Katyń i Smoleńsk – pamiętamy | Konstancin-Jeziorna

Katyń i Smoleńsk – pamiętamy

12-04-2021
Fot. A. Piętka

W Konstancinie-Jeziornie uczczono 81. rocznicę zbrodni katyńskiej i 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W minioną sobotę (10 kwietnia) władze samorządowe złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze przed pomnikiem katyńskim w pasażu przy ul. Sienkiewicza.

Uroczystości rocznicowe, z uwagi na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia, miały charakter kameralny i symboliczny. W sobotę (10 kwietnia) władze samorządowe, w imieniu mieszkańców gminy, złożyły wieniec i zapaliły znicze przed pomnikiem katyńskim w al. Miłośników Konstancina. Hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej oddali burmistrz Kazimierz Jańczuk, jego zastępcy – Ryszard Machałek i Dariusz Zieliński oraz Stanisław Grudzień, komendant Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie.

Nowe nazwiska na tablicy

Pomnik katyński to okolicznościowa tablica umieszczona na granitowym bloku. Został odsłonięty w 2010 r. – wtedy widniały na nim dane 11 mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. W 2021 r. lista ta została uzupełniona o kolejne osoby, wskazane przez Andrzeja Szczygielskiego, członka Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, oraz historyka Witolda Rawskiego. Mowa tu o:

  • Józefie Karolu Gustawie Machlejdzie – polskim przedsiębiorcy, współwłaścicielu Zakładów Ogrodniczych Ulrichów, przyrodniku i kapitanie Wojska Polskiego, synu współwłaściciela willi Julia i parceli w Konstancinie. Józef Machlejd przebywał w obozie w Starobielsku. Został zamordowany w Charkowie, pochowany potajemnie w zbiorowej mogile w Piatichatkach. Obecnie spoczywa na cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.
     
  • Janie Władysławie Nelkenie – pułkowniku w stanie spoczynku, lekarzu wojskowym, psychiatrze szpitala garnizonowego we Lwowie i szpitala okręgowego w Warszawie, Szkoły Podchorążych Sanitarnych i kierowniku Oddziału Psychiatrycznego Centrum Wyszkolenia Sanitarnego. Jan Nelken był autorem wielu publikacji naukowych. Został odznaczony Krzyżem Niepodległości i Złotym Krzyżem Zasługi. Mieszkał w konstancińskiej willi Anna przy ul. Królewskiej (obecnie ul. Uzdrowiskowa) projektu Heleny i Szymona Syrkusów. Został zamordowany w Katyniu.
     
  • Władysławie Wojtkiewiczu – pułkowniku, zawodowym żołnierzu armii carskiej i Wojska Polskiego (wileński pułk strzelców), komendancie Szkoły Podchorążych Okręgu Korpusu nr IX, dowódcy pułku strzelców grodzieńskich, członku Oficerskiego Trybunału Orzekającego. W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. dostał się do sowieckiej niewoli. W latach 30. mieszkał w Skolimowie w willi Józefina. Został zamordowany w Charkowie.

Na wniosek 

Nazwiska powyższych osób zostały umieszczone na tablicy pomnika katyńskiego na wniosek Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina. Pozytywną opinię w tej sprawie wyraził Instytut Pamięci Narodowej. Ponadto w pasażu przy ul. Sienkiewicza zostaną posadzone trzy dodatkowe dęby poświęcone tym, którzy zginęli 81 lat temu w lasach katyńskich.

Wieczór pamięci online

Z kolei 13 kwietnia (wtorek) w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie online, w którego ramach przewidziano projekcję filmu ukazującego wydarzenia katyńskie w lokalnym kontekście oraz koncert Konstancińskiego Chóru Kameralnego. Początek „Wieczoru Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” o godz. 19.00. A to wszystko bezpłatnie na Facebooku Konstancińskiego Domu Kultury

 

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.