Miasta partnerskie Konstancina-Jeziorny pomagają Ukrainie | Konstancin-Jeziorna

Miasta partnerskie Konstancina-Jeziorny pomagają Ukrainie

09-03-2022
Fot. Ville de Saint-Germain-en-Laye

Miasta partnerskie Konstancina-Jeziorny włączyły się w pomoc Ukrainie i przybywającym do Polski uchodźcom. Akcje zbiórki darów i pieniędzy organizowane są w: niemieckim Denzlingen, francuskim Saint-Germain-en-Laye, włoskim Pisogne i czeskich Hranicach.

Cały świat solidaryzuje się z Ukrainą. Wsparcie dla jej mieszkańców płynie z różnych krajów, nawet tych pozornie odległych od miejsca, w którym toczy się wojna. W akcje pomocy dla Ukraińców i przybywających do Polski uchodźców włączyły się także miasta partnerskie Konstancina-Jeziorny: niemiecki Denzlingen, francuski Saint-Germain-en-Laye, włoski Pisogne i czeskie Hranice.

Denzlingen

Władze Denzlingen natychmiast zareagowały na wybuch wojny w Ukrainie i wstrząsające informacje płynące zza wschodniej granicy. Do niesienia pomocy ludziom dotkniętym wojenną tragedią i przekazywania darowizn wezwał mieszkańców burmistrz Markus Hollemann. Utworzono specjalne konto, na które pieniądze wpłacają mieszkańcy gminy. Zarówno dary rzeczowe, jak i wsparcie finansowe zostanie przekazane mieszkańcom Krzemieńca, ukraińskiego miasta partnerskiego Konstancina-Jeziorny, a także organizacjom działającym w gminie Konstancin-Jeziorna na działania pomocowe dla uchodźców. Są to: Fundacja Ewdomed, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego „Uroczysko” Konstancin oraz EFFATHA Zgromadzenie Sióstr od Aniołów. Ponadto władze i mieszkańcy Denzlingen, podobnie jak w wielu innych niemieckich miastach, przygotowują się do przyjmowania uchodźców, organizując miejsca noclegowe i ewidencjonując te zgłaszane przez mieszkańców.

Saint-Germain-en-Laye

Mieszkańcy tego podparyskiego miasta, poruszeni wojną i humanitarną katastrofą w Ukrainie, w ubiegłym tygodniu zorganizowali liczne zbiórki darów, podczas których zebrano łącznie 7,5 tony artykułów spożywczych, 8 ton różnego sprzętu mechanicznego i urządzeń oraz 6 ton produktów higienicznych. Transport tych darów na Ukrainę odbędzie się we współpracy z gminą Konstancin-Jeziorna oraz klubem Rotary, działającym w obu miastach partnerskich. Oprócz tego mieszkańcy Saint-Germain-en-Laye przekazują liczne darowizny. Trafią one poprzez wspomniane kluby i ukraińskie organizacje skautowe do potrzebujący.

Pisogne

Również kolejne miasto partnerskie Konstancina-Jeziorny – Pisogne we Włoszech – aktywnie włączyło się w pomocy dla Ukrainy. Zorganizowano już dwa transporty darów rzeczowych zebranych wśród mieszkańców Pisogne oraz okolicznych miejscowości. 6 i 9 marca zostały one bezpośrednio dostarczone na granicę polsko-ukraińską i przekazane stronie ukraińskiej, z przeznaczeniem na pomoc osobom potrzebującym. W mieście prowadzona jest także zbiórka pieniędzy oraz trwają starania nad wysłaniem do Ukrainy sprzętu medycznego, dwóch karetek i innych niezbędnych towarów.

Hranice

Władze samorządowe czeskich Hranic przygotowują i przekazują pomoc materialną oraz zabezpieczają miejsca noclegowe i posiłki dla uchodźców z Ukrainy. Z granicy są oni przywożeni do miasta także bezpośrednio przez samych mieszkańców. Tymczasowo w Hranicach przebywało około 60 kobiet z dziećmi, a w pobliskich Teplicach nadal mieszka 12 osób. W ostatnich dniach prowadzone były też zbiórki żywności, które przez Polskę trafiły na granicę ukraińską, i tam zostały przekazane potrzebującym. Ponadto na zamku, będącym siedzibą władz miejskich, powiewa flaga Ukrainy, jako wyraz poparcia dla narodu ukraińskiego i protest przeciwko rosyjskiej agresji.

Autor
Grzegorz Żurawski

Najnowsze aktualności

  • Grafika wektorowa prezentująca plakat promujący akcję: Wywieś flagę. Warstwa tekstowa znajduje się w artykule.

    Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji i wywieś flagę

    2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To nasze wspólne święto. Uczcijmy je wywieszając na budynku lub w oknie domu Biało-Czerwoną. A gdy już to zrobimy, podzielmy się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
  • Przeprawa promowa na Wiśle, z promu zjeżdża samochód.

    1 maja prom znowu połączy oba brzegi Wisły

    Wystarczy zaledwie 5 minut, żeby dostać się z jednego brzegu Wisły na drugi. Umożliwia to przeprawa promowa pomiędzy Gassami a Karczewem, która w najbliższą środę (1 maja) zostanie wznowiona po zimowej przerwie. Prom przewozi samochody, pieszych i rowerzystów.