Co zrobić, żeby nie zapłacić kary grzywny? | Konstancin-Jeziorna

Co zrobić, żeby nie zapłacić kary grzywny?

28-09-2021

Do końca spisu zostało kilka dni. Spora grupa mieszkańców Mazowsza przypomniała sobie o tym obowiązku właśnie teraz, blokując infolinię i punkty spisowe. Jeśli obawiasz się, że nie zdążysz się spisać i zapłacisz grzywnę, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Zostaw numer telefonu na infolinii. Oddzwonimy. 

Najprostszą i najwygodniejszą metodą udziału w spisie jest samodzielne wypełnienie formularza na stronie www.spis.gov.pl. Logujesz się podając identyfikator PESEL lub przez profil zaufany. 

Do końca września jest również możliwość spisania się przez telefon. To odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z Internetem lub wolą mieć wsparcie rachmistrza. Ze względu na bardzo duże obciążenie infolinii, zmieniono zasady jej funkcjonowania. Wystarczy zadzwonić pod nr 22 279 99 99, postępować zgodnie z komunikatami i na koniec zostawić swój nr telefonu. Rachmistrz bardzo szybko oddzwoni z nr infolinii lub 22 828 88 88. Na ekranie może się wyświetlić tylko jeden z tych dwóch numerów.

Jeśli w najbliższym czasie będziesz w urzędzie gminy, możesz skorzystać z punku spisowego i wypełnić formularz spisowy z pomocą przeszkolonej osoby. Wypełnienie obowiązku spisowego w urzędzie gminy przebiega sprawnie, jednak w ostatnich dniach września mogą tworzyć się kolejki.

Nie ma co czekać do ostatniego dnia września na kontakt z rachmistrzem. Ze względu na ograniczenia, może już się z nami nie zdążyć skontaktować. Dlatego warto obowiązek spisowy wypełnić samemu, dzwoniąc na infolinię lub spisując się przez Internet. 

Co zrobić żeby nie zapłacić kary grzywny 5000 zł za brak udziału w spisie powszechnym?

Po prostu się spisać jak najszybciej i nie liczyć, że ktoś nie zauważy niespisanego mieszkania czy osoby. Wypełnienie formularza spisowego trwa ok 10 minut. To nie jest trudne! Informacje o spisie znajdują się na stronie www.spis.gov.pl
 

Autor
Główny Urząd Statystyczny

Najnowsze aktualności

  • Trzy osoby: dwie kobiety i mężczyzna stoją przed budynkiem z czerwonej cegły

    Michał Wiśniewski zaprzysiężony na burmistrza gminy

    Michał Wiśniewski we wtorek (7 maja) złożył przed Radą Miejską Konstancin-Jeziorna uroczyste ślubowanie i objął urząd burmistrza gminy. Nowy włodarz przedstawił też nazwiska swoich zastępców. Oficjalnie będą nimi Katarzyna Tusińska i Agata Wilczek.
  • Grupa osób na tle ściany z czerwonej cegły

    Wystartowała 9. kadencja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

    Za nami pierwsza sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna kadencji 2024–2029. We wtorek (7 maja) nowi radni złożyli ślubowanie oraz wybrali spośród swego grona przewodniczącego. Została nim Karolina Komar-Osińska. Funkcję wiceprzewodniczących objęli Magdalena Hyczko i Filip Rawski.