Ogród harcerski, spotkania autorskie, spacery z przewodnikami, koncerty, warsztaty dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje tegorocznej 15. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody. Wydarzenie po dwuletniej przerwie wraca do swojej przedpandemicznej formuły. Zapraszamy 10 i 11 września do Konstancina-Jeziorny.
W tym roku, od 10 do 11 września, znów będzie okazja, by odwiedzić najpiękniejsze miejsca i poznać wyjątkowe osoby związane z jedynym uzdrowiskiem na Mazowszu. Po dwuletniej przerwie Festiwal Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie wraca do swojej przedpandemicznej formuły.
30 różnych wydarzeń
Podczas festiwalu ponownie uchylą się bramy i drzwi do zamkniętych na co dzień, często zabytkowych ogrodów i domów. W bogatym i różnorodnym programie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – dzieci, młodzież i dorośli. Czeka blisko 30 różnych wydarzeń, wstęp na wszystkie jest bezpłatny, w tym m.in.: wystawy malarstwa i archiwalnych fotografii, warsztaty, spotkania autorskie, spacery śladami przeszłości i koncerty, a wszystkie one, odbywające się wśród przepięknej, malowniczej przyrody, pozwolą na twórcze spędzenie czasu.
Folder i punkt informacyjny
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami, które znajdą Państwo w poniższym folderze. W wersji papierowej będzie on dostępny również w punkcie informacyjnym festiwalu – Punkt Informacji Turystycznej w willi Kamilin (ul. Piłsudskiego 42). Zapraszamy w piątek w godz. 12.00–18.00, sobotę w godz. 12.00–20.00 i w niedzielę w godz. 12.00–18.00.
Organizatorzy
Organizatorami festiwalu są Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, gmina Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury, a koordynatorką Monika Bukowińska. Festiwal Otwarte Ogrody jest finansowany przez gminę Konstancin-Jeziorna.
Europejskie Dni Dziedzictwa
Festiwal Otwarte Ogrody w Uzdrowisku Konstancin-Jeziorna jest częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2022: „Połączeni dziedzictwem”. EDD to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń. Podczas tych dni nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.edd.nid.pl.
Program XV Festiwalu Otwarte Ogrody:
10 września (sobota)
-
10.00–13.00
ul. Grabowa 8, Konstancin-Jeziorna-
Ogród sportu i zabawy
W ogrodzie stuletniej kurpiowskiej chaty jej właściciele podzielą się swoimi rodzinnymi pasjami, które czas pandemii COVID-19 nieoczekiwanie rozwinął. Czekają: pokaz skoków i dyscyplin hobby horse – sportu rodem z Finlandii, mała wystawa akwareli oraz wspólne rodzinne majsterkowanie i zabawy z drewnem.
-
-
10.00–14.30
Cieciszew 11, Tęczowa Pasieka-
Ogród pszczeli
Tęczowa Pasieka zaprasza na spotkanie z pszczelą królową matką. Będą opowieści z życia pszczelej rodziny i spotkanie z królową w ulu pokazowym. O godz. 13.00 dla odważnych możliwość obejrzenia wnętrza ula (w kapeluszach ochronnych) i udział w pokazowym miodobraniu. Przez cały czas wydarzenia możliwość degustacji miodu i produktów pszczelich, a także regionalnych produktów z gospodarstwa „Sery Cieciszewskie”. Dodatkową atrakcją dla dzieci będą kozy i młode cielaczki, które będzie można poczęstować słodką ekologiczną marchewką.
-
-
10.00–17.00
ul. Szpitalna 14/16, Muzeum Villa la Fleur, Konstancin-Jeziorna-
Ogród mistrzów École de Paris
Muzeum Villa la Fleur udostępnia zbiory kilkudziesięciu malarzy związanych z Paryżem w pierwszej połowie dwudziestego w., m.in. Maurice’a de
Vlamincka, Alberta Gleizesa, Auguste’a Herbina, Fernanda Legera, Jeana Metzingera, Amadeo Modiglianiego czy Chaima Soutine’a, braci Jana i Joëla Martelów, Fernanda Parpana oraz Josepha Csakyego. O godz. 12.00 recital duetu Cheek2Cheek w składzie: Natalia Dymarska (harfa celtycka) i Łukasz Sokołowski (ukulele). Uwaga! Ze względu na zmiany aranżacji ekspozycji udostępniony zostanie jedynie jeden budynek muzealny – Villa la Fleur oraz park rzeźb. Wstęp wolny.
-
-
10.00–17.00
ul. Wilanowska 37, willa Ave, Konstancin-Jeziorna-
Ogród fotograficzny
W ogrodzie zabytkowej willi Ave z 1904 r. prezentowane będą trzy wystawy fotografii: „Czarno-białe impresje z podróży po Azji i Afryce” Mikołaja Jerzaka, 4. część cyklu „Projekt Adaś” Andrzeja Krzyżanowskiego oraz „Nasze wyjątki z podróży po Turynii, Saksonii, Wielkopolsce i Devon” Anny i Andrzeja Krzyżanowskich.
-
-
11.00–14.00
ul. J. Piłsudskiego 30, Lecznica św. Łukasza,Konstancin-Jeziorna-
Ogród zdrowia
W ramach Otwartych Ogrodów Lecznica św. Łukasza zaprasza o godz.:-
11.00 na profilaktyczne badania wzroku – dr Izabela Skrzypiec (do godz. 12.30);
-
12.30 na wykłady – o profilaktyce i leczeniu chorób kręgosłupa opowiedzą prof. dr hab. med. Robert Gasik, dr n. med. Eliasz Mosiński, a o mezoterapii chorób kręgosłupa – dr n. med. Kamil Koszela.
-
-
-
11.00–16.00
ul. Kościelna 4, Konstancin-Jeziorna-
Ogród jak z bajki
Zapraszamy dzieci małe i duże na warsztaty plastyczne, podczas których będzie można zbudować domki dla skrzatów i wróżek z materiałów
znalezionych w lesie i ogrodzie. Zajęcia poprowadzą Jolanta i Maciej Łabowie ze Strefy Tworzenia „Jorlandia”. W czasie spotkania będą także czytane bajki i ludowe opowieści z różnych stron świata na temat drzew, ogrodów i zamieszkujących je skrzatów i wróżek. Domki będziecie mogli zabrać ze sobą dla swoich domowo-ogrodowych przyjaciół.
-
-
11.00–17.00
ul. M. Przesmyckiego 25, Konstancin-Jeziorna-
Ogród z żabiej perspektywy
Wielowątkowa wystawa malarstwa, fotografii i rękodzieła artystów plastyków. Swoje prace ikony i kapliczki; Marian Piętkowski – rzeźba i biżuteria artystyczna; Grzegorz Wolny – fotografia; Ewa Solnica – ręcznie robione lalki i pacynki; Joanna Sękowska-Rutka – malarstwo olejne. Młode pokolenie artystów reprezentować będą w tym roku bracia Pisulowie ze swoimi pracami plastycznymi. O godz. 14.00 rozpocznie się koncert harfistki Illiny Sawickiej-Frącek. A do tego wszystkiego filiżanka herbaty, domowe wypieki i odpoczynek w hamaku.
-
-
11.00–18.00
ul. H. Sienkiewicza 9, willa Moja, Konstancin-Jeziorna-
Lipowe hobby
Wystawa prac rzeźbiarskich i spotkanie z artystą Ryszardem Kostrzeniem, który wykonuje tradycyjnymi technikami rzeźby w drewnie.
-
-
godz. 11.00–17.00
ul. Jasna 24, Konstancin-Jeziorna-
Ogrody sztuki ceramicznej
Wystawa prac ceramicznych zaprzyjaźnionych pracowni – sztuka, ceramika dekoracyjna i użytkowa, a także pokaz wypału w technice raku. Fragile Ceramics to studio Ewy Rybarczyk, zajmującej się artystyczną ceramiką użytkową. Artystka tworzy głównie na kole garncarskim,
a jej prace to przepiękne formy użytkowe, dekoracyjne, misy, patery, filiżanki i wazony o nasyconych i głębokich barwach szkliwa. Z kolei Lui & Clay to autorskie studio Luizy Jaworskiej stawiające na kreatywność, naturalne materiały, oszczędną formę i unikatowość wzornictwa. Autorka jest dyplomowanym ceramikiem, specjalizuje się w dekoracyjnej rzeźbie ceramicznej. Prace tworzone przez autorkę powstają w krótkich cyklach. Są to obiekty dekoracyjne, wazony i wazy. Ceramikę zaprezentują również ceramik Eliza Polańska, Nic Dwa Razy – pracownia artystyczna Dominiki Dybowskiej oraz Beata Nosal Ceramics – studio ceramiki artystycznej.
-
-
11.00–18.00
willa Świt, ul. S. Żeromskiego 4, Konstancin-Jeziorna-
Ogród Stefana Żeromskiego
Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum – Domu Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny w Konstancinie-Jeziornie oraz zwiedzania ogrodu otaczającego willę Świt. Jest to spotkanie z pisarzem, który projektował i sadził w nim drzewa oraz kwiaty, a do prac ogrodowych wciągał
swoją córkę Monikę. Od czasów kieleckiego dzieciństwa Żeromski wielbił przyrodę. To tutaj pisarz stworzył swoją wyjątkową powieść „Przedwiośnie”.Organizator: 312 agencja kreatywna
Partnerzy: Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, Gmina Konstancin-Jeziorna, Polska Organizacja Turystyczna, Polski Bon Turystyczny, Lotniczy Magazyn Historyczny Gapa, Gretza
-
-
12.00–17.00
ul. H. Sienkiewicza 9, willa Moja, Konstancin-Jeziorna-
Ogród fotograficzny
Ozdobą zacienionych zakątków ogrodu willi Moja będą trzy wystawy fotografii – Moniki Bukowińskiej, Dominika Bednarskiego i Edwarda Warownego. Na zdjęciach zobaczymy miejsca i zdarzenia unikatowe oraz zanikające w krajobrazie. Wśród drzew kusić barwami będą obrazy kwiatów. Będzie też okazja przyjrzeć się dobrze znanym nadbałtyckim portom, ale w niecodziennej odsłonie...
-
-
13.00–16.00
Zbiórka: Punkt Informacji Turystycznej, willa Kamilin, ul. J. Piłsudskiego 42, Konstancin-Jeziorna-
Spacer: Historyczne centrum dawnego Konstancina
Spacer po miejscach związanych z historią osady Konstancin, w trakcie którego poznamy m.in. historię Parku Zdrojowego oraz okoliczności
śmierci jego patrona – hrabiego Witolda Skórzewskiego. Prowadzący Wojciech Guszkowski z Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego
Traper zdradzi wiele ciekawostek dotyczących kolejki wilanowskiej, której stacja znajdowała się na terenie dzisiejszego parku, oraz zabytkowych willi znajdujących się przy ul. Sienkiewicza. Na zakończenie spaceru planowane jest zwiedzenie willi Świt, w której mieszkał pisarz Stefan Żeromski wraz z rodziną.
-
-
13.00–16.00
ul. Kościelna 12, Konstancin-Jeziorna-
Ogród malarski
Wystawa obrazów artystki malarki Emilii Czyż-Kędzierskiej w ogrodzie pełnym roślin, które mają swoją historię. Artystka chętnie podzieli się z gośćmi kolejnym pokoleniem sadzonek kwiatów i krzewów, np. winogron i dereni – do produkcji własnych nalewek.
-
-
13.00–17.00
ul. Oborska 18 A, Konstancin-Jeziorna-
Ogród literackich wspomnień
Prezentacja książek Józefa Hertla, z wykształcenia polonisty, kronikarza Konstancina-Jeziorny. Anna Maga, córka pisarza, opowie o jego wieloletniej pasji, czego dowodem są liczne prace na temat Konstancina-Jeziorny i jego mieszkańców.
-
-
14.00
ul. K. Pułaskiego 6, Dom Artystów Weteranów Scen Polskich, Konstancin-Jeziorna-
Ogród Muzyczny
Koncert uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Konstancinie-Jeziornie.
-
-
14.00–17.00
ul. J. Piłsudskiego 50, willa Maria, Konstancin-Jeziorna-
Ogród historyczny
W ogrodzie willi Maria redaktorzy portalu historycznego Okolicekonstancina.pl zaprezentują wystawę przybliżającą historię kolei wilanowskiej. W tym roku mija 51 lat od likwidacji kolei wąskotorowej kursującej na trasie Warszawa–Konstancin. Śladami po niej są nie tylko budynki w Wilanowie, Klarysewie, Skolimowie, Chylicach, ale również nazwa ulicy Kolejowa czy nasypy po bocznicach do cegielni oborskiej i chylickiej. Portal Okolicekonstancina.pl współtworzą Bartosz Biedrzycki, Paweł Komosa, Witold Rawski i Adam Zyszczyk.
-
-
14.00–17.00
ul. Piasta 21, Fundacja Ewdomed, Konstancin-Jeziorna-
Owocowy ogród
Wystawa oraz degustacja czarnych i czerwonych owoców jesieni z kolekcji Piotra Szymczaka. W programie spotkania jest także prezentacja
historycznych gatunków i odmian m.in. derenia z arboretum w Bolestraszycach oraz nowości sadowniczych – jabłek o czerwonym miąższu,
bogatych w pektyny i polifenole, a także miniwarsztaty kulinarne dla dzieci inspirowane owocami. Wykłady:-
14.30 Gatunki i odmiany bogate w antocyjany – spotkanie poprowadzi sadownik Piotr Szymczak;
-
15.30 Dietoterapia w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych – spotkanie poprowadzą lekarze hospicjum.
-
-
-
15.00–16.30
sala wystawiennicza, KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15-
Ogród nauki
Spotkanie z dr. n. humanistycznych Janem Gustawem Rokitą, autorem rozprawy doktorskiej „Medalierstwo w służbie dworu królewskiego Sobieskich i służbie dworu elektorskiego i królewskiego Augusta II Wettyna. Funkcje propagandowe medali”.
-
-
16.00–20.00
ul. R. Traugutta 18, Konstancin-Jeziorna-
Ogród literacko-filmowy
Spotkanie z redaktorami i autorami kwartalnika literackiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich „Podgląd”. O godz. 19.00 projekcja filmu Jana
Strękowskiego „Osso, moje Osso”, dokumentalnej opowieści o dziejach Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich. Będzie to opowieść o jego
powstaniu, burzliwej historii i teraźniejszości. Jest to przykład zgodnej, wieloletniej współpracy między Ukrainą a Polską, a także między
Lwowem a Wrocławiem, w których podzielone w czasie wojny zbiory służą naukowcom obu krajów. Czas trwania filmu: około 60 min.
-
-
17.00
amfiteatr, Park Zdrojowy, Konstancin-Jeziorna-
Koncert Finałowy Letniego Sezonu Artystycznego „Bach, Dvořák i Bella Italia”
Na finał Letniego Sezonu Artystycznego zapraszamy na koncert „Bach, Dvořák i Bella Italia”. W amfiteatrze wystąpi Orkiestra Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza oraz wspaniali soliści doceniani przez polską i międzynarodową publiczność – tenor Rafał Bartmiński i skrzypek Voytek Proniewicz. W sercu konstancińskiego Parku Zdrojowego usłyszymy m.in. przepiękny temat z filmu „Cinema Paradiso” włoskiego kompozytora muzyki filmowej Ennio Morricone oraz muzykę Antoniego Dworzaka.
-
11 września (niedziela)
- 10.00–12.00
ul. Długa 53, Centrum Szkolenia Psów „Luna”, Konstancin-Jeziorna
- Psi ogród
Psi ogród, czyli psy nie muszą, ale chcą być posłuszne. W programie:- 10.00 Tresura psa myśliwskiego – aport, posłuszeństwo, gwizdek – pokaz pracy.
- 10.30 Nosework, czyli detekcja zapachów, wspaniała aktywność dla każdego psa bez względu na wiek i rasę.
- 11.00 Posłuszeństwo – pokaz podstawowych komend.
- 11.30 Metody nagradzania psa.
- 12.00 Jak nauczyć psa wracać na wołanie?
- Psi ogród
- 10.00–13.00
Zbiórka: ul. Mostowa 15, KDK Hugonówka (przy głównym wejściu), Konstancin-Jeziorna
- Ogród zawsze otwarty
W trakcie spaceru będzie można przekonać się jakim skarbem przyrodniczym jest starorzecze Jeziorki i jakie pełni funkcje – społeczne, historyczne i ekosystemowe. O zbawiennej roli naturalnej retencji, klimatyzowaniu miasta i zasobach wodnych oraz bobrach opowiedzą
Roman Głodowski i Daniel Petryczkiewicz ze Stowarzyszenia „Nasz Bóbr”.
- Ogród zawsze otwarty
- 10.00–16.00
ul. W. Broniewskiego 28/30, Zgromadzenie Sióstr od Aniołów, Konstancin-Jeziorna
- Spotkanie z aniołami
Siostry od Aniołów otwierają swoje serca i zapraszają do kaplicy, ogrodu i wnętrz zabytkowej willi z 1900 r. Będzie można obejrzeć wystawę o siostrze Wandzie Boniszewskiej – stygmatyczce pochowanej na cmentarzu w Skolimowie, a także odwiedzić stoiska z książkami i pamiątkami misyjnymi i anielskimi. Nie zabraknie też okazji do rozmowy z siostrami, które przybliżą działalność i misję Zgromadzenia. Program:- 10.00 Msza św. w kaplicy – po nabożeństwie poczęstunek: kawa, lemoniada i ciastko.
- 12.00 Jak zaprzyjaźnić się z aniołem stróżem – świadectwa, piosenki, pytania i odpowiedzi.
- 13.30 Gry i zabawy dla dzieci.
- 13.30 Anielski bufet – spotkania i rozmowy z siostrą od Aniołów nie tylko o sprawach duchowych.
- Spotkanie z aniołami
- 10.00–17.00
ul. Wilanowska 37, willa Ave, Konstancin-Jeziorna
- Ogród fotograficzny
W ogrodzie zabytkowej willi Ave z 1904 r. prezentowane będą trzy wystawy fotografii: „Czarno-białe impresje z podróży po Azji i Afryce” Mikołaja Jerzaka, 4. część cyklu „Projekt Adaś” Andrzeja Krzyżanowskiego oraz „Nasze wyjątki z podróży po Turenii, Saksonii, Wielkopolsce i Devon” Anny i Andrzeja Krzyżanowskich.
- Ogród fotograficzny
- 10.00–18.00
ul. Mostowa 15, sala wystawowa KDK Hugonówka, Konstancin-Jeziorna
- Kiermasz książki
Szeroka oferta wydawnictw historycznych, popularnonaukowych i beletrystyki. Na stoiskach obecni będą autorzy i rysownicy komiksów Gabriel Maciejewski „Coryllus”, Kamil Staniszek, Hubert Czajkowski i inni. Wydarzeniu towarzyszyć będzie ekspozycja malarstwa Agnieszki Słodkowskiej.
- Kiermasz książki
- 11.00–14.00
ul. Kościelna 4, Konstancin-Jeziorna
- Ogród jak z bajki
Zapraszamy dzieci małe i duże na warsztaty plastyczne, podczas których będzie można zbudować domki dla skrzatów i wróżek z materiałów
znalezionych w lesie i ogrodzie. Zajęcia poprowadzą Jolanta i Maciej Łabowie ze Strefy Tworzenia „Jorlandia”. W czasie spotkania będą także czytane bajki i ludowe opowieści z różnych stron świata na temat drzew, ogrodów i zamieszkujących je skrzatów i wróżek. Domki będziecie mogli zabrać ze sobą dla swoich domowo-ogrodowych przyjaciół.
- Ogród jak z bajki
- 11.00–17.00
ul. J. Sobieskiego 13, willa Gryf, Konstancin-Jeziorna
- Bajkowy ogród
Wolontariusze projektu „Bajka wizytówką miasta i gminy Konstancin-Jeziorna” zapraszają do magicznego ogrodu willi Gryf. Atrakcji nie zabraknie
i dobrze bawić się będą zarówno dzieci, jak i dorośli. W programie:- 11.00 Bajkowa wróżka Daniela zapisy i wróżenie (od godz. 11.00).
- 11.00 Malowanie buziek dzieciom.
- 15.00 Improwizowane bajki dla dzieci.
- 16.00 Warsztat malarski dla dzieci.
- 16.00 Improwizowane bajki dla dorosłych.
- Bajkowy ogród
- 11.00–18.00
ul. Starego Dębu 8, Konstancin-Jeziorna
- Ogród malarski
W ogrodzie zostaną zaprezentowane prace artystów malarzy Teodory i Stanisława Kurków. Główna tematyka ich twórczości to martwa natura i kwiaty, pejzaż nadwiślańskiego Urzecza oraz architektura Konstancina-Jeziorny i okolic.
- Ogród malarski
- 11.00–18.00
willa Świt, ul. S. Żeromskiego 4, Konstancin-Jeziorna
- Ogród Stefana Żeromskiego
Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum – Domu Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny w Konstancinie-Jeziornie oraz zwiedzania ogrodu otaczającego willę Świt. Jest to spotkanie z pisarzem, który projektował i sadził w nim drzewa oraz kwiaty, a do prac ogrodowych wciągał swoją córkę Monikę. Od czasów kieleckiego dzieciństwa Żeromski wielbił przyrodę. To tutaj pisarz stworzył swoją wyjątkową powieść „Przedwiośnie”.
- Ogród Stefana Żeromskiego
- 11.00–18.00
ul. Kołobrzeska 54, Dwór Skolimów, Konstancin-Jeziorna
- Ogród historyczny i wystawa malarstwa
Poznamy historię najstarszego dworu skolimowskiego, którego pierwsze dokumenty pochodzą z 1753 r., kiedy dwór należał do Wielkopolskich. W kolejnych latach zmieniali się dzierżawcy i właściciele. W pierwszej połowie dziewiętnastego w. wieś Skolimów od Potulickich zakupił Erazm Preker. Kontynuując tradycję dworu polskiego aktualny właściciel zbudował w tym miejscu swój dom rodzinny. Zapraszamy na spacer po parku. Dodatkową atrakcją będzie wystawa malarstwa Anny Jaczewskiej.
- Ogród historyczny i wystawa malarstwa
- 12.00–17.00
Park Zdrojowy, obok amfiteatru
- Ogród harcerski
W obozie, specjalnie zbudowanym przez harcerzy z Hufca ZHP Uroczysko Konstancin, będą czekały liczne atrakcje i przygody – zabawy,
piosenki i pląsy dla najmłodszych oraz trochę starszych i nastolatków; gra terenowa zapoznająca uczestników z technikami i ciekawostkami
harcerskimi; prezentacja wspomnień z obozu, zimowiska i innych imprez; koncert piosenek harcerskich; warsztaty ratownictwa medycznego;
słynna kawiarenka harcerska oraz mnóstwo innych harcerskich i zuchowych zabaw. Dla dorosłych będzie to doskonała okazja do harcerskich
wspomnień z lat młodości, a także do poznania działających w Konstancinie-Jeziornie gromad zuchowych i drużyn wraz z ich prowadzącymi. Dobra zabawa gwarantowana.
- Ogród harcerski
- 12.00– 17.00
ul. H. Sienkiewicza 9, willa Moja, Konstancin-Jeziorna
- Ogród fotograficzny
Ozdobą zacienionych zakątków ogrodu willi Moja będą trzy wystawy fotografii – Moniki Bukowińskiej, Dominika Bednarskiego i Edwarda Warownego. Na zdjęciach zobaczymy miejsca i zdarzenia unikatowe oraz zanikające w krajobrazie. Wśród drzew kusić barwami będą obrazy kwiatów. Będzie też okazja przyjrzeć się dobrze znanym nadbałtyckim portom, ale w niecodziennej odsłonie...
- Ogród fotograficzny
- 12.00–18.00
ul. H. Sienkiewicza 9, willa Moja, Konstancin-Jeziorna
- Lipowe hobby
Wystawa prac rzeźbiarskich i spotkanie z artystą Ryszardem Kostrzeniem, który wykonuje tradycyjnymi technikami rzeźby w drewnie.
- Lipowe hobby
- 12.00–20.00
ul. Mostowa 15, sala multimedialna KDK Hugonówka, Konstancin-Jeziorna
- Wystawa malarstwa, szkła i rzeźb
WorldartB Gallery zaprasza na wernisaż i wystawę pt. „Giallo”. W trakcie prezentacji malarstwa, szkła i rzeźb z dominacją koloru żółtego
zobaczycie Państwo wybitne prace artystów światowej sławy, m.in. prof. Stanisława Kortyki, Józefa Wilkonia, Rafała Olbińskiego, prof.
Małgorzaty Dajewskiej, Leny Suboty, Hanny Bakuły, Jana Dubrowina, Jerzego Bieleckiego, Cypriana Noconia, Urszuli Religi Parfianowicz,
La Farba oraz rzeźby Stanisława i Michała Wysockich. Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 18.00. Kuratorem wystawy jest Anna Katarzyna Borowczak.
- Wystawa malarstwa, szkła i rzeźb
- 13.00–16.00
Zbiórka: Punkt Informacji Turystycznej, willa Kamilin, ul. J. Piłsudskiego 42, Konstancin-Jeziorna
- Spacer: Skolimowskie ciekawostki
Spacer, który poprowadzi Elżbieta Rydel-Piskorska, instruktorka krajoznawstwa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, będzie
okazją do poznania historii powstania Konstancina i roli Skolimowa, będącego wówczas częścią dóbr oborskich. Trasa rozpoczyna się od willi Hugonówka. Dalej spacer biegnie wzdłuż Jeziorki, szlakiem skolimowskich willi (m.in. Zagłobin, Józefina i Złudzenie) i ich znanych mieszkańców.
Piechurzy zobaczą także przykłady drewnianego budownictwa i stylu zakopiańskiego w Skolimowie oraz architektury modernistycznej. Dowiemy się także, dlaczego główna ulica w Skolimowie nosi nazwę Bolesława Prusa.
- Spacer: Skolimowskie ciekawostki
- 13.00–16.00
ul. Kościelna 12, Konstancin-Jeziorna
- Ogród malarski
Wystawa obrazów artystki malarki Emilii Czyż-Kędzierskiej w ogrodzie pełnym roślin, które mają swoją historię. Artystka chętnie podzieli się z gośćmi kolejnym pokoleniem sadzonek kwiatów i krzewów, np. winogron i dereni – do produkcji własnych nalewek.
- Ogród malarski
- 13.00–17.00
ul. Wiejska 39, Konstancin-Jeziorna
- Dworek pod Kasztanami
W ogrodzie Dworku pod Kasztanami zobaczymy wystawę obrazów artystki Aliny Rybarczyk w stylistyce puentylizmu. Dorota Kasperska zaprezentuje swoje fotografie i obrazy z działań amatorskich Klubu F8, działającego przy Konstancińskim Domu Kultury. Pracom artystek będzie towarzyszyć wystawa starej porcelany z dziewiętnastego i dwudziestego w. z różnych wytwórni europejskich, a pod kasztanowcami czekać będzie na wszystkich słodki poczęstunek.
- Dworek pod Kasztanami
- 13.00–17.00
ul. Oborska 18 A, Konstancin-Jeziorna
- Ogród literackich wspomnień
Prezentacja książek Józefa Hertla, z wykształcenia polonisty, kronikarza Konstancina-Jeziorny. Anna Maga, córka pisarza, opowie o jego
wieloletniej pasji czego dowodem są liczne prace na temat Konstancina-Jeziorny i jego mieszkańców.
- Ogród literackich wspomnień
- 14.00–16.00
ul. Rycerska 12, domek fiński, Konstancin-Jeziorna
- Ogród filmowy
Warsztaty filmowe, podczas których duet filmowców z NabukuFilms wprowadzi uczestników w tajniki sztuki filmowej. Wydarzenie w języku polskim i angielskim.
- Ogród filmowy
- 14.00–17.00
ul. J. Piłsudskiego 50, willa Maria, Konstancin-Jeziorna
- Ogród historyczny
W ogrodzie willi Maria redaktorzy portalu historycznego Okolicekonstancina.pl zaprezentują wystawę przybliżającą historię kolei wilanowskiej. W tym roku mija 51 lat od likwidacji kolei wąskotorowej kursującej na trasie Warszawa–Konstancin. Śladami po niej są nie tylko budynki w Wilanowie, Klarysewie, Skolimowie, Chylicach, ale również nazwa ulicy Kolejowa czy nasypy po bocznicach do cegielni oborskiej i chylickiej. Portal Okolicekonstancina.pl współtworzą Bartosz Biedrzycki, Paweł Komosa, Witold Rawski i Adam Zyszczyk.
- Ogród historyczny
- 14.00–17.00
ul. Piasta 21, Fundacja Ewdomed, Konstancin-Jeziorna
- Owocowy ogród
Wystawa oraz degustacja czarnych i czerwonych owoców jesieni z kolekcji Piotra Szymczaka. W programie spotkania jest także prezentacja
historycznych gatunków i odmian m.in. derenia z arboretum w Bolestraszycach oraz nowości sadowniczych – jabłek o czerwonym miąższu,
bogatych w pektyny i polifenole, a także miniwarsztaty kulinarne dla dzieci inspirowane owocami. Wykłady:- 14.30 Gatunki i odmiany bogate w antocyjany – spotkanie poprowadzi sadownik Piotr Szymczak;
- 15.30 Dietoterapia w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych – spotkanie poprowadzą lekarze hospicjum.
- Owocowy ogród
- 15.00–16.30
ul. J. Piłsudskiego 42, willa Kamilin, Konstancin-Jeziorna
- Ogród pamięci
Konstancina-Jeziorny Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego zaprasza
na promocję „Księgi Pamiątkowej” wydanej z okazji 30-lecia Towarzystwa, 120-lecia Konstancina i 100-lecia Uzdrowiska Konstancin. Będzie to spotkanie z autorami opisującymi dzieje Konstancina-Jeziorny, uzdrowiska oraz ponad 30-letnią historię TMPiZ KJ. Podczas spotkania będzie też okazja do nabycia prezentowanej „Księgi”.
- Ogród pamięci
- 16.30–18.30
ul. J. Piłsudskiego 42, willa Kamilin, Konstancin-Jeziorna
- Muzyczny ogród
W cieniu pięknie pachnących sosen wystąpią:- 16.30 Konstanciński Chór Kameralny, który zaprezentuje się w nieco innej odsłonie – w repertuarze rozrywkowym
i ludowym. Usłyszymy m.in. chóralne opracowania piosenek z filmu „Król Lew”. Będzie okazja, by wspólnie zanucić „Can you feel the love tonight” i „The lion sleeps tonight”. Nie zabraknie też tradycyjnych polskich utworów, m.in. „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki czy ludowej pieśni „Hej, bystra woda”. - 17.15 zespół Piąty Dzień – tworzy go grupa przyjaciół (Dominika Świątek – pianino, Katarzyna Kucharzewska – perkusjonalia i ukulele, René Koelblen – gitara i Stanisław Waszak – gitara basowa) zauroczonych piosenką literacką z różnych stron świata. Artyści zaprezentują program pt. „Podróże”, na który składają się piosenki – w przekładzie na język polski – pochodzące z różnych krajów i w większości tematycznie związane z podróżami. Publiczność odwiedzi takie kraje jak: Francja, Kanada, Brazylia, Argentyna, Ukraina, Czechy, Włochy czy Grecja.
- 16.30 Konstanciński Chór Kameralny, który zaprezentuje się w nieco innej odsłonie – w repertuarze rozrywkowym
- Muzyczny ogród