Opłata za retencję – pamiętaj o złożeniu oświadczenia | Konstancin-Jeziorna

Opłata za retencję – pamiętaj o złożeniu oświadczenia

19-07-2021

Do 30 lipca właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 3,5 tys. mkw., którzy ograniczyli naturalne wsiąkanie wody do gruntu poprzez znaczne zabetonowanie terenu, zobowiązani są do złożenia w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oświadczenia za drugi kwartał 2021 r.

Przypominamy, że osoby lub podmioty, których nieruchomości są zagospodarowane w sposób zmniejszający naturalną retencję terenową przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej, zobowiązani są do składania kwartalnych oświadczeń. Termin najbliższego mija 30 lipca br.

Oświadczenie można:

  • przesłać pocztą na adres: Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, ul. Piaseczyńska 77, 05-520 Konstancin-Jeziorna;
  • złożyć osobiście  w skrzynce podawczej znajdującej się w holu UMiG;
  • przesłać drogą elektroniczna przez platformę ePUAP:/4576mqsekc/SkrytkaESP.

Podstawa prawna

Art. 269 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., wprowadził obowiązek uiszczenia opłaty za usługi wodne, w tym za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3,5 tys. mkw. robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej, na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.

Do uiszczania opłaty zobowiązane są zarówno osoby fizyczne jak i prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

  • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  • posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  • użytkownikami wieczystymi gruntów;
  • posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, które na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3,5 tys. mkw. jakichkolwiek robót i obiektów budowlanych trwale związanych mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji doprowadziły do zmniejszenia tej retencji.

Wysokość opłaty

Wysokość opłaty jest uzależniona od wielkości powierzchni uszczelnionej, a także od zastosowania kompensacji retencyjnej, czyli urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem. Opłatę retencyjną ustala burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna i przekazuje w formie informacji podmiotom zobowiązanym do jej uiszczenia. 90% wartości pobranych opłat przekazywane jest do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, zaś pozostałe 10% stanowi dochód budżetu gminy. Szczegółowych informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa – tel.: 22 48 42 427. 

Autor
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.