365 dni heroicznej walki – solidarni z Ukrainą | Konstancin-Jeziorna

365 dni heroicznej walki – solidarni z Ukrainą

24-02-2023
Fot. Solidarność Polski z Ukrainą, praca Klary Rodowald

W piątek (24 lutego) mija dokładnie rok od zbrodniczej rosyjskiej napaści na Ukrainę. W tym dniu w sposób szczególny jesteśmy z tymi, którzy stoją w obronie wolności, wspieramy naszych przyjaciół i wierzymy w ich zwycięstwo. Dziękujemy także mieszkańcom gminy Konstancin-Jeziorna za okazanie solidarności z Ukrainą.

24 lutego 2022 r. pierwsze rosyjskie rakiety spadły na ukraińską ziemię, dzień później w wielkim zrywie, podobnie jak miliony Polaków, z pomocą ruszyli także mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna.

Liczne zbiórki

W wielu miejscach uruchomione zostały społeczne zbiórki żywności, artykułów przemysłowych, środków sanitarnych i medycznych oraz ubrań – jedna z największych prowadzona była w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skolimowie przez wolontariuszy z Jadłodzielni Konstancin. Tam też mieścił się punkt ich wydawania, który później został przeniesiony do pomieszczeń użyczonych przez gminę Konstancin-Jeziorna przy ul. Sobieskiego 6. Mniejsze i większe zbiórki prowadzone były w placówkach oświatowych – zarówno tych publicznych, jak i prywatnych; sołectwach; lokalnych firmach czy remizach strażackich. Konstancinianie pomagali nie tylko rzeczowo, wielu z nich otworzyło także szeroko drzwi dla tych, którzy uciekają przed wojną. Według szacunków w naszej gminie schronienie mogło znaleźć ponad tysiąc osób. Do swoich domów i mieszkań uchodźców z Ukrainy przyjęły osoby prywatne, ale także firmy czy instytucje.

Spotkania i wsparcie

Od początku wojny w pomoc włączyły się także gminne jednostki organizacyjne. Konstanciński Dom Kultury zorganizował m.in. kursy języka polskiego, zajęcia dla dzieci i młodzieży, spotkania i pikniki integracyjne, a Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Ukrainy. W tym dramatycznym czasie swoją służbę pełnili, i w dalszym ciągu pełnią, też harcerki i harcerze z Hufca ZHP Uroczysko Konstancin. Druhny i druhowie zbierali dary, przygotowywali paczki dla uchodźców, pomagali w przygotowywaniu baz noclegowych oraz pracowali wychowawczo. W pomoc zaangażowały się także miasta partnerskie Konstancina-Jeziorny. Akcje zbiórki darów i pieniędzy organizowane były w niemieckim Denzlingen, francuskim Saint-Germain-en-Laye i włoskim Pisogne, a także holenderskim Leidschendam-Voorburg. Zebrane w ten sposób rzeczy trafiły bezpośrednio do uchodźców przybywających licznie do naszej gminy, a także w transportach humanitarnych na granicę i dalej w głąb Ukrainy, w tym Krzemieńca, miasta partnerskiego. Ostatnia taka pomoc z Konstancina-Jeziorny dotarła pod koniec grudnia 2022 r. Tym razem wsparcie obejmowało m.in. leki, środki opatrunkowe oraz rzeczy niezbędne do przetrwania zimy. Zbiórkę darów zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2.

Punkt informacyjny i centrum wsparcia

Uchodźcom z Ukrainy przysługują świadczenia – socjalne, rodzinne i wychowawcze. Aby z nich skorzystać muszą posiadać numer PESEL. Od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. konstanciński magistrat nadał ich 2 467 ze statusem UKR. Naszą gminę jako swoje miejsce pobytu tymczasowego wybrało 74 obywateli Ukrainy, a stałego – 4. Obecnie w gminnych szkołach (dane na 31 stycznia 2023 r.) uczy się 131 ukraińskich dzieci, a do przedszkoli uczęszcza 10. maluchów. Cały czas w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 działa punkt informacyjny dla uchodźców. Zainteresowani mogą uzyskać w nim wszelkie niezbędne informacje związane z pobytem w Polsce, a także pomoc w wypełnieniu wniosku o nadanie numeru PESEL. W punkcie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 dyżuruje osoba posługująca się językiem ukraińskim i rosyjskim.

W Konstancinie-Jeziornie cały czas działa też Centrum Wsparcia i Edukacji Uchodźców, który do życia powołały Kluby Rotary Warszawa Fryderyk Chopin oraz Warszawa Konstancin. Mieści się on przy ul. Wilanowskiej 1 i czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–17.00 oraz w soboty w godz. 10.00–14.00. Misją centrum jest zapewnienie wsparcia psychologicznego uchodźcom dotkniętym traumą wojenną, zapewnienie opieki dziennej nad najmłodszymi, terapii grupowych, warsztatów aktywizujących społeczność uchodźczą i lekcji języka polskiego.

Pierwsza rocznica

W piątek (24 lutego) mija dokładnie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. W tym dniu w sposób szczególny jesteśmy z tymi, którzy stoją w obronie wolności i wspieramy naszych przyjaciół. Dziękujemy także mieszkańcom za okazanie solidarności z Ukrainą i wielkie wsparcie, które od początku wojny udzielają uchodźcom. O godz. 18.00 Rotary Club Warszawa Konstancin zaprasza przed Konstanciński Dom Kultury (ul. Mostowa 15) na manifestację solidarności z walczącym i cierpiącym narodem ukraińskim. Organizatorzy zachęcają, by przynieść ze sobą dzwonki – ich dźwięk ma przypominać, że wojna wciąż trwa i zbiera tragiczne żniwo, a także płonące świece, jako symbol pamięci o jej ofiarach.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.