We wtorek obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. To jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten historyczny dokument został spisany na papierze czerpanym w Królewskiej Fabryce Papieru w Jeziornie.
Początków historii fabryki papieru w Jeziornie należy szukać w młynie, który od średniowiecza działał na terenie wsi Jeziorna Oborska. W 1775 r. jego ówczesny dzierżawca, baron Jan Kurtz, utworzył w nim manufakturę papieru. Na realizację tego przedsięwzięcia wsparcia finansowego udzielił sam Stanisław August Poniatowski. Od tego momentu zakład nosił nazwę: Królewska Fabryka Papieru.
Na papierze z tej fabryki drukowano m.in. królewskie rozporządzenia oraz pisma powstałe w dobie Sejmu Wielkiego. Zapewne najznamienitszym, a z pewnością najbardziej znanym dokumentem spisanym na papierze z Jeziorny, jest Konstytucja 3 maja. To pierwsza w Europie, a druga w świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadnicza, uchwalona w atmosferze zamachu stanu 3 maja 1791 r. przez Sejm Czteroletni. Fotokopia pierwszej strony tego dokumentu znajduje się w zbiorach Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie.