Tak świętowaliśmy 11 listopada w gminie Konstancin-Jeziorna | Konstancin-Jeziorna

Tak świętowaliśmy 11 listopada w gminie Konstancin-Jeziorna

13-11-2023

Mieszkańcy gminy Konstancina-Jeziorny dumnie i radośnie świętowali 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Były bieg ulicami miasta, marsz z gigantyczną biało-czerwoną flagą i piknik historyczny z licznymi atrakcjami dla małych i dużych w Parku Zdrojowym. Dziękujemy, że byliście tego dnia z nami.  

W minioną sobotę (11 listopada) m.in. samorządowcy, harcerze, uczniowie konstancińskich szkół oraz mieszkańcy gminy wspólnie świętowali obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program gminnych obchodów obfitował w liczne atrakcje. 

Kwiaty i znicze w miejscach pamięci

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą św. za Ojczyznę w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Konstancinie-Jeziornie. Po niej władze samorządowe, m.in. burmistrz Kazimierz Jańczuk i jego zastępcy – Ryszard Machałek i Dariusz Zieliński oraz Agata Wilczek – przewodnicząca Rady Miejskiej, tradycyjnie złożyły kwiaty i zapaliły znicze w konstancińskich miejscach pamięci – na pomnikach: ofiar katyńskich, żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego, a także obrońców Ojczyzny poległych w latach 1918–1921, gdzie odczytany został również apel poległych. W Jeziornie hołd bohaterom, którzy walczyli o niepodległą Polskę, oddali także m.in.: kombatanci, radni miejscy, seniorzy, harcerze, przedstawiciele partii politycznych oraz uczniowie z gminnych szkół.

Bieg Niepodległości

Punktualnie o godz. 12.30 sprzed Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna wystartował 32. Bieg Niepodległości. W tym roku na ponad dwukilometrowej trasie ścigało się blisko 200 zawodników. Wśród kobiet jako pierwsza linię mety, wyznaczoną w Parku Zdrojowym, przekroczyła Julianna Multan. Tuż za nią uplasowały się kolejno Joanna Makuch i Zuzanna Biedrzycka. Natomiast wśród mężczyzn najszybszy był Bartosz Kucharski. Drugie miejsce na podium zajął Krzysztof Wasiewicz, a trzecie – Piotr Szczepański. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy dodatkowo nagrody ufundowane przez sponsorów: firmy – Spieki i kwarce.pl, Bakalland, Agencję Nieruchomości Luksus, Centrum Sportów i Zdrowia LAVO w Józefosławiu oraz Food Well Sp. z o.o. 

Marsz i piknik

11 listopada ulicami Konstancina-Jeziorny przeszedł także Marsz Niepodległości. Gigantyczną biało-czerwoną flagę nieśli wspólnie m.in. samorządowcy, harcerze, uczniowie konstancińskich szkół oraz mieszkańcy gminy. Jego trasa wiodła ul. Piaseczyńską, ul. Warszawską i ul. Józefa Piłsudskiego do Parku Zdrojowego, gdzie na wszystkich czekał piknik historyczny z licznymi atrakcjami. Były m.in.: warsztaty robienia ozdób patriotycznych, strzelnica, czołgiści, szermierka, wystawa sprzętu, pocisków i umundurowania wojskowego. Nie zabrakło też Biało-Czerwonego Obozu Harcerskiego „Uroczyska” Konstancin, który zorganizował grę terenową, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, szkolenie z węzłów, warsztaty taneczne i rękodzielnicze. Ale to nie koniec. Odbył się również pokaz kawaleryjski, a w altanie z pieśniami patriotycznymi i żołnierskimi wystąpiła Zawodowa Orkiestra Wiatrowa. 

Sporo emocji dostarczyły też biegi, które dla dzieci i młodzieży, zorganizował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pierwsze miejsca na poszczególnych dystansach zajęli:

  • 100 m (rocznik 2017 i młodsi) – Ines Pilarz i Leon Kowalski;
  • 200 m (rocznik 2016/2015) – Aleksandra Stępniak i Remigiusz Bany;
  • 400 m (rocznik 2014/2013) – Monika Stępniak i Bartłomiej Bernaciak;
  • 800 m (rocznik 2012/2011) – Alicja Stępniak i Franciszek Szlasa;
  • 800 m (rocznik 2010/2009) – Urszula Sarnowska i Bartosz Chodak.   

Ponadto wiele radości sprawiły najmłodszym możliwość obejrzenia z bliska wozu strażackiego OSP Jeziorna oraz przejażdżki na kucyku. Na pikniku oczywiście nie mogło zabraknąć stoisk handlowych oraz grochówki, którą przygotowali: Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, Catering Imperium Dobrego Smaku oraz Gospoda Zalewajka, za co serdecznie dziękujemy.

Koncert i tort

Całodzienne obchody Święta Niepodległości zakończył koncert „Pieśni Niepodległości” Konstancińskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Franciszka Kubickiego. Publiczność zgromadzona w Konstancińskim Domu Kultury usłyszała znane wojenne utwory, które towarzyszyły Polakom w ich walce o niepodległość. Występ uświetnił pokaz przedwojennych zdjęć, pocztówek oraz afiszy pochodzących z polskiej biblioteki cyfrowej POLONA. Na finał gminnych uroczystości na wszystkich przybyłych do Hugonówki czekał pyszny tort. Dziękujemy, że byliście tego dnia z nami.  

Galeria zdjęć

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Droga gruntowa z frezowarką

    Wiosenne prace na gminnych drogach gruntowych

    Ruszają wiosenne równania gminnych dróg gruntowych. W tym roku będzie za nie odpowiedzialna firma South Stream. Umowa została już podpisana, a drogowcy wkrótce rozpoczną prace. Na pierwszy ogień idą fragmenty ul. Elektrycznej i ul. Przyrzecze.
  • Wizualizacja inwestycji

    Wniosek w ramach specustawy mieszkaniowej, uwagi do 17 maja

    Firma Arche S.A. planuje przy ul. Mirkowskiej budowę 4 budynków mieszkalnych z lokalami usługowymi oraz wielopoziomowego garażu. Do konstancińskiego magistratu trafił wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji w trybie specustawy mieszkaniowej. Uwagi do niego można składać od 27 kwietnia do 17 maja.