Apel przyrodników: Pozwólmy ptakom wychować ich młode | Konstancin-Jeziorna

Apel przyrodników: Pozwólmy ptakom wychować ich młode

28-06-2023
Fot. RDOŚ w Warszawie

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie przypomina, że na piaszczystych brzegach i wyspach znajdujących się w granicach wiślanych rezerwatów przyrody, takich jak Wyspy Świderskie czy Wyspy Zawadowskie, przez cały rok obowiązuje zakaz poruszania się po tych terenach. Jest też apel o szacunek do przyrody i bytujących tam zwierząt.

Mazowiecki odcinek Wisły jest niezwykle cenny przyrodniczo, co zostało uznane poprzez utworzenie na jej odcinku aż 13 rezerwatów przyrody, a także w skali Unii Europejskiej poprzez włączenie jej całego biegu na terenie województwa do obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, a na północ od Warszawy również do obszaru Natura 2000 Kampinoska Dolina Wisły. W obrębie granic administracyjnych Warszawy znajdują się częściowo dwa rezerwaty przyrody – Wyspy Zawadowskie na południu i Ławice Kiełpińskie na północy. Kolejne dwa – Wyspy Świderskie i Łachy Brzeskie – położone są w niedalekim sąsiedztwie stolicy. Tereny te zostały objęte ochroną głównie ze względu na to, że stanowią miejsca lęgowe wielu cennych i zagrożonych gatunków ptaków.

Obowiązuje zakaz

Na piaszczystych brzegach i wyspach znajdujących się w granicach wspomnianych rezerwatów przyrody przez cały rok obowiązuje zakaz poruszania się. Zakaz ten nabiera szczególnego znaczenia w okresie od kwietnia do sierpnia, kiedy rybitwy, sieweczki, mewy, ostrygojady i inne ptaki przylatują tu, by złożyć jaja i wychować młode. Ich gniazda w większości przypadków mają postać niewielkich zagłębień w piasku, które trudno dostrzec. To między innymi dlatego wchodzenie i wjeżdżanie na plaże powoduje tak poważne zagrożenie dla ptaków. Warto wiedzieć, że temperatura piasku w słoneczne dni często znacznie przekracza 50 st. C. W takich warunkach dorosłe ptaki muszą chronić jaja i młode, osłaniając je i chłodząc własnym ciałem. Obecność ludzi w pobliżu nie daje im takiej możliwości. W sytuacji, gdy spłoszeni ptasi rodzice odlatują wysokie temperatury mogą doprowadzić do „ugotowania” zawartości jaj. Młode z kolei giną w wyniku udaru będącego następstwem zbyt długiej ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

Wspólne dobro

Ale to nie jedyne niebezpieczeństwo czyhające na skrzydlatych mieszkańców doliny Wisły. Pozbawione opieki gniazda chętnie odwiedzają wrony, sroki i inne drapieżniki, zabijając i zjadając bezbronne ptasie potomstwo. Z kolei kamuflujące kolory jaj i upierzenie puchowe piskląt powoduje, że są praktycznie niemożliwe do dostrzeżenia dla poruszających się pojazdami mechanicznymi (quadami czy crossami). Zazwyczaj kończy się to tragicznie dla ptaków. – Jeśli uświadomimy sobie, że mazowiecki odcinek Wisły jest jednym z kluczowych dla przetrwania krajowych populacji takich gatunków, jak rybitwa rzeczna i białoczelna obraz sytuacji staje się wyjątkowo przygnębiający – przyznaje Aneta Adamska, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. – To od nas i od naszych decyzji zależy los dzikich mieszkańców rezerwatów przyrody.

Kontrole i mandaty

W celu wzmocnienia działań ochronnych w ubiegłym roku w rezerwatach Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie ustawione zostały tablice wyjaśniające obowiązujące zakazy i wskazujące na zagrożenia, jakie powoduje obecność ludzi na ich piaszczystych plażach. Obecnie uzupełniane jest oznakowanie granic wspomnianych terenów. Ponadto w środkach komunikacji miejskiej trwa kampania edukacyjna, a od początku czerwca prowadzone są wspólne patrole policji, pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie oraz wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Będą one prowadzone przez cały okres lęgowy, czyli do końca wakacji. Osoby niestosujące się do zakazów obowiązujących w rezerwacie muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami. Naruszenie przepisów z zakresu ochrony przyrody, obowiązujących na terenach chronionych, a także wobec zwierząt objętych ochroną gatunkową zagrożone jest karą grzywny lub aresztu.

Więcej informacji

Szczegółowe informacje o zasadach obowiązujących w rezerwatach przyrody oraz o tym, które zostały udostępnione, można znaleźć na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, w aplikacji „Mazowieckie rezerwaty przyrody” oraz na Facebooku projektu „Mazowieckie rezerwaty przyrody”.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Czerwono-żólty autobus z wyświetlonym napisem: 251

    Komunikacja miejska i lokalna w długi weekend majowy

    Długi weekend majowy za pasem. Od środy (1 maja) do piątku (3 maja) inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska i lokalna. Przed podróżą warto więc sprawdzić jakie zmiany w gminie Konstancin-Jeziorna wprowadził warszawski Zarząd Transportu Miejskiego.
  • Droga gruntowa z frezowarką

    Wiosenne prace na gminnych drogach gruntowych

    Ruszają wiosenne równania gminnych dróg gruntowych. W tym roku będzie za nie odpowiedzialna firma South Stream. Umowa została już podpisana, a drogowcy wkrótce rozpoczną prace. Na pierwszy ogień idą fragmenty ul. Elektrycznej i ul. Przyrzecze.