Uczniowie Jedynki i Dwójki goszczą u siebie kolegów z Francji | Konstancin-Jeziorna

Uczniowie Jedynki i Dwójki goszczą u siebie kolegów z Francji

11-06-2024

Do Konstancina-Jeziorny przyjechali uczniowie i nauczyciele z miasta partnerskiego Saint-Germain-en-Laye. Ich wizyta to efekt międzynarodowej wymiany młodzieży, którą od lat prowadzą szkoły podstawowe nr 1 i 2. Goście z Francji w poniedziałek (10 czerwca) uczestniczyli w spotkaniu z burmistrzem Michałem Wiśniewskim i Karoliną Komar-Osińską, przewodniczącą Rady Miejskiej.

Saint-Germain-en-Laye jest miastem partnerskim Konstancina-Jeziorny od 32 lat. W ramach współpracy i międzynarodowej wymiany młodzieży w miniony piątek (7 czerwca) do naszego miasta z rewizytą przybyła grupa 32 uczniów i 3 pedagogów ze szkoły Saint-Augustin. Kolegów z Francji goszczą w swoich domach uczniowie ze szkół podstawowych nr 1 i 2. 

Z wizytą w ratuszu

Program wymiany, współfinansowanej ze środków budżetu gminy, obfituje w różne atrakcje. Francuska i polska młodzież uczestniczyła m.in. w Dniach Konstancina, a w miniony poniedziałek (10 czerwca) odwiedziła konstanciński magistrat. Z uczniami spotkali się burmistrz Michał Wiśniewski, Karolina Komar-Osińska – przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Katarzyna Jacyna, przewodnicząca Stowarzyszenia Współpracy Miast Bliźniaczych Konstancin-Jeziorna–Saint-Germain-en-Laye, którzy życzyli wszystkim udanego i przyjemnego pobytu. Na koniec goście otrzymali upominki przygotowane przez Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej UMiG. 

Ciekawy program

W kolejnych dniach na młodzież czekają w szkołach liczne zajęcia edukacyjne, artystyczne i sportowe. W programie pobytu są także wizyty m.in. w Muzeum Wycinanki, Villa la Fleur – Muzeum École de Paris oraz w tężni solankowej, a także wycieczki do Warszawy i Lublina. Uczniowie odwiedzą były niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Centrum Nauki Kopernik oraz Świątynię Opatrzności Bożej. Młodzież z Saint-Germain-en-Laye wróci do swoich domów 15 czerwca.

Autor
Anna Błażewicz-Orczykowska

Najnowsze aktualności

  • Czerwono-żólty autobus z wyświetlonym napisem: 251

    Prace przy muralu ruszają – zmiany w kursowaniu linii 251

    Uwaga pasażerowie! Od 1 sierpnia wybrane kursy linii 251 zmienią trasę z powodu prac przy muralu na ul. Wilanowskiej 1. Autobusy zamiast kończyć trasę na przystanku Stara Papiernia pojadą do Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji Stocer. Kursy kończące się na Pańskiej 01 pozostają bez zmian.
  • Spotkanie ludzi przy stole

    Strażnica, biblioteka i przychodnia zdrowia w jednym…

    W Słomczynie powstanie nowoczesny budynek wielofunkcyjny. Znajdą się w nim remiza ochotniczej straży pożarnej, filia biblioteki oraz przychodnia zdrowia. Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej tej inwestycji ma zostać ogłoszony już w połowie sierpnia.