W gminie Konstancin-Jeziorna ruszają wybory sołtysów, rad sołeckich i zarządów osiedli. W najbliższych dniach swoich przedstawicieli na nową pięcioletnią kadencję wybiorą mieszkańcy: Habdzina, Opaczy, Dębówki, Cieciszewa, Czernideł, Łęgu, Parceli, Gass i Piasków. Początek każdego zebrania wiejskiego o godz. 18.30.
Po kwietniowych wyborach samorządowych przyszła pora na wybory w jednostkach pomocniczych gminy Konstancin-Jeziorna. Obecna kadencja, przypadająca na lata 2019–2024, sołtysów i członków rad sołeckich oraz zarządów osiedli właśnie dobiega końca. W związku z tym burmistrz Michał Wiśniewski wyznaczył terminy zebrań, podczas których mieszkańcy wybiorą swoich przedstawicieli na nową 5-letnią kadencję.
Harmonogram zebrań
Zaplanowano już dziewięć spotkań. Jako pierwsi będą głosować mieszkańcy: Habdzina, Opaczy i Dębówki – 3 czerwca br., a następnie Cieciszewa, Czernideł i Łęgu – 4 czerwca br., Gass i Piasków – 5 czerwca br. oraz Parceli – 7 czerwca br. Zebrania rozpoczynają się o godz. 18.30. W przypadku braku wymaganej statutem liczby mieszkańców danego sołectwa, to jest 20 proc. ogółu uprawnionych do głosowania, drugi termin spotkania wyznaczono w ten sam dzień na godz. 18.45. Poniżej publikujemy harmonogram zebrań wyborczych w poszczególnych sołectwach.
- 3 czerwca 2024 r. (poniedziałek):
- Habdzin – dom ludowy;
- Opacz – dom ludowy;
- Dębówka – świetlica wiejska;
- 4 czerwca 2024 r. (wtorek):
- Cieciszew – dom ludowy;
- Czernidła – dom ludowy;
- Łęg – świetlica wiejska;
- 5 czerwca 2024 r. (środa):
- Gassy – dom ludowy;
- Piaski – świetlica wiejska;
- 7 czerwca 2024 r. (piątek):
- Parcela – dom sołecki.
O terminach wyborów w kolejnych sołectwach będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej.
Zasady i tryb wyborów
Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców danej wsi uprawnionych do głosowania. Kandydatem na sołtysa i członka rady sołeckiej może być stały mieszkaniec sołectwa.