Już 27 marca kolejna akcja krwiodawstwa przed ratuszem | Konstancin-Jeziorna

Już 27 marca kolejna akcja krwiodawstwa przed ratuszem

26-01-2025

Klub Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie zaprasza do udziału w kolejnej akcji krwiodawstwa. Zbiórka tego cennego leku odbędzie się w czwartek (27 marca), w godz. 9.00–13.00, przed Urzędem Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.

Klub Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie działa od września 2021 r. Przez cały miniony rok 2024 zorganizował 6 akcji krwiodawstwa, podczas których udało się zebrać łącznie ponad 83 litry. Wzięło w nich udział łącznie ponad 185 osób. Podczas ostatniej styczniowej akcji 33 osoby oddały krew dzięki czemu udało się zebrać prawie 15 litrów tego bezcennego płyny ratującego życie i zdrowie ludzkie. 

Regularne zbiórki

W 2025 r. akcje będą odbywać się co dwa miesiące. Najbliższa już w czwartek (27 marca), a kolejne zaplanowano: 29 maja, 31 lipca, 25 września i 27 listopada. Godziny i miejsce pozostają bez zmian. Krew będzie można oddać w krwiobusie, który w dniu akcji tradycyjnie stanie przed Urzędem Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńkiej 77 – w godz. 9.00–13.00. W imieniu organizatora zachęcamy do udziału. Pamiętajmy, że nasza krew może uratować komuś życie! 

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18–65 lat (pierwszorazowym dawcą można zostać do 60 lat), o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała. Dawca powinien również władać językiem polskim w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim. Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:

  • być wyspanym;
  • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki);
  • przed oddaniem krwi zjeść lekki posiłek, np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały;
  • ograniczyć palenie papierosów;
  • w dniu oddania krwi unikać nadmiernego wysiłku fizycznego;                                     
  • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki;
  • nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu;
  • pamiętać o dowodzie osobistym (oddać krew mogą tylko osoby pełnoletnie).

Korzyści dla krwiodawców 

Dawcy krwi mogą liczyć na słodki poczęstunek (450 ml krwi odpowiada 4500 kcal, dlatego po donacji otrzymuje 8 tabliczek czekolady). Przysługuje im również: zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi, w dniu następnym i na czas okresowego badania lekarskiego, zwrot kosztów przejazdu do stacji krwiodawstwa i utraconego zarobku oraz odliczenie od podatku dochodowego darowizny (ekwiwalent pieniężny za pobraną krew). Więcej informacji na stronie: legionhdk.pl.

Autor
Anna Błażewicz-Orczykowska

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.