Zadbaj o bezpieczeństwo w sezonie grzewczym | Konstancin-Jeziorna

Zadbaj o bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

10-10-2022

Rozpoczął się sezon grzewczy 2022/2023. Warto więc przypomnieć właścicielom i zarządcom budynków o ciążących na nich obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych i nie tylko.

Niestety wiele wskazuje, że tegoroczny sezon grzewczy będzie jednym z trudniejszych od wielu lat. Wszystko przez wzrost cen paliw służących do ogrzewania domu. Drastyczne podwyżki i brak węgla w składach opału może skutkować, że do pieców trafi surowiec słabej jakości, mokre drewno lub co gorsza śmieci, co jest surowo zabronione i karane mandatami. – Palenie „wszystkim” może doprowadzić do uwalniania dużej ilości kwaśnego, przenikliwego dymu, który uszkodzi komin i spowoduje jego rozszczelnienie – ostrzegają strażacy z OSP Gassy. – Po sezonie będzie się on nadawał tylko do rozbiórki.

Ponadto w nieczyszczonym i źle eksploatowanym przewodzie kominowym gromadzi się sadza, która może w każdej chwili się zapalić. Jej temperatura przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza. A to stanowi już wielkie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców budynku.

Strażackie statystyki

Niewłaściwe użytkowanie instalacji ogrzewczych każdego roku jest przyczyną kilkunastu tysięcy pożarów. Według statystyk prowadzonych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej w 2021 r. odnotowano aż 18 170 przypadków pożarów od urządzeń na paliwa stałe, 280 pożarów od urządzeń na paliwa płynne i 461 na paliwa gazowe. A to nie wszystko. Nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla. Także w tym przypadku statystyki są zatrważające. W sezonie grzewczym 2021/2022 (od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r.) PSP odnotowała aż 2 435 zdarzeń związanych z czadem. Łącznie zostało w nich poszkodowanych 988 osób. Były też 43 ofiary śmiertelne.

Obowiązki właścicieli i zarządców

Zdecydowanej większości tych tragedii można by uniknąć, gdyby przestrzegane były podstawowe zasady bezpieczeństwa użytkowania przewodów kominowych, instalacji i urządzeń grzewczych. Dlatego wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego strażacy oraz Krajowa Izba Kominiarzy przypominają właścicielom i zarządcom budynków o ciążących na nich obowiązkach. A trochę ich jest. Zgodnie z Prawem budowlanym instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli (co najmniej raz w roku) przez uprawnionego kominiarza. Kominy muszą być także regularnie oczyszczane. Nakazują to przepisy przeciwpożarowe. Częstotliwość usuwania zanieczyszczeń uzależniona jest od rodzaju przewodu i wynosi co najmniej:  

  • raz w miesiącu – od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  • raz na 3 miesiące – od palenisk opalanych paliwem stałym, niewymienionych w pkt 1;
  • raz na 6 miesięcy – od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym, niewymienionych w pkt 1;
  • co najmniej raz w roku – z przewodów wentylacyjnych, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Komunikat kominiarzy

Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz także główna zasada bezpieczeństwa. Warto też pamiętać, że w przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.