Razem przez pół wieku, a nawet i dłużej | Konstancin-Jeziorna

Razem przez pół wieku, a nawet i dłużej

31-08-2022

Kroczą wspólnie przez życie od pół wieku i choć każda z nich ma inną historię to łączy je jedno – miłość. We wtorek (30 sierpnia) trzy pary z gminy Konstancin-Jeziorna świętowały Złote Gody. Medale za długoletnie pożycie małżeńskie odebrali Krystyna i Zygmunt Laskowscy, Łucja i Lucjan Malinowscy oraz Sabina i Bronisław Szmytkowie.

Jednych połączył sport, drugich znajomi, a trzecia para swój związek zawdzięcza przepustce w trakcie służby wojskowej, ale łączy ich jedno – wszyscy sakramentalne „tak” wypowiedzieli sobie ponad 50 lat temu. I z tej właśnie okazji we wtorek (30 sierpnia) w konstancińskim magistracie swoje Złote Gody świętowały trzy małżeństwa – Krystyna i Zygmunt Laskowscy, Łucja i Lucjan Malinowscy oraz Sabina i Bronisław Szmytkowie. 

Medale i życzenia

Dostojnych jubilatów w ratuszu gościł Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna. – To szczególna okazja, by spotkać się i pogratulować tak zacnego stażu – podkreślił Kazimierz Jańczuk w mowie gratulacyjnej skierowanej do małżonków. – Życzę Wam 100 lat w zdrowiu, co może nie być tylko życzeniem, gdyż wiele osób żyje w naszej gminie znacznie dłużej.
Wszystkie małżeńskie pary otrzymały z rąk burmistrza i Marzeny Micewicz, zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego medale za długoletnie pożycie małżeńskie, listy gratulacyjne oraz kwiaty i kosze upominkowe. Po ceremonii tradycyjnie był czas na rozmowę oraz wspomnienia, którymi jubilaci chętnie się dzielili.  

Z miłości do biegania

Sabinę i Bronisława Szmytków połączył sport. Poznali się w klubie, gdy 15-letnia pani Sabina zaczynała swoją przygodę z bieganiem, a pan Bronisław pokonywał już długie dystanse. Pobrali się w grudniu 1971 r., a zabawa weselna odbyła się w siedzibie klubu. Biegają do dziś i często uczestniczą w zawodach sportowych. – Najdłuższy dystans jaki pokonałem to 100 km w supermaratonie Kalisia – mówi Bronisław Szmytek.
Dzięki sportowi trafili też do Konstancina-Jeziorny, gdy uczestnicząc 5 lat temu w Biegu im. Piotra Nurowskiego zauroczyli się naszą gminą. – Szybko podjęliśmy decyzję o przeprowadzce i jesteśmy szczęśliwymi mieszkańcami gminy Konstancin-Jeziorna – mówią państwo Szmytkowie.

Szczęście we dwoje

Choć obydwoje pochodzą z Podlasia, Łucja i Lucjan Malinowscy od 51 lat mieszkają w gminie Konstancin-Jeziorna, obecnie w Habdzinie. – Do rodzinnych stron nie tęsknimy, bo tu jest równie ładnie i jest wiele miejsc gdzie można chodzić na grzyby –  mówi pani Łucja. – Uwielbiam zbierać te leśne skarby.
Zawodowo pan Lucjan był telemonterem, a pani Łucja przez wiele lat pracowała w wilanowskim muzeum. Dochowali się trzech córek, pięciorga wnucząt i jednego prawnuka. – Duża rodzina to powód do radości – przyznają. – Zwłaszcza, gdy uda się wszystkich zebrać w jednym miejscu.

Dotrzymali ślubowania

Miłość okazują sobie nadal i to na co dzień. – Zawsze chodzimy trzymając się za ręce, zawsze mówimy do siebie „kochanie” – przyznają z kolei Krystyna i Zygmunt Laskowscy, którzy od ponad 50 lat prowadzą wzorcowe małżeńskie życie. Pochodzący z Wilanowa pan Zygmunt, poznał swoją przyszła żonę będąc na przepustce podczas służby wojskowej. – Ujął mnie swoją szarmanckością i dobrym ułożeniem – wspomina Krystyna Laskowska. – W 1971 r. zostaliśmy małżeństwem i razem jesteśmy już ponad 50 lat, ale nic przez ten długi czas się nie zmieniło: mąż nadal podaje mi dłoń przy schodzeniu po schodach czy wychodzeniu z autobusu.
Obecnie małżonkowie mieszkają w pobliżu powsińskiego ogrodu botanicznego, gdzie wrócili po okresie życia w Warszawie. – Tu jest nasze miejsce, tu się czujemy najlepiej – mówią.Szczęśliwi małżonkowie mają córkę i syna oraz doczekali się troje wnucząt.

Autor
Grzegorz Żurawski

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.