Upamiętnili twórcę Stołecznego Centrum Rehabilitacji Stocer | Konstancin-Jeziorna

Upamiętnili twórcę Stołecznego Centrum Rehabilitacji Stocer

14-09-2021
Odsłonięcia dokonali Kazimierz Jańczuk, Maria i Bartosz Weiss

Imię prof. Mariana Weissa – wielkiego konstancinianina, współtwórcy polskiego modelu rehabilitacji, światowej sławy specjalisty w dziedzinie ortopedii, traumatologii i rehabilitacji – otrzymał skwer położony przy alei Miłośników Konstancina w Parku Zdrojowym. 

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin oraz 40. rocznicę śmierci prof. Weissa. Z tej okazji postanowiono upamiętnić światowej sławy konstancinianina nadając jego imię skwerowi położonemu przy alei Miłośników Konstancina w Parku Zdrojowym. Z takim wnioskiem do gminy wystąpiło Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego. 

Skwer im. prof. Mariana Weissa

Uroczystość nadania skwerowi imienia prof. Mariana Weissa odbyła się w niedzielę (12 września). Obecnie byli na niej m.in: przedstawiciele władz samorządowych, delegacja Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, a także rodzina profesora, jego współpracownicy i reprezentacja konstancińskiego środowiska medycznego. Jak wielką postacią był prof. Marian Weiss podkreślali wszyscy przemawiający m.in.: Małgorzata Czelejewska, która przybliżyła jego działalność medyczną i dorobek naukowy (nie zapominając o zasługach dla organizacji Stołecznego Centrum Rehabilitacji Stocer), a także dr Marek Krasuski, który mówił o wyjątkowym stylu pracy profesora. Po wspomnieniach Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna wręczył Marii Weiss  – żonie wybitnego lekarza – akt nadania imienia prof. Mariana Weissa skwerowi przy alei Miłośników Konstancina. Uroczyście odsłonięto także tabliczkę z jego nazwą. Dokonali tego wspólnie: Kazimierz Jańczuk, Maria Weiss i Bartosz Weiss – syn profesora. Jest to kolejne po bulwarze im. prof. Jana Haftka, uhonorowanie osoby wyjątkowej i wielce zasłużonej nie tylko dla Konstancina-Jeziorny. 

Niezwykły człowiek

Prof. Marian Allan Weiss – twórca Stołecznego Centrum Rehabilitacji Stocer, współtwórca polskiego modelu rehabilitacji, światowej sławy specjalista w dziedzinie ortopedii, traumatologii i rehabilitacji. Prace naukowe prof. Weissa zaliczane są do najpoważniejszych w światowym piśmiennictwie medycznym, a on sam przez lata był konsultantem Światowej Organizacji Zdrowia. Prawdziwy wizjoner, traktujący wykonywaną pracę całkowicie misyjnie. Dzięki jego staraniom zabezpieczono odwiert solanki w Parku Zdrojowym, a jego działalność rozsławiła Konstancin-Jeziornę na całym świecie. Od 2001 r. Honorowy Obywatel Konstancina-Jeziorny.

Galeria zdjęć

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Mapa z lotu ptaka z zaznaczoną drogą, która będzie remontowana

    Remont ul. Prawdziwka, dwa dni utrudnień w ruchu

    Przed nami spore utrudnienia, spowodowane remontem ul. Prawdziwka. W poniedziałek (24 czerwca) droga – od ul. Muchomora do granicy z Konstancinem-Jeziorną – będzie frezowana, a we wtorek zaplanowano układanie nowej nawierzchni. W tym dniu ulica na wspomnianym odcinku będzie zamknięta dla ruchu.
  • uczniowie na zakończenie roku szkolnego

    Życzymy udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji

    Na ten dzień czekał każdy uczeń. W piątek (21 czerwca) rok szkolny 2023/2024 przeszedł do historii i rozpoczęły się upragnione wakacje. Z tej okazji podziękowania i życzenia dla całej społeczności szkolnej skierował Michał Wiśniewski, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna.