Strażacy apelują – stop pożarom traw! | Konstancin-Jeziorna

Strażacy apelują – stop pożarom traw!

19-03-2024

W tym roku już 11 razy strażacy z gminnych jednostek OSP wyjeżdżali do pożarów łąk, pól i nieużytków. W ostatnim czasie trawy płonęły m.in. w Borowinie, Czernidłach, Dębówce, Gassach, Habdzinie, Obórkach i Opaczy. Aby przeciwdziałać takim podpaleniom m.in. Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię społeczną „Stop pożarom traw”.

Strażacy ochotnicy z gminy Konstancin-Jeziorna mają pełne ręce roboty. Wraz z nadejściem wiosny i poprawą pogody rozpoczął się sezon na wypalanie traw na polach, łąkach i nieużytkach rolnych. Niestety, za większość pożarów odpowiada człowiek – świadomie lub przypadkowo.

Liczne pożary

Tylko od początku roku druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych wyjeżdżali do jedenastu tego typu pożarów. Trawy płonęły m.in. w Borowinie, Czernidłach, Dębówce, Gassach, Habdzinie, Obórkach i Opaczy. Ogień zdewastował kilka hektarów gleby, na szczęście nikt nie zginął. Jednak takie bezmyślne działanie podpalaczy może kogoś kosztować życie. Strażacy zaangażowani w akcję mogą być potrzebni do ratowania zdrowia, życia lub mienia ludzkiego w innym miejscu. Dlatego m.in. Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię społeczną „Stop pożarom traw”, w której apeluje o niewypalanie traw, a także przypomina – to zabroniony proceder. Za takie działanie kodeks wykroczeń przewiduje grzywnę w wysokości do 5 tys. zł, areszt lub nawet do 10 lat więzienia, jeśli ogień zagrozi mieniu lub życiu. Wysokie kary nakłada też Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a nawet odebrania wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Stop wypalaniu traw

O tym trzeba wiedzieć:

  • Wypalanie to jedna z istotnych przyczyn zatruwania i tak już nadmiernie zanieczyszczonej atmosfery – pożar wiąże się z uwalnianiem tlenku węgla oraz innych niebezpiecznych związków chemicznych.
  • Dym pochodzący z wypalania jest bardzo niebezpieczny, nie tylko z powodu zatruwania atmosfery. Wypalanie traw nierzadko utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom. Gęsty dym ścielący się na drogach ogranicza widoczność, w wyniku czego, podobnie jak we mgle, może dojść do wypadków i kolizji.
  • Wypalanie jest świadectwem braku kultury. Wypalacze kompromitują nas jako społeczeństwo w oczach gości i turystów zagranicznych. Wypalanie traw to zjawisko typowo polskie, nie występujące w zachodniej Europie.
  • Dobrze widoczny ogień, zwłaszcza wieczorem, powoduje lęk i stres u wielu osób, zwłaszcza starszych.
  • Bezmyślne uśmiercanie roślin i zwierząt, a czasami nawet ludzi, poprzez wypalanie godzi w uczucia religijne wielu ludzi – „nie niszcz, nie zabijaj”.
  • Każdy pożar, a co za tym idzie – każda interwencja, to duży wydatek. Sam przyjazd straży pożarnej do płonących traw generuje gigantyczne koszty. W skali roku są to setki tysięcy złotych. Koszty to nie tylko wylana woda, spalone paliwo, zużyty sprzęt to przede wszystkim ludzkie życie, zmęczenie, czego nie sposób określić w złotówkach, więc trudno oszacować straty. Te ogromne sumy pokrywane są w ostatecznym rozrachunku z budżetu państwa. Oznacza to, że to my – całe społeczeństwo – ponosimy ciężar finansowy walki z pożarami traw.

Wypalanie traw, a zwierzęta

  • Śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajami lub pisklętami.
  • Dym uniemożliwia pszczołom, trzmielom oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów.
  • Giną też zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru, ponieważ tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu. Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki.
  • Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy i saren.
  • W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy i gady (żaby, ropuchy, jaszczurki ) oraz ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).
  • Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, przewietrzają glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.
  • Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice – które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości – pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze).
Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.