Rezerwat Skarpa Oborska | Konstancin-Jeziorna

Rezerwat Skarpa Oborska

21-02-2021
Wąwóz w Oborach

Rezerwat Skarpa Oborska położony jest w gminie Konstancina-Jeziorny, na wschód od drogi nr 724 – ciągnie się wąskim pasem pomiędzy Konstancinem-Jeziorną a Łyczynem. Zajmuje powierzchnię 15,6 ha.

Liczne źródła i wąwozy

W rezerwacie ochronie podlega bogato rzeźbiona skarpa doliny Wisły, porośnięta wielogatunkowym lasem liściastym (m.in. stare lipy, wiązy, dęby). Ciekawostką rezerwatu są liczne źródła i wąwozy rozcinające skarpę. Na skraju lasu, od strony zachodniej znajduje się cmentarz z czasów pierwszej wojny światowej. Pochowano tu poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich. Zbudowany na planie koła cmentarz opisał Stefan Żeromski w noweli „Pomyłki”. 

Pobierz aplikację i zwiedzaj

Zwiedzanie rezerwatu możliwe jest praktycznie tylko niebieskim szlakiem pieszym: Zalesie Górne, PKP – Kabaty, MPK, który przebiega przez rezerwat na odcinku 350 m wąską ścieżką przez las u podnóża skarpy. Pozostałe dróżki i ścieżki szybko w gąszczu zanikają. Nie są dla turystów użyteczne.

Szczegółowy opis rezerwatu oraz przebieg niebieskiego szlaku pieszego dostępny jest na stronie internetowej Szlaki turystyczne Mazowsza. Poznawanie rezerwatu na pewno ułatwi aplikacja mobilna Szlaki Mazowsza, którą można pobrać na telefon.  

Najnowsze aktualności

  • Grupa osób siedzi przy stole w sali posiedzeń.

    Inwestycja na terenie dawnej Fabryki Papieru – uwagi do 17…

    We wtorek (14 maja) w konstancińskim magistracie odbyło się spotkanie poświęcone inwestycji, którą przy ul. Mirkowskiej, planuje Arche S.A. Jego uczestnicy mogli wyrazić swoją opinię na temat zaprezentowanych projektów, zadać pytania oraz zgłosić uwagi. Te będą przyjmowane jeszcze do 17 maja.
  • Oblicza Niepodległości – wyjątkowa wystawa w Parku Zdrojowym

    Można już oglądać wystawę „Oblicza Niepodległości”

    Takiej wystawy w Konstancinie-Jeziornie jeszcze nie było. Instalacja przestrzenna „Oblicza Niepodległości”, która stanęła w Parku Zdrojowym, jest już dostępna dla zwiedzających. Ekspozycję można oglądać do końca czerwca br. W wybrane dni towarzyszyć jej będą pikniki i spotkania historyczne.