Konstancin-Jeziorna krainą bajek i opowieści – taki pomysł na wyróżnienie naszej gminy w regionie, a nawet w całym kraju, mają inicjatorzy projektu „Bajka wizytówką miasta i gminy Konstancin-Jeziorna”. Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą opowieścią pt. „Jak powstała Akademia – Życie w Bajce?”.
Popularyzacja uzdrowiska
Pomysłodawczynią projektu jest Jolanta Krystyna Żytkiewicz, która od 20 lat zajmuje się pisaniem bajek. To ona na jednym z forów dyskusyjnych poświęconych gminie Konstancin-Jeziorna zaproponowała stworzenie cyklu opowieści, które w wyjątkowy i kreatywny sposób będą popularyzowały nasze uzdrowisko. Pomysł zdobył wielu sympatyków, którzy chętnie zaangażowali się w rozwój projektu – aktywnie zgłaszali propozycje historii czy bohaterów. – Chcieliśmy, by historie były inspirujące, żywe i odnosiły się do miejsc im bliskich – wyjaśnia bajarka Jolanta Krystyna Żytkiewicz. – Wierzymy również, że nasz cykl przypomni wszystkim o pięknie bajek, a także radości z ich czytania.
Seria opowieści
Tak powstała pierwsza z serii opowieści o Konstancinie-Jeziornie, który w bajkowym świecie nosi nazwę „Miasto Słońca” i jest stolicą Królestwa Bajek. Jej twórcami są wspominana już Jolanta Krystyna Żytkiewicz, Maria Czarkowska – wolontariuszka, prowadząca w „Gazecie Wyborczej” projekty społeczne – oraz Piotr Malinowski – wolontariusz, psycholog, nauczyciel i asystent rodziny – a także oraz Michał Malinowski – dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Czarnowie. O efektach tej współpracy można się przekonać poniżej, gdzie publikujemy pierwszą z serii opowieści pt. „Jak powstała Akademia – Życie w Bajce?”. Zachęcamy również do lektury kolejnych bajek, których treść również można pobrać.
Czytajmy bajki
Jak wyjaśnia Piotr Malinowski, bajka jest naturalnym sposobem edukacji i komunikacji. – Czytanie bajek to przekazywanie wiedzy o tym, jaki jest świat, i położenie fundamentów pod opowieści dzieci o ich życiu w przyszłości – mówi pan Piotr.
Podobnie uważa Maria Czarkowska. – Od bajki już krótka droga do rozwoju talentu dziecka, do tworzenia wizji przyszłości, do zarządzania własnym zamkiem, pałacem – dodaje.
Inicjatorzy projektu podkreślają, że to również pierwszy krok do urzeczywistnienia inicjatywy, aby bajka stała się tym, co wyróżni miasto i gminę w regionie, a nawet w całym kraju.
Do wyboru
Zapraszamy do czytania, słuchania i oglądania, bo bajki są także nagrywane i udostępniane w serwisie YouTube. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na facebookowym profilu Miasto Słońca – Królestwo Bajek Konstancin-Jeziorna.