Oblicza Niepodległości – wyjątkowa wystawa w Parku Zdrojowym | Konstancin-Jeziorna

Oblicza Niepodległości – wyjątkowa wystawa w Parku Zdrojowym

08-05-2024

Już w najbliższą sobotę (11 maja) otwarcie interaktywnej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości” w Parku Zdrojowym. Wydarzeniu towarzyszyć będzie piknik historyczny i koncert muzyki polskiej. Wśród atrakcji m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz pokaz umundurowania, broni i pojazdów wojskowych. Początek o godz. 12.00.

Turyści i mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna, którzy w dniach 11 maja–30 czerwca odwiedzą Park Zdrojowy, będą mogli obejrzeć interaktywną wystawę plenerową „Oblicza Niepodległości”, autorstwa Cezarego Żeglińskiego. Stanie ona na polanie obok Konstancińskiego Domu Kultury przy ul. Mostowej 15. Ta nietuzinkowa instalacja przestrzenna jest próbą nie tylko zmierzenia się z burzliwą historią Polski od XVIII do XX wieku, ale także odpowiedzi na pytanie, jak przeszłość naszego narodu wpływa na teraźniejszość. 

Otwarcie wystawy

Wystawa, której otwarcie odbędzie się już w najbliższą sobotę (11 maja) o godz. 12.00, składa się z ponad 200 różnorodnych brył wykonanych z blachy lustrzanej – ma ona odzwierciedlać „przeglądanie się rzeczywistości w lustrze historii”. – Głównym założeniem instalacji jest stworzenie przestrzeni do swobodnego wyrażania poglądów i dyskusji na temat patriotyzmu oraz znaczenia niepodległości dla współczesnych Polaków – wyjaśnia Cezary Żegliński. – Publiczność nie tylko będzie mogła zwiedzić wystawę, ale także ją współtworzyć, zapisując na lustrach swoje refleksje i odpowiedzi na postawione pytania, dotyczące przyszłości Polski, w której chcieliby żyć. 

Otwarciu instalacji towarzyszyć będzie koncert muzyki polskiej. Publiczność usłyszy m.in. kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu ukraińsko-polskiej pianistki Emilii Bernackiej oraz jego piosenkę „Śliczny chłopiec”. Krakowska sopranistka Joanna Trafas i warszawski bas Karol Skwara zaśpiewają słynne pieśni i arie operowe Stanisława Moniuszki, m.in. „Prząśniczkę”, „Ten zegar stary”, „Starego kaprala” oraz „Dziada i babę”. Natomiast skrzypaczka Anna Hara-Pióro zagra popisowego Kujawiaka a-moll Henryka Wieniawskiego. Na koniec zaplanowano wspólne śpiewanie z publicznością pieśni polskich żołnierzy: „O mój rozmarynie”, „Białe róże” oraz „Hej, hej ułani”. 

Piknik i spotkania historyczne

W ramach wystawy zaplanowano także pikniki historyczne, podczas których rekonstruktorzy z Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi” zaprezentują historyczne umundurowanie, broń z różnych okresów walki o wolność oraz pojazdy wojskowe z minionych epok. Nie zabraknie również warsztatów oraz animacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą także spotkania z historykami poświęcone tematyce pojęcia niepodległości wczoraj i dziś. A to wszystko w wybrane soboty maja i czerwca:

  • 11 maja – „Oblicza niepodległości”, 
  • 25 maja – „Niepoprawni marzyciele”,
  • 8 czerwca – „Bić się czy nie bić?”,
  • 15 czerwca – „Nie tylko trzepot rzęs”,
  • 22 czerwca – „Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość?”.

Wstęp na wystawę i wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. 

Organizatorzy

Opiekę historyczną nad wystawą objął Witold Rawski. Organizatorem instalacji jest Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, a jej partnerami są: Gmina Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury, Uzdrowisko Konstancin-Zdrój i Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”. Projekt współfinansuje Fundacja PGE.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.