Gdzie wyrzucamy opakowania po wafelkach i batonikach? A papier po maśle? Czy butelka po oleju powinna wylądować w żółtym śmietniku na metale i tworzywa sztuczne? To tylko mała część dylematów, przed którymi codziennie staje każdy z nas podczas segregacji śmieci. Rozwiewamy wątpliwości i tłumaczymy, jakie odpady powinno się wrzucać do odpowiednich pojemników.
Pięć frakcji
Mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna już od kilku lat segregują odpady na pięć frakcji: papier – pojemnik niebieski, metale i tworzywa sztuczne – pojemnik żółty, szkło – pojemnik zielony, odpady biodegradowalne – pojemnik brązowy oraz odpady niesegregowane (zmieszane) – pojemnik czarny. Są jeszcze odpady wielkogabarytowe i elektrośmieci – odbierane dwa razy w roku bezpośrednio z nieruchomości. Po co to wszystko? Dzięki takiemu podziałowi więcej odpadów podlega odzyskowi, a surowce wykorzystywane są do ponownego przetworzenia. Tymczasem rozwiewamy wątpliwości i tłumaczymy, jakie odpady powinno się wrzucać do odpowiednich pojemników. Pamiętajmy! Podczas selekcji odpadów kierujmy się zdrowym rozsądkiem.
Warto też zajrzeć na specjalną stronę internetową uruchomioną przez m. st. Warszawę: segregujna5.um.warszawa.pl, która pomoże rozwiać wszelkie nasze wątpliwości związane z segregacją odpadów.
Jak segregować odpady komunalne?
- Metale, tworzywa sztuczne i odpady opakowaniowe wielomateriałowe
-
Wrzucamy:
odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach; nakrętki (o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych); plastikowe opakowania po produktach spożywczych; opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach); opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp.; plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie; opróżnione aluminiowe puszki po napojach i sokach; puszki po konserwach; folię aluminiową; metale kolorowe; kapsle, zakrętki od słoików, plastikowe naczynia i sztućce, styropian opakowaniowy.Nie wrzucamy:
butelek i pojemników z zawartością; plastikowych zabawek; opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych; opakowań po olejach silnikowych; części samochodowych; zużytych baterii i akumulatorów; puszek i pojemników po farbach i lakierach; zużytego sprzętu elektronicznego i AGD. - Papier
-
Wrzucamy:
opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą); katalogi, ulotki, prospekty; gazety i czasopisma; papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki; zeszyty i książki; papier pakowy; torby i worki papierowe, książki w miękkich okładkach.Nie wrzucamy:
ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych; papieru lakierowanego i powleczonego folią; papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego; kartonów po mleku i napojach; papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych; tapet; pieluch jednorazowych i innych materiałów higienicznych; zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych; ubrań; papieru przebitkowego (rachunki, faktury, paragony). - Szkło
-
Wrzucamy:
opróżnione butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych); opróżnione szklane opakowania po kosmetykach.Nie wrzucamy:
ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów; szkła okularowego; szkła żaroodpornego i zbrojonego; zniczy z zawartością wosku; żarówek i świetlówek; reflektorów; opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych; luster; szyb okiennych i zbrojonych; monitorów i lamp telewizyjnych; termometrów i strzykawek; szyb samochodowych. - Bioodpady
-
Bioodpady kuchenne pochodzenia roślinnego
Wrzucamy:
obierki i ogryzki z warzyw i owoców; skórki od bananów i cytrusów, skorupki jaj; fusy po kawie i herbacie; resztki jedzenia (bez mięsa, kości i tłuszczów); przeterminowane produkty spożywcze; odpady kuchenne (resztki żywności, pierogi z owocami, serem, przeterminowane jogurty bez opakowań); stary chleb; przeterminowane wyroby cukiernicze, ciasta, drożdżówki, itp.; resztki produktów mleczarskich; ser biały i żółty.Nie wrzucamy:
kości zwierząt; odchodów zwierząt; oleju jadalnego; popiołu z węgla kamiennego; leków; drewna impregnowanego; płyt wiórowych i pilśniowych; ziemi i kamieni; innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych); elementów wyposażenia kuchni (sztućców, maszynek do mięsa, nożyczek, korkociągów, stolików, pojemników na żywność); mioteł; tkanin, papieru, ręczników kuchennych, gąbek do naczyń, materiałów nieorganicznych, ręczników kuchennych; filtrów; środków ochrony roślin; kurzu z odkurzacza; włosów; sierści.Produkty odzwierzęce (oprócz skorupek jaj) nie powinny być wrzucane do brązowego pojemnika. Podobnie jak odchody domowych zwierząt, oleje roślinne, popiół, a także ziemia, żwir i kamienie.
Bioodpady zielone pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych i ogrodów
Wrzucamy:
zwiędłe kwiaty z wazonu i rośliny doniczkowe; gałęzie drzew i krzewów; skoszoną trawę, liście, kwiaty; trociny i korę drzew; niezaimpregnowane drewno, igliwie i łupiny z orzechów.Nie wrzucamy:
kości zwierząt; odchodów zwierząt; oleju jadalnego; popiołu z węgla kamiennego; leków; drewna impregnowanego; płyt wiórowych i pilśniowych; ziemi i kamieni; innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych); elementów wyposażenia kuchni (sztućców, maszynek do mięsa, nożyczek, korkociągów, stolików, pojemników na żywność); mioteł; tkanin, papieru, ręczników kuchennych, gąbek do naczyń, materiałów nieorganicznych, ręczników kuchennych; filtrów; środków ochrony roślin; kurzu z odkurzacza; włosów; sierści; karp i korzeni drzew, konarów niemieszczących się w workach.Produkty odzwierzęce (oprócz skorupek jaj) nie powinny być wrzucane do brązowego pojemnika. Podobnie jak odchody domowych zwierząt, oleje roślinne, popiół, a także ziemia, żwir i kamienie.
- Odpady zmieszane
-
Wrzucamy:
odpady kuchenne; zabrudzone opakowania plastikowe; porcelanę; talerze; zabawki; opakowania po dezodorantach; gumę; zimny popiół węglowy; pampersy; artykuły higieniczne (patyczki higieniczne, wata itp.); potłuczone szyby; żarówki.Nie wrzucamy:
odpadów niebezpiecznych, m.in. opakowań po lekach; leków przeterminowanych; farb; olejów i ich opakowań; pojemników po środkach ochrony roślin; zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (m.in. żarówek, lamp, kineskopów, świetlówek, baterii i akumulatorów); sprzętu AGD i RTV; komputerów; odpadów wielkogabarytowych (m.in. mebli, wykładzin, dywanów, materacy, wózków). - Odpady wielkogabarytowe
-
Dwa razy w roku na terenie gminy Konstancin-Jeziorna są odbierane odpady wielkogabarytowe w formie tzw. wystawek bezpośrednio z nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że zbiórka odpadów wielkogabarytowych nie jest okazją do pozbycia się wszystkich niepotrzebnych rzeczy z domu.
Poniżej przedstawiamy zestawienie z przykładowymi rodzajami odpadów mylnie wystawianymi jako odpady wielkogabarytowe oraz prawidłowy sposób postępowania z nimi:
- wiadra po farbach, opakowania po klejach, sylikonach – jeżeli jest możliwość usunięcia resztek farby, to czyste wiadra można oddać wraz z tworzywami sztucznymi, w ramach zbiórki odpadów segregowanych – można dostarczyć do PSZOK*;
- opony z samochodów ciężarowych, ciągników – są zaliczane do odpadów pochodzących z działalności gospodarczej, dlatego nie są odbierane w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami. Należy zlecić ich usunięcie indywidualnie.;
- worki po klejach, zaprawach – można dostarczyć do PSZOK*;
- tekstylia: kołdry, poduszki, ubrania, buty, zabawki – są odbierane w ramach zbiórki odpadów zmieszanych, można oddawać do pojemników na odzież używaną, tzw. pojemniki PCK – można dostarczyć do PSZOK*;
- resztki płyt kartonowo-gipsowych, styropianu, materiałów izolacyjnych, wełny – można dostarczyć do PSZOK*;
- gruz, kafelki, pustaki (1 m3 na rok ) – można dostarczyć do PSZOK*;
- doniczki – czyste doniczki z tworzyw sztucznych są odbierane wraz z tworzywami sztucznymi w ramach zbiórki odpadów segregowanych.
- Leki
-
W gminie Konstancin-Jeziorna przeterminowane leki są zbierane w wyznaczonych aptekach, gdzie urząd miasta i gminy po uzgodnieniu z właścicielami aptek wystawił wyraźnie oznakowane pojemniki na przeterminowane leki. Do tych pojemników wrzucamy zarówno leki wydawane na receptę, bez recepty, wyroby medyczne (np. czopki, krople), jak i suplementy diety w różnej formie:
- tabletki i kapsułki, syropy (wyrzucamy w buteleczkach, ale należy zachować ostrożność, aby opakowanie nie stłukło się podczas umieszczania w pojemniku);
- maści i kremy w tubkach;
- aerozole w nieuszkodzonych opakowaniach;
- zastrzyki w ampułkach.
Leki wyrzucamy bez tekturowych opakowań i ulotek. Nie wrzucamy do pojemnika na przeterminowane leki: papierowych opakowań, zużytych środków opatrunkowych, strzykawek i igieł, termometrów rtęciowych.
Tutaj znajdziesz pojemniki na przeterminowane leki:
- Apteka w Mirkowie (ul. Mirkowska 56, Konstancin-Jeziorna, tel.: 22 754 37 70);
- Aptekarz Polski (ul. Piłsudskiego 15, Konstancin-Jeziorna, tel.: 22 756 46 06);
- Apteka ul. Kazimierza Pułaskiego 20F, 05-510 Konstancin-Jeziorna, tel.: 22 715 28 97;
- Apteka Przyjazna (ul. Świetlicowa 7/9, Konstancin-Jeziorna, tel.: 22 484 20 51);
- Apteka Dobrego Dnia (ul. Warszawska 28, Konstancin-Jeziorna, tel.: 22 213 02 96);
- Apteka (ul. Warszawska 44B, Konstancin-Jeziorna, tel.: 22 715 21 81);
- Apteka Amica (ul. Warszawska 63, Konstancin-Jeziorna, tel.: 22 754 52 97);
- Apteka dr Zdrowie – Supermarket Auchan (ul. Warszawska 94, Bielawa, tel. 22 726 30 88);
- Apteka A&B (ul. Wierzejewskiego 12, Konstancin-Jeziorna, tel.: 22 726 71 29);
- Apteka Doz Dbam o Zdrowie (ul. Wilanowska 10, Konstancin-Jeziorna, tel.: 22 750 18 70);
- Apteka Skolimowska (ul. Wojewódzka 16, Konstancin-Jeziorna);
- Apteka św. Łukasza – Centrum Handlowe Stara Papiernia (al. Wojska Polskiego 3, Konstancin-Jeziorna, tel.: 22 702 86 26);
- Zużyte baterie
-
Zużyte baterie stanowią dla środowiska bardzo niebezpieczne odpady ze względu na zawartość metali ciężkich, m.in. rtęci i ołowiu. Na terenie gminy zorganizowano kilka punktów zbiórki tych odpadów:
- Hurtownia Budowlana – Sklep Firmowy Mag-Bud Sp. j. (ul. Warszawska 36, Konstancin-Jeziorna);
- Urząd Miasta i Gminy (ul. Piaseczyńska 77, Konstancin-Jeziorna);
- Zakład Gospodarki Komunalnej (ul. Warecka 22, Konstancin-Jeziorna);
- Centrum Handlowe Stara Papiernia (ul. Wojska Polskiego 3, Konstancin-Jeziorna);
- Przedszkole Montessori „Point” (ul. Mirkowska 39, Konstancin-Jeziorna);
- Przedszkole nr 1 „Zielony Zakątek” (ul. Oborska 2, Konstancin-Jeziorna);
- Przedszkole nr 2 „Tęczowe Przedszkole” (ul. A. Walentynowicz 3, Konstancin-Jeziorna);
- Przedszkole nr 3 „Kolorowe Kredki” (Obory 22);
- Przedszkole nr 4 z oddziałami integracyjnymi „Leśna Chatka” (ul. Sanatoryjna 8, Konstancin-Jeziorna);
- Szkoła Podstawowa nr 1 (ul. Wojewódzka 12, Konstancin-Jeziorna);
- Szkoła Podstawowa nr 2 (ul. Żeromskiego 15, Konstancin-Jeziorna);
- Szkoła Podstawowa nr 3 (ul. Bielawska 57, Konstancin-Jeziorna);
- Szkoła Podstawowa nr 4 (ul. Wilanowska 218, Słomczyn);
- Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 5 (ul. Szkolna 7, Konstancin-Jeziorna);
- Szkoła Podstawowa nr 6 (Opacz 9);
- PSZOK* (ul. Mirkowska 43C, Konstancin-Jeziorna).
*Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
Posegregowane odpady, odpady wielkogabarytowe i elektroodpady, tekstylia, opony, a także odpady remontowo-budowlane i niebezpieczne mieszkańcy mogą przywieźć do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (przy ul. Mirkowskiej 43C). Punkt jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–18.00.