Szlachetna sprawa, która szpiku i krwi wymaga | Konstancin-Jeziorna

Szlachetna sprawa, która szpiku i krwi wymaga

04-07-2022

7 lipca (czwartek) kolejna zbiórka krwi przed Urzędem Miasta i Gminy Konstancina-Jeziorny przy ul. Piaseczyńskiej 77. Po raz pierwszy będzie można też przejść kwalifikację  i sprawdzić swoją możliwość zostania dawcą szpiku. Akcję organizuje konstanciński oddział Klub Honorowych Dawców Krwi Legion. Zapraszamy w godz. 9.00–13.00. 

Klub Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie już po raz piąty organizuje w naszym mieście akcję honorowego oddawania krwi. Odbędzie się ona 7 lipca (czwartek) w godz. 9.00–13.00. W tym samym czasie będzie można przejść kwalifikację i zgłosić się jako dawca szpiku. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ponownie stanie przed Urzędem Miasta i Gminy (od ul. Piaseczyńskiej 77). Zachęcamy mieszkańców do udziału w akcji. Oddając krew i szpik można uratować komuś życie.

Jak zostać krwiodawcą?

Oddawać krew mogą osoby od 18. do 65. roku życia o wadze 50 i więcej kilogramów. Wystarczy wypełnić formularz i przejść badania. Trzeba też pamiętać, aby na dwie godziny przed zgłoszeniem się do punktu krwiodawstwa oraz poprzedniego dnia zjeść lekkie niskotłuszczowe posiłki. W ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi należy wypić też ok. 2 l płynów, obowiązuje również 48-godzinna abstynencja. 450 ml krwi odpowiada 4500 kcal, dlatego po donacji dawca otrzymuje 8 tabliczek czekolady. Oprócz słodkiego ekwiwalentu krwiodawcy przysługuje: zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego; zwrot kosztów przejazdu do stacji krwiodawstwa i utraconego zarobku oraz odliczenie od podatku dochodowego darowizny (ekwiwalent pieniężny za pobraną krew).

Jak zostać dawcą szpiku?

Potencjalnym dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych może zostać prawie każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Najważniejsze, aby był w dobrej kondycji fizycznej i nie cierpiał na znaczną otyłość oraz na choroby przewlekłe. Nie może również należeć do określonych grup ryzyka, w śród których są m.in. osoby cierpiące na choroby endokrynologiczne, choroby krwi i szpiku oraz uzależnione od alkoholu lub narkotyków. Sama weryfikacja potencjalnych dawców, nie jest trudna ani bolesna. Polega ona na wypełnieniu ankiety dotyczącej zdrowia oraz kondycji kandydata oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej policzka, na podstawie którego później oznacza się cechy zgodności tkankowej (antygeny HLA).
 

Autor
Grzegorz Skorupski

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej błękitny napis burze. W tle fragment oszronionych liści.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Przymrozki

    Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami dla powiatu piaseczyńskiego. Temperatura może spaść do 0 st. C. , a przy gruncie do -2 st. C. Alert obowiązuje od 1.00 do godz. 7.00 we wtorek (6 maja).
  • Autobus linii L55 zatrzymuje się na przystanku w Konstancinie-Jeziornie, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu.

    Nowa linia lokalna L55 już kursuje na trasie Skolimów –…

    Poniedziałek (5 maja) jest pierwszym dniem kursowania nowej linii lokalnej w Konstancinie-Jeziornie. L55 połączyło Skolimów z Klarysewem. Autobusy kursują w godzinach szczytu co 45 minut, a poza nimi co 60 min. Przejazdy z Konstancińską Kartą Mieszkańca są bezpłatne.