Rezerwat Łęgi Oborskie | Konstancin-Jeziorna

Rezerwat Łęgi Oborskie

19-02-2021
Dąb jest jednym z gatunków występujących w rezerwacie.

Jest to drugi co do wielkości rezerwat w Chojnowskim Parku Krajobrazowym. Zajmuje powierzchnię 48,3 ha. Rezerwat graniczy na zachodzie z Konstancinem-Jeziorną, a na południowym-wschodzie przylega do zespołu pałacowo-parkowego w Oborach.

Naturalna szata roślinna doliny Wisły

Rezerwat Łęgi Oborskie stanowi pozostałość naturalnej szaty roślinnej doliny Wisły. Chroni naturalny łęg z przewagą jesionów i olch. Rosną tu także wiązy, klony, dęby i lipy. Występuje bardzo bogata warstwa zielna. Ze względu na przepisy ochronne, ale też zabagnienie terenu i pokrzywy rezerwat jest praktycznie niedostępny, oglądać go można jedynie z dróżek biegnących skrajem lasu.

Pobierz aplikację i zwiedzaj

W rejonie rezerwatu przebiegają dwa szlaki rowerowe i jeden pieszy:

  • niebieski: Nadwiślański Szlak Rowerowy,
  • czerwony: Szlak Główny Krainy Jeziorki,
  • niebieski szlak pieszy: Zalesie Górne–Kabaty.

Szczegółowy opis rezerwatu oraz przebiegu poszczególnych tras dostępny jest na stronie internetowej Szlaki turystyczne Mazowsza. Poznawanie rezerwatu na pewno ułatwi aplikacja mobilna Szlaki Mazowsza, którą można pobrać na telefon.  

 

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.