zdobył wielu sympatyków, którzy chętnie zaangażowali się w rozwój projektu – aktywnie zgłaszali propozycje historii czy bohaterów. – Chcieliśmy, by historie były inspirujące, żywe i odnosiły się do miejsc im bliskich – wyjaśnia bajarka Jolanta Krystyna Żytkiewicz. – Wierzymy również, że nasz cykl przypomni wszystkim o pięknie bajek, a także radości z ich czytania.

Seria opowieści

Tak powstała pierwsza z serii opowieści o Konstancinie-Jeziornie, który w bajkowym świecie nosi nazwę „Miasto Słońca” i jest stolicą Królestwa Bajek. Jej twórcami są wspominana już Jolanta Krystyna Żytkiewicz, Maria Czarkowska – wolontariuszka, prowadząca w „Gazecie Wyborczej” projekty społeczne – oraz Piotr Malinowski – wolontariusz, psycholog, nauczyciel i asystent rodziny – a także oraz Michał Malinowski – dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Czarnowie. O efektach tej współpracy można się przekonać poniżej, gdzie publikujemy pierwszą z serii opowieści pt. „Jak powstała Akademia – Życie w Bajce?”. Zachęcamy również do lektury kolejnych bajek, których treść również można pobrać.

Na zdjęciu dwie postacie z bajek - materiałowa ruda wiewiórka i kremowy pluszowy miś. Siedzą obok siebie na drewnianej belce. W tle widać tężnie solankową w Parku Zdrojowym.
Wiewiórka i Brombas w tężni solankowej w Parku Zdrojowym (fot. Miasto Słońca)

Czytajmy bajki

Jak wyjaśnia Piotr Malinowski, bajka jest naturalnym sposobem edukacji i komunikacji. – Czytanie bajek to przekazywanie wiedzy o tym, jaki jest świat, i położenie fundamentów pod opowieści dzieci o ich życiu w przyszłości – mówi pan Piotr.
Podobnie uważa Maria Czarkowska. – Od bajki już krótka droga do rozwoju talentu dziecka, do tworzenia wizji przyszłości, do zarządzania własnym zamkiem, pałacem – dodaje.
Inicjatorzy projektu podkreślają, że to również pierwszy krok do urzeczywistnienia inicjatywy, aby bajka stała się tym, co wyróżni miasto i gminę w regionie, a nawet w całym kraju. 

Do wyboru

Zapraszamy do czytania, słuchania i oglądania, bo bajki są także nagrywane i udostępniane w serwisie YouTube. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na facebookowym profilu Miasto Słońca – Królestwo Bajek Konstancin-Jeziorna.

Autor
Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej