Od wtorku (1 marca) znika większość obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Przestają obowiązywać limity osób m.in. w sklepach, restauracjach i autobusach. Pozostaje obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych zamkniętych, izolacja i kwarantanna.
Systematycznie spada liczba zakażeń koronawirusem w Polsce – obecnie (stan na 24 lutego) to 20 456 osób. Jest to prawie 30 proc. mniej niż tydzień temu. W związku z tym rząd znosi większość obowiązujących do tej pory obostrzeń związanych z pandemią. Zostają tylko te, które są konieczne.
Co się zmieni?
Od wtorku (1 marca):
- przestają obowiązywać limity osób w sklepach, galeriach handlowych, restauracjach, hotelach, miejscach kultury, środkach transportu oraz podczas spotkań i imprez;
- ponownie zostają otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia;
- urzędy wracają do pracy stacjonarnej.
Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.
Ponadto nadal obowiązuje:
- izolacja dla osób zakażonych koronawirusem – 7 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19, lub dłużej jeżeli stan zdrowia chorego będzie tego wymagał. W przypadków osób wykonujących zawód medyczny lub służb mundurowych izolacja trwa 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).
- kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19 – trwa tyle, ile izolacja współdomownika. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją. Co ważne, jeżeli ktoś jest zaszczepiony i uzyskał negatywny wynik testu, zostanie zwolniony z kwarantanny (jeżeli nie jest zaszczepiony, może zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszka).
- kwarantanna przyjazdowa tylko w sytuacji, kiedy dana osoba nie ma ważnego paszportu covidowego i trwa 7 dni.