Aktualne zdjęcia lotnicze gminy już dostępne w geoportalu | Konstancin-Jeziorna

Aktualne zdjęcia lotnicze gminy już dostępne w geoportalu

13-06-2022

Gminny System Informacji Przestrzennej został zaktualizowany o nowe, kolorowe ortofotomapy miasta i gminy Konstancin-Jeziorna. W internetowym geoportalu, prowadzonym przez konstanciński magistrat, dostępnych jest już 21 zdjęć lotniczych, z których najstarsze pochodzi z 1958 r.

Ortofotomapa jest plastycznym odwzorowaniem terenu na płaszczyźnie, powstałym dzięki zdjęciom lotniczym lub satelitarnym. Odznacza się ona wielką precyzją ukazania danego fragmentu wraz ze wszystkim istniejącymi na nim obiektami przestrzennymi.

Najnowsze zdjęcia

W Gminnym Systemie Informacji Przestrzennej, prowadzonym przez Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, dostępnych jest już 21 ortofotomap, z których najstarsza pochodzi z 1958 r. Najnowsza została natomiast opracowana w połowie marca tego roku, na podstawie 1057 zdjęć lotniczych, i posiada rozdzielczość terenową piksela równą 0,05 m. Wszyscy zainteresowani, nie ruszając się sprzed ekranu komputera, mogą obejrzeć miasto z góry, a dzięki modułowi „Porównanie fotomap” – zobaczyć, jakie zmiany zaszły w przestrzeni miejskiej w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Dodatkowo dla ułatwienia, wskazując kursorem myszy miejsce na jednej mapie, to samo miejsce zostanie automatycznie pokazane również na drugiej.

Fotomapy nie tylko są niezwykle interesującym przewodnikiem po terenie dla każdego mieszkańca, lecz także stanowią doskonałe narzędzie pracy dla planistów, urbanistów, inwestorów, autorów studiów i planów zagospodarowania przestrzennego czy projektantów. Mapy udostępniane są bezpłatnie, podobnie jak wszystkie inne treści znajdujące się w geoportalu.

Ciekawe narzędzie

GSIP działa od grudnia 2013 r. i jest jednym z pierwszych takich portali w kraju. W odróżnieniu od innych serwisów mapowych, takich jak Google Maps, konstańciński GSIP aktualizowany jest na bieżąco. Wyszukiwarka, którą można znaleźć na stronie, pozwala na ustalenie położenia m.in. obiektu, adresu, numeru działki ewidencyjnej czy powierzchni działki. Dodatkowo w GSIP są dostępne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – zarówno te obowiązujące, jak i opracowywane. Jest też informator, a w nim m.in.: sektory odbioru odpadów komunalnych, rozmieszczenie kamer monitoringu miejskiego, wykaz punktów użyteczności publicznej czy szlaki turystyczne. GSIP ma również specjalną platformę kontaktową, za której pomocą mieszkańcy mogą zgłaszać informacje o usterkach lub awariach.

Jak korzystać?

Jak najprościej korzystać z geoportalu? Na stronie głównej wybieramy interesującą nas kategorię, np. System Informacji Przestrzennej, a następnie, w zakładce: Katalog, znajdujemy ją po lewej stronie, włączamy lub wyłączamy interesujące nas warstwy tematyczne. GSIP działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu pod adresem: gsip.konstancinjeziorna.pl.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.