Chcesz zastrzec swój numer PESEL, aby nikt nie wykorzystał go bez Twojej wiedzy? Możesz to zrobić przez internet – na stronie www.mObywatel.gov.pl, poprzez aplikację mObywatel lub w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. To nic nie kosztuje, a zastrzeżenie można w każdej chwili cofnąć.
W związku ze wzrostem przestępczości z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych polski rząd wprowadził możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Można to zrobić na trzy sposoby: w urzędzie gminy, na stronie mObywatel.gov.pl lub w aplikacji mObywatel 2.0.
W aplikacji mObywatel 2.0
Najprostszym i najszybszym sposobem zastrzeżenia numeru PESEL jest skorzystanie z aplikacji mObywatel 2.0 – jest ona dostępna do pobrania bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store. Dzięki usłudze, wprowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji, można też m.in. cofnąć zastrzeżenie – bezterminowo lub czasowo oraz dowiedzieć się, kto i z jakiego powodu sprawdzał nasz numer PESEL. Aplikacja umożliwia również wgląd do historii operacji, a także pomaga w wychwyceniu prób nieuprawnionego wykorzystania naszego PESEL-u.
Przez internet i w urzędzie
PESEL wygodnie i o dowolnej porze można zastrzec również przez internet – na stronie: mObywatel.gov.pl. W tym przypadku trzeba jednak posiadać profil zaufany lub e-dowód albo zalogować się przez bankowość elektroniczną. Można to również zrobić osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna – stanowisko: Dowody osobiste/meldunki. Zarówno do zastrzeżenia numeru PESEL, jak i jego cofnięcia wymagany jest dowód osobisty lub paszport. Cała procedura trwa kilka minut i kończy się wydaniem wnioskodawcy stosownego potwierdzenia. Od 1 stycznia br. z tej możliwości skorzystało blisko 300 mieszkańców naszej gminy.
Czy warto zastrzec PESEL?
Dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL nikt nie będzie mógł go wykorzystać bez naszej wiedzy, aby np. wziąć kredyt. My natomiast bez problemu nadal będziemy mogli pójść do lekarza, zrealizować receptę, kupić bilety lotnicze czy załatwić sprawę w urzędzie. Natomiast cofnięcie zastrzeżenia jest konieczne, kiedy chcemy np. kupić sprzęt na raty. Po anulowaniu zastrzeżenia można ponownie zabezpieczyć PESEL, najwcześniej po upływie 30 minut. Więcej informacji o usłudze „Zastrzeż PESEL” znajdziemy w ulotce, którą można pobrać z załącznika pod artykułem.
Weryfikacja od czerwca
Warto wiedzieć, że od 1 czerwca br. banki i inne instytucje mają obowiązek sprawdzać, czy PESEL jest zastrzeżony np. przed udzieleniem kredytu. Jeśli mimo zastrzeżenia powstanie zobowiązanie, instytucje te nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu.