14 litrów krwi zebrano przed Urzędem Miasta i Gminy | Konstancin-Jeziorna

14 litrów krwi zebrano przed Urzędem Miasta i Gminy

07-07-2022
Fot. G. Skorupski

Prawie 14 litrów krwi zebrano od 31 osób podczas lipcowej akcji krwiodawstwa, zorganizowanej przed magistratem przez konstanciński oddział Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion. Do tego zarejestrowano 3 osoby, które zdecydowały się zostać dawcami szpiku. 

7 lipca Klub Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie zorganizował kolejną już w tym roku akcję krwiodawstwa. Krwiobus, który na kilka godzin zaparkował przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77, odwiedziły 42 osoby. Niestety, ze względów zdrowotnych – różnorakie infekcje, wysokie ciśnienie – nie wszyscy mogli oddać krew. Ostatecznie swoim drogocennym płynem życia podzieliły się 31 osób, które oddały w sumie prawie 14 litrów krwi. Poza tym zarejestrowano 3 osoby, które zdecydowały się zostać dawcami szpiku. – To bardzo ważna i szlachetna postawa ponieważ zarówno krew jak i szpik nie mogą być sztucznie wyprodukowane, a są niezbędne do ratowania ludzkiego życia – mówi Piotr Kucharski, koordynator akcji. – Wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w dzisiejszej zbiórce serdecznie dziękujmy.

Serce legionu

W czasie zbiórki przed urzędem Ryszard Machałek – pierwszy zastępca burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna odebrał z rąk Piotra Kucharskiego odznaczenie Serce Legionu. Odznaczenie to nadawane jest przez Klub Honorowych Dawców Krwi Legion wszystkim, dla których życie, zdrowie ludzkie czy poczucie najwyższych wartości jest rzeczą bezcenną. Dedykowane jest głównie członkom Klubu HDK Legion, a także innym osobom, którym bliska jest idea HDK.

Jak zostać krwiodawcą?

Oddawać krew mogą osoby od 18. do 65. roku życia o wadze 50 i więcej kilogramów. Wystarczy wypełnić formularz i przejść badania. Trzeba też pamiętać, aby na dwie godziny przed zgłoszeniem się do punktu krwiodawstwa oraz poprzedniego dnia zjeść lekkie niskotłuszczowe posiłki. W ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi należy wypić też ok. 2 l płynów, obowiązuje również 48-godzinna abstynencja. 450 ml krwi odpowiada 4500 kcal, dlatego po donacji dawca otrzymuje 8 tabliczek czekolady. Oprócz słodkiego ekwiwalentu krwiodawcy przysługuje: zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego; zwrot kosztów przejazdu do stacji krwiodawstwa i utraconego zarobku oraz odliczenie od podatku dochodowego darowizny (ekwiwalent pieniężny za pobraną krew).

Jak zostać dawcą szpiku?

Potencjalnym dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych może zostać prawie każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Najważniejsze, aby był w dobrej kondycji fizycznej i nie cierpiał na znaczną otyłość oraz na choroby przewlekłe. Nie może również należeć do określonych grup ryzyka, w śród których są m.in. osoby cierpiące na choroby endokrynologiczne, choroby krwi i szpiku oraz uzależnione od alkoholu lub narkotyków. Sama weryfikacja potencjalnych dawców, nie jest trudna ani bolesna. Polega ona na wypełnieniu ankiety dotyczącej zdrowia oraz kondycji kandydata oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej policzka, na podstawie którego później oznacza się cechy zgodności tkankowej (antygeny HLA).

 

Galeria Zdjęć: [photo-gallery:2427]

Autor
Grzegorz Skorupski

Najnowsze aktualności

  • Dziecko w przedszkolu

    Wolne miejsca w gminnych przedszkolach i oddziałach…

    Są wolne miejsca w gminnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych. W tej chwili placówki mogą przyjąć jeszcze 130 dzieci. Od 6 do 10 maja br. prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca.
  • Plakat promujący konkurs Nagroda Marszalka Województwa Mazowieckiego.

    Trwa nabór do honorowej nagrody marszałka Mazowsza

    Do 4 czerwca br. można zgłaszać kandydatów do 25. edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kapituła konkursowa wybierze zwycięzców, którzy swoją działalnością artystyczną, charytatywną czy społeczną promują nasz region w kraju i za granicą.