Podsumowanie narady o Łąkach Oborskich | Konstancin-Jeziorna

Podsumowanie narady o Łąkach Oborskich

19-09-2024

3,5 godziny, 100 uczestników i 56 zabranych głosów na temat zagospodarowania Łąk Oborskich – tak wyglądała pierwsza narada burmistrza z cyklu „Forum wymiany – wiedzy, pomysłów, myśli”. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i cenne uwagi.

Pierwsza narada z cyklu „Forum wymiany – wiedzy, pomysłów, myśli” odbyła się w miniony poniedziałek (16 września). Dotyczyła ona trzech istotnych dla mieszkańców gminy obszarów życia: zagospodarowania Łąk Oborskich, lokalizacji, funkcjonalności targowiska miejskiego i określenia warunków dla rozwoju konstancińskiego sportu. W swojej formule narada, zgodnie z zapowiedzią burmistrza Michała Wiśniewskiego, była zaproszeniem, na wzór starożytnych narad mędrców, do wymiany pomysłów na rozwiązanie problemów, przedstawienia swoich wizji.

Punkt wyjścia

Obszar Łąk Oborskich będący przedmiotem rozważań to część terenu łąk należący do gminy o łącznej powierzchni 121,02 ha, dla którego aktualnie obowiązują cztery plany zagospodarowania. Dla burmistrza kluczowym punktem do rozważań o terenie Łąk Oborskich były pytania: dla kogo Łąki mają być dostępne, kto ma z nich korzystać, co na Łąkach chcą mieć mieszkańcy oraz na jakie rozwiązania pozwalają warunki formalno-prawne.  

Głosy mieszkańców

Większość osób uczestniczących w naradzie argumentowało za zachowaniem przyrodniczego charakteru obszaru Łąk Oborskich. Część rozmówców zdecydowanie wypowiadała się za „pozostawieniem tego obszaru w stanie niezmienionym”, inni widzieli w obszarze potencjał do stworzenia parku przyrodniczego, wykorzystania walorów miejsca, wydobycia ich unikatowości i wspierania nimi uzdrowiskowego charakteru gminy. W celu zachowania przyrodniczego obszaru terenu Łąk Oborskich kilku rozmówców wskazało na konieczność przystąpienia do zmiany planu zagospodarowania terenu dla działek objętych planem zagospodarowania pn.: „Pól Oborskich”. Plan ten przewiduje m.in.: możliwość realizacji na terenie planu obiektów kubaturowych, klubu sportowego, zaplecza eksploatacyjno-technicznego, zabudowy mieszkaniowej ekstensywnej, pola golfowego. 
Rozmówcy wskazywali na wagę ustanowienia obszaru Łąk Oborskich „użytkiem przyrodniczym” lub „użytkiem ekologicznym”. Jednocześnie kilku rozmówców zaznaczyło, że obszar Łąk Oborskich jest na tyle duży, że zachowując na większości terenu jego przyrodniczy charakter, w części można wydzielić miejsce z przeznaczeniem na obiekty sportowe (np. boisko). 

O targowisku

Zapraszając do rozmowy o targowisku burmistrz przedstawił obecne uwarunkowania lokalizacyjne targowiska: zajmuje ono obszar ok. 2 ha i znajduje się na terenie prywatnym. Większość sprzedających na targu prowadzi sprzedaż „ z samochodu”. Najliczniejsza grupa kupujących dochodzi do targowiska pieszo z osiedli: Grapa i Mirków. Jednocześnie w ciągu godziny ok. 300 samochodów parkuje na terenie w bezpośrednim sąsiedztwie targu. Wobec tego burmistrz zapytał: czego jako mieszkańcy oczekujemy od targowiska przyszłości? Zaprosił do uwzględnienia aspektów powierzchni targowiska do przewidywanej liczby kupujących za ok. 10 lat, możliwości pieszego dojścia, dojazdu i parkingu przy targowisku. Rozmówcy zwrócili uwagę, że targ pełni nie tylko funkcję wymiany handlowej, ale również agory: miejsca spotkań i integracji mieszkańców, miejsca wymiany poglądów, informacji. Większość osób potwierdziła, że obecna lokalizacja targowiska jest bardzo dogodna, a jednocześnie wymaga poprawy warunków, w tym zorganizowania i wyznaczenia miejsc bezpiecznego, bezkolizyjnego parkowania, zaplecza sanitarnego dla sprzedających i kupujących, utwardzenia powierzchni, zadaszenia. Istotnym wątkiem dla kilku mieszkańców było wyróżnienie wśród sprzedających lokalnych producentów od handlarzy produktami pozyskanymi z giełd sprzedaży warzyw i owoców. Targ jest dla nich miejscem zapewnienia dostępu do „zdrowej żywności”.

O sporcie

Trzecim tematem narady był temat sportu i określenia warunków koniecznych do jego rozwoju. Pytania postawione przez burmistrza dotyczyły obecnej infrastruktury sportowej: czy szkolne boiska są wystarczające do uprawiania sportu dziś i w przyszłości? Czy mieszkańcy gminy potrzebują centrum sportu, a jeśli tak, dla jakich dyscyplin? Gdzie zlokalizować takie centrum? Jak centrum powinno być skomunikowane (dostępność ścieżek rowerowych, możliwość dojazdu autobusem miejskim)? Uczestnicy narady wskazywali na niewystarczalność obecnej dostępności obiektów sportowych (boiska i hale sportowe przy szkołach), a także na wysokie koszty najmu obiektów sportowych poza gminą. Wśród wielu zabierających głos wybrzmiało pragnienie centrum sportu z pełnowymiarowym boiskiem sportowym, basenem, reaktywowaniem dyscyplin sportu, które historycznie były obecne w Konstancinie-Jeziornie: wrotkarstwo, strzelectwo. Pojawiły się pomysły na boisko ze sztuczną nawierzchnią i bieżnią lekkoatletyczną. Rozmówcy odwoływali się do tradycji sportu realizowanego historycznie w ramach RKS Mirków z marzeniem, by odzyskać tereny RKS-u. Tereny proponowane dla boiska sportowego a ewentualnego centrum sportu to: fragment terenu Łąk Oborskich, tereny w Opaczy, czy 5 hektarowa działka przy ulicy Wilanowskiej.
Wśród głosów o sporcie pojawiły się również takie akcentujące możliwość wykorzystania naturalnych walorów przyrodniczych gminy do uprawiania takich aktywności jak: nordic walking czy spacery i biegi na ścieżkach zdrowia. Pojawiły się głosy, aby ofertę konstancińskiego sportu uzupełnić poprzez stworzenie infrastruktury dla sportów takich jak wspinaczka czy skoki do wody.
Deklaracje wsparcia koncepcyjnego i projektowego a także pomocy w pozyskaniu środków na sfinansowanie budowy centrum sportu złożyli lokalni działacze sportowi.

Podsumowanie

W podsumowaniu spotkania podkreślone zostało, że wszystkie wypowiedziane przez mieszkańców pomysły, propozycje, marzenia i oczekiwania są możliwe do pogodzenia: zarówno te dotyczące przywrócenia tradycji sportowych osiągnięć w Konstancinie-Jeziornie, zdrowego i aktywnego modelu życia i zachowania w sercu miasta walorów przyrodniczych Łąk Oborskich. Konieczne jest właściwie ustalenie kolejności tych działań, na co burmistrz jest otwarty.
 

Autor
Wydział Rozwoju, Polityki Gospodarczej i Komunikacji Społecznej

Najnowsze aktualności

  • Autobus linii 724 z napisem OS. KABATY stojący na ulicy w pobliżu punktów usługowych i sklepów.

    Od 20 stycznia autobusy linii 724 będą jeździły na…

    Uwaga mieszkańcy! Od najbliższego poniedziałku (20 stycznia) autobusy linii 724 będą jeździły na skróconej trasie – między osiedlem Kabaty a centrum Konstancina-Jeziorny. Zmiany wynikają z fatalnego stanu przebudowywanej drogi wojewódzkiej nr 721. Trasy linii L16 i N50 pozostają bez zmian.
  • Grafika

    Oferty pracy w urzędzie i Zakładzie Gospodarki Komunalnej

    Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Zakład Gospodarki Komunalnej poszukują pracowników. Wolne stanowiska czekają m.in. na inspektorów do spraw – obsługi sekretariatu i archiwizacji oraz głównego specjalistę w Wydziale Inwestycji i Drogownictwa.