Konstytucja 3 maja spisana na papierze z fabryki w Jeziornie | Konstancin-Jeziorna

Konstytucja 3 maja spisana na papierze z fabryki w Jeziornie

03-05-2022
fot. Kancelaria Sejmu RP

We wtorek obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. To jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten historyczny dokument został spisany na papierze czerpanym w Królewskiej Fabryce Papieru w Jeziornie.

Początków historii fabryki papieru w Jeziornie należy szukać w młynie, który od średniowiecza działał na terenie wsi Jeziorna Oborska. W 1775 r. jego ówczesny dzierżawca, baron Jan Kurtz, utworzył w nim manufakturę papieru. Na realizację tego przedsięwzięcia wsparcia finansowego udzielił sam Stanisław August Poniatowski. Od tego momentu zakład nosił nazwę: Królewska Fabryka Papieru.

Na papierze z tej fabryki drukowano m.in. królewskie rozporządzenia oraz pisma powstałe w dobie Sejmu Wielkiego. Zapewne najznamienitszym, a z pewnością najbardziej znanym dokumentem spisanym na papierze z Jeziorny, jest Konstytucja 3 maja. To pierwsza w Europie, a druga w świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadnicza, uchwalona w atmosferze zamachu stanu 3 maja 1791 r. przez Sejm Czteroletni. Fotokopia pierwszej strony tego dokumentu znajduje się w zbiorach Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie.

Autor
Grzegorz Skorupski

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.