W hołdzie bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego | Konstancin-Jeziorna

W hołdzie bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego

01-03-2024

W piątek (1 marca) obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Hołd ofiarom niepodległościowego podziemia oddał także Konstancin-Jeziorna. Z tej okazji władze gminy i delegacje szkół złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniającą więźniów komunistycznego aparatu represji w willi Biały Dworek.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r., aby upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca to data symboliczna, nawiązująca do wydarzeń z 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok  śmierci na siedmiu członkach 4. Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Kwiaty i znicze

W piątek (1 marca) hołd żołnierzom wyklętym oddał także Konstancin-Jeziorna. Wieńce przed tablicą upamiętniającą więźniów komunistycznego aparatu represji w willi Biały Dworek przy ul. Ireneusza Wierzejewskiego 9 złożyli Ryszard Machałek i Dariusz Zieliński, zastępcy burmistrza gminy oraz delegacje ze szkół podstawowych nr 2 i 5 wraz z opiekunami: Katarzyną Chiszko, Wojciechem Guszkowskim oraz Anną Kulczycką. Uroczystości towarzyszyło wzruszenie i podniosła atmosfera. – Jestem tutaj, ponieważ historia mojego kraju jest dla mnie bardzo ważna – przyznała Antonina Zielak, uczennica SP nr 2. Z kolei Tymon Koc ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 wyznał, że chce uczcić żołnierzy wyklętych, bo są jego bohaterami. – Cenię ich za odwagę i patriotyzm – dodał. 

W czasie uroczystości głos zabrał także Dariusz Zieliński. – Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny – zaznaczył drugi zastępca burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna. – Życzę, wam młodym, aby już nigdy nie powtórzyła się sytuacja, że obcy będą decydowali za was o waszym kraju.

Symboliczna wiązanka kwiatów została też złożona na pomniku żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego przy rondzie św. Jana Pawła II, a delegacja z konstancińskiej Dwójki odwiedziła dodatkowo grób Henryka Stokowskiego ps. Jaskółka, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Skolimowie.

Pamięć jest ważna

Owiana złą sławą willa Biały Dworek przy ul. Ireneusza Wierzejewskiego 9 tuż po II wojnie światowej była siedzibą piaseczyńskiej placówki Urzędu Bezpieczeństwa. To tutaj przesłuchiwano i torturowano żołnierzy Armii Krajowej. W 1945 r. w Białym Dworku zamordowany został Henryk Stokowski pseudonim „Jaskółka”.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.