Codziennie pilnują ładu i porządku na ulicach gminy Konstancin-Jeziorna oraz niosą pomoc jej mieszkańcom i zwierzętom. Strażnicy miejscy, bo o nich mowa, w czwartek (29 sierpnia) obchodzą swoje święto. To doskonała okazja, aby podziękować im za trudną i, niestety, często niedocenianą pracę.
Strażnicy miejscy obchodzą swoje święto 29 sierpnia – w rocznicę uchwalenia ustawy o strażach miejskich i gminnych. Formacja ta działa w Konstancinie-Jeziornie od 33 lat. Powstała w 1991 r., a w jej szeregach pracowało wówczas tylko kilka osób. Obecnie ładu i porządku na ulicach gminy pilnuje 14 funkcjonariuszy, w tym 3 kobiety. Strażników w codziennych działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego wspiera także pięciu pracowników cywilnych obsługujących całodobowo monitoring miejski.
Życzenia od władz
Dzień Strażnika Miejskiego jest doskonałą okazją, aby podziękować mundurowym za ich trudną i, niestety, często niedocenianą pracę. – Dziękujemy za Waszą codzienną służbę, gotowość do niesienia pomocy oraz zaangażowanie, które sprawia, że nasza gmina staje się lepszym miejscem do życia – podkreśla Katarzyna Tusińska, zastępczyni burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna. – Życzymy Wam zdrowia, wytrwałości i satysfakcji z pracy, a także wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Niech każdy dzień przynosi Wam poczucie dumy z pełnionej misji.
W służbie mieszkańcom
Praca w konstancińskiej Straży Miejskiej, jak podkreślają sami funkcjonariusze, to służba gminie i jej mieszkańcom. Strażnicy są niemal na każde wezwanie, pomagają każdemu – bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Od kilku lat, na mocy porozumienia z miejscową policją, w gminie działają patrole mieszane składające się ze strażnika i policjanta. Od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni funkcjonariusze pilnują ładu i porządku, m.in. na terenach zielonych, także na rowerach. Choć jednostka nie dysponuje wyspecjalizowaną komórką eko, realizuje wiele zadań z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Straż zajmuje się także zabłąkanymi, agresywnymi lub chorymi zwierzętami i przypadkami zagrożeń środowiska naturalnego. Do bardzo długiej listy zadań funkcjonariuszy trzeba dorzucić także m.in. działalność w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa w placówkach oświatowych, zabezpieczanie uroczystości i imprez lokalnych, współdziałanie z innymi służbami w zakresie usuwania skutków klęsk żywiołowych, awarii oraz zdarzeń losowych, kontrole prywatnych posesji pod kątem czystości, gospodarki odpadami i przestrzegania zakazu spalania odpadów. Straż inicjuje też szereg działań lokalnych związanych z ogólnopolskimi akcjami takimi jak: „Bezpieczne miasto” czy „Bezpieczna droga do szkoły”. Organizuje też gminne egzaminy na kartę rowerową. Jednostką od dziewięciu lat kieruje Stanisław Grudzień, a jego zastępcą jest Sylwester Ropielewski. W 2023 r. strażnicy podjęli blisko 4,3 tys. interwencji.