Imię prof. Mariana Weissa – wielkiego konstancinianina, współtwórcy polskiego modelu rehabilitacji, światowej sławy specjalisty w dziedzinie ortopedii, traumatologii i rehabilitacji – otrzymał skwer położony przy alei Miłośników Konstancina w Parku Zdrojowym.
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin oraz 40. rocznicę śmierci prof. Weissa. Z tej okazji postanowiono upamiętnić światowej sławy konstancinianina nadając jego imię skwerowi położonemu przy alei Miłośników Konstancina w Parku Zdrojowym. Z takim wnioskiem do gminy wystąpiło Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego.
Skwer im. prof. Mariana Weissa
Uroczystość nadania skwerowi imienia prof. Mariana Weissa odbyła się w niedzielę (12 września). Obecnie byli na niej m.in: przedstawiciele władz samorządowych, delegacja Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, a także rodzina profesora, jego współpracownicy i reprezentacja konstancińskiego środowiska medycznego. Jak wielką postacią był prof. Marian Weiss podkreślali wszyscy przemawiający m.in.: Małgorzata Czelejewska, która przybliżyła jego działalność medyczną i dorobek naukowy (nie zapominając o zasługach dla organizacji Stołecznego Centrum Rehabilitacji Stocer), a także dr Marek Krasuski, który mówił o wyjątkowym stylu pracy profesora. Po wspomnieniach Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna wręczył Marii Weiss – żonie wybitnego lekarza – akt nadania imienia prof. Mariana Weissa skwerowi przy alei Miłośników Konstancina. Uroczyście odsłonięto także tabliczkę z jego nazwą. Dokonali tego wspólnie: Kazimierz Jańczuk, Maria Weiss i Bartosz Weiss – syn profesora. Jest to kolejne po bulwarze im. prof. Jana Haftka, uhonorowanie osoby wyjątkowej i wielce zasłużonej nie tylko dla Konstancina-Jeziorny.
Niezwykły człowiek
Prof. Marian Allan Weiss – twórca Stołecznego Centrum Rehabilitacji Stocer, współtwórca polskiego modelu rehabilitacji, światowej sławy specjalista w dziedzinie ortopedii, traumatologii i rehabilitacji. Prace naukowe prof. Weissa zaliczane są do najpoważniejszych w światowym piśmiennictwie medycznym, a on sam przez lata był konsultantem Światowej Organizacji Zdrowia. Prawdziwy wizjoner, traktujący wykonywaną pracę całkowicie misyjnie. Dzięki jego staraniom zabezpieczono odwiert solanki w Parku Zdrojowym, a jego działalność rozsławiła Konstancin-Jeziornę na całym świecie. Od 2001 r. Honorowy Obywatel Konstancina-Jeziorny.
Galeria zdjęć