Ptasia grypa – wojewoda apeluje | Konstancin-Jeziorna

Ptasia grypa – wojewoda apeluje

02-04-2021
Ptasia grypa jest wysoce zaraźliwa

Na Mazowszu ogniska grypy ptaków (HPAI) stwierdzono w kilku gospodarstwach rolnych w powiecie żuromińskim. Jest to choroba szybko rozprzestrzeniająca się oraz wysoce zjadliwa dla drobiu, w związku z tym, Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, wystosował apel do starostów oraz hodowców, właścicieli drobiu i pracowników ferm.

Zminimalizować ryzyko

Wojewoda prosi samorządowców m.in. o „podjęcie działań mających ograniczyć do minimum możliwość rozprzestrzeniania się choroby z miejsc, w których wyznaczono ognisko oraz obszary z ograniczeniami, a także na terenie całego województwa”. Z kolei do hodowców apeluje o „zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny oraz bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa”. Niezbędne jest także przestrzeganie przez nich zasad bioasekuracji, które określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 kwietnia 2017 r. 

Ważne zasady

Zgodnie z jego zapisami hodowcy powinni:

  • unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa;
  • myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem – zarówno dzikim, jak i z drobiem utrzymywanym w stadach przydomowych;
  • myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym;
  • przy obsłudze drobiu w gospodarstwie zakładać odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu i zmieniać ją po wyjściu z kurnika;
  • stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich.

Hodowcy nie powinni:

  • dotykać, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwego dzikiego ptactwa lub ptaków sprawiających wrażenie chorych;
  • karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
  • poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.

Nie ma zagrożenia dla ludzi

Każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, zgodnie z obowiązującym prawem, należy zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji – lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wynika, że wirus A/H5N8/ nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Najnowsze aktualności

  • Grupa osób siedzi przy stole w sali posiedzeń.

    Inwestycja na terenie dawnej Fabryki Papieru – uwagi do 17…

    We wtorek (14 maja) w konstancińskim magistracie odbyło się spotkanie poświęcone inwestycji, którą przy ul. Mirkowskiej, planuje Arche S.A. Jego uczestnicy mogli wyrazić swoją opinię na temat zaprezentowanych projektów, zadać pytania oraz zgłosić uwagi. Te będą przyjmowane jeszcze do 17 maja.
  • Oblicza Niepodległości – wyjątkowa wystawa w Parku Zdrojowym

    Można już oglądać wystawę „Oblicza Niepodległości”

    Takiej wystawy w Konstancinie-Jeziornie jeszcze nie było. Instalacja przestrzenna „Oblicza Niepodległości”, która stanęła w Parku Zdrojowym, jest już dostępna dla zwiedzających. Ekspozycję można oglądać do końca czerwca br. W wybrane dni towarzyszyć jej będą pikniki i spotkania historyczne.