Reymont – wiedza, rozwój, zawód i przyszłość | Konstancin-Jeziorna

Reymont – wiedza, rozwój, zawód i przyszłość

04-04-2024
fot. Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta

Już niedługo ósmoklasiści staną przed ważnym wyborem. Naprzeciw oczekiwaniom absolwentów szkół podstawowych, jako jedyna publiczna szkoła średnia w Konstancinie-Jeziornie, z ciekawą ofertą edukacyjną wychodzi Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta.

W roku szkolnym 2024/2025 placówka przy ul. Mirkowskiej 39 w Konstancinie-Jeziornie zapewnia 112 miejsc, w tym 56 w liceum ogólnokształcącym – na kierunku fizjoterapia oraz w klasie językowej oraz 56 miejsc w technikum kształcącym w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych i technik logistyk.

Ciekawe kierunki

Oferta szkoły doskonale wpisuje się w uzdrowiskowy charakter gminy Konstancin-Jeziorna. Placówka proponuje kandydatom do liceum kształcenie na kierunku prozdrowotnym. Klasa o profilu fizjoterapii umożliwi bliskie poznanie tajników pracy z pacjentem dzięki przedmiotom uzupełniającym, takim jak: fizjoterapia, anatomia i fizjologia człowieka, podstawy masażu i ratownictwo medyczne. Natomiast klasa o profilu językowym to oferta skierowana szczególnie do uczniów z zamiłowaniem do języków obcych. Program nauczania umożliwia naukę aż pięciu języków: angielskiego i niemieckiego  – na poziomie rozszerzonym, oraz podstaw hiszpańskiego, włoskiego i szwedzkiego. Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta zapewnia też kształcenie na przyszłościowych kierunkach w technikum. Technik lotniskowych służb operacyjnych to specjalizacja, która daje możliwość zatrudnienia na lotniskach w szeroko rozumianych służbach lotniskowych, jako np. koordynator ruchu naziemnego. – Dla najlepszych uczniów szkoła zapewnia kursy stewardessy i stewarda linii lotniczych, kurs lotniczy basic cargo oraz szkolenia szybowcowe pomocne w szybkim znalezieniu pracy po ukończeniu szkoły – wylicza Krzysztof Jabłoński, dyrektor ZS. – Z kolei uczniowie, którzy wybiorą kierunek technik logistyk, nauczą się organizacji i zarządzania procesami magazynowania, produkcji i dystrybucji najróżniejszych towarów. W trakcie nauki uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu przyjmowania, przechowywania i wydawania towarów z magazynów; monitorują stany poziomu zapasów, prowadzą dokumentację magazynową, planują i organizują procesy spedycyjne i transportowe. Na kierunkach tych niezbędna jest znajomość języków obcych, dlatego w ofercie szkoły, również w technikum, mieści się nauka języka angielskiego w stopniu rozszerzonym oraz nauka od podstaw dodatkowych języków – hiszpańskiego, niemieckiego lub włoskiego.

Bogata współpraca

Szkoła może się pochwalić owocną współpracą z licznymi podmiotami. Liceum weszło np. w kooperację z firmą Domingo, która organizuje warsztaty chirurgiczno-anatomiczne. Dzięki temu licealiści mają możliwość dokonywania sekcji poszczególnych narządów ciała zwierząt, np. oka czy serca. Z kolei Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe objęło patronatem klasę medyczno-rehabilitacyjną. W szkole działa też Młodzieżowa Grupa Ratownicza. Natomiast uczniowie kształcący się w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych mają możliwość współpracy z partnerami takimi, jak Welcome Airport Services, Polskie Porty Lotnicze S.A., Polish Airports Academy, Kadry Turystyki Sp. z o.o. oraz Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. – Umożliwia to organizowanie cyklicznych zajęć na lotniskach – dodaje Krzysztof Jabłoński. – Nasza młodzież już podczas nauki może odbyć płatne praktyki na portach lotniczych w Warszawie i Radomiu. Partnerami specjalizacji technik logistyk są: Point of View, CTDI, Elesa+Ganter Polska, Mondi Solec Sp. z o.o., TransEdu, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu. Dla młodzieży kształcącej się na tym kierunku organizowane są m.in. cykliczne szkolenia z przewozu materiałów niebezpiecznych, szkolenia menagerów branży TSL, szkolenia z obsługi programu Autocad czy kursy obsługi wózków widłowych.

Nowoczesne pracownie

Ponadto placówka może również pochwalić się dobrze przygotowaną kadrą pedagogiczną i nowoczesną bazą dydaktyczną, która zapewnia komfortowe warunki do nauki i wszechstronnego rozwoju uczniów. Na szczególną uwagę zasługuje pracownia fizjoterapii. Jest ona wyposażona w profesjonalny sprzęt do fizjoterapii i fizykoterapii, prądy, ultradźwięki, materace gimnastyczne do ćwiczeń, taśmy rehabilitacyjne Thera Band, piłki sensoryczne oraz wiele innych. – W bieżącym roku szkolnym pozyskaliśmy rekordowe środki zewnętrzne – podkreśla dyrektor ZS. – Całkowita wartość naszego flagowego projektu „Na skrzydłach sukcesu!” to blisko 1 mln zł. Dzięki temu uczniowie technikum od września będą uczyć się w dwóch nowoczesnych pracowniach. Logistyczna zostanie doposażona m.in. w laptopy z dedykowanym oprogramowaniem  – InsERT GT, Goodloading oraz symulującym giełdę transportową, a także systemem zarządzania magazynem WMS. To jeszcze nie wszystko. Na uczniów wszystkich klas technikum, w ramach projektu, czekają również płatne staże. 

Współpraca zagraniczna

Placówka rozwija też współpracę międzynarodową. Pierwszy raz w historii, w ramach projektu Erasmus+, na dwa tygodnie 28 uczniów wyjedzie do Barcelos w Portugalii. – Prowadzimy zdalne lekcje z uczniami z Grecji, Hiszpanii czy Francji  – wylicza Krzysztof Jabłoński.  – Nie tylko dbamy o edukację swoich uczniów, ale również zapewniamy rozrywkę, organizując wycieczki zarówno krajowe, jak i zagraniczne. W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie odwiedzili m.in. Trójmiasto, Warmię i Mazury, Kraków oraz Góry Świętokrzyskie.Już w kwietniu na młodzież czeka kolejna niezapomniana przygoda, która na długo pozostanie w ich pamięci – 11-dniowy pobyt w Barcelonie. – Nasza szkoła systematycznie wznosi się ku górze, podnosi jakość kształcenia oraz jest otwarta na pomysły uczniów – podkreśla dyrektor. – Kadra pedagogiczna, która wspólnie z młodzieżą tworzy przyjazną atmosferę, podejmuje działania wspierające rozwój młodych ludzi i aktywnie pomaga w wyborze ścieżki kariery.

Rekrutacja i dzień otwarty

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych będzie prowadzona od 15 do 29 maja 2024 r. Z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta można zapoznać się na stronie internetowej: reymont.edupage.org. Placówka zaprasza także na dzień otwarty, który odbędzie się 12 kwietnia o godz. 16.00. Z kolei 16 kwietnia o godz. 18.30 w stołówce Centrum Edukacyjno-Multimedialnego w Piasecznie (ul. Jana Pawła II 55) planowane jest spotkanie „Ósmoklasisto, i co dalej?”, na którym przedstawiona zostanie oferta szkół ponadpodstawowych powiatu piaseczyńskiego.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Dziecko w przedszkolu

    Wolne miejsca w gminnych przedszkolach i oddziałach…

    Są wolne miejsca w gminnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych. W tej chwili placówki mogą przyjąć jeszcze 130 dzieci. Od 6 do 10 maja br. prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca.
  • Plakat promujący konkurs Nagroda Marszalka Województwa Mazowieckiego.

    Trwa nabór do honorowej nagrody marszałka Mazowsza

    Do 4 czerwca br. można zgłaszać kandydatów do 25. edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kapituła konkursowa wybierze zwycięzców, którzy swoją działalnością artystyczną, charytatywną czy społeczną promują nasz region w kraju i za granicą.