Wspólnie i licznie świętowaliśmy odzyskanie niepodległości | Konstancin-Jeziorna

Wspólnie i licznie świętowaliśmy odzyskanie niepodległości

12-11-2024

W poniedziałek (11 listopada) mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna tłumnie uczcili 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Całodniowe uroczystości były pełne radości, patriotyzmu i dumy z narodowej historii. Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie!

W Konstancinie-Jeziornie, podobnie jak w wielu miejscach w Polsce, w poniedziałek (11 listopada) odbyły się obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program gminnych uroczystości obfitował w różne wydarzenia, w których licznie uczestniczyli m.in. samorządowcy, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy i turyści. 

Kwiaty i znicze w miejscach pamięci

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem pocztów sztandarowych szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych. Po nabożeństwie władze samorządowe tradycyjnie złożyły kwiaty w miejscach pamięci – na pomnikach: ofiar katyńskich, żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego oraz obrońców Ojczyzny poległych w latach 1918–1921, gdzie odczytany został również apel poległych. W Jeziornie hołd bohaterom, którzy walczyli o niepodległą Polskę, oddali także m.in.: kombatanci, radni miejscy i powiatowi, seniorzy, harcerze, przedstawiciele partii politycznych, dzieci i młodzież, a także mieszkańcy. Wszyscy dumnie przy akompaniamencie orkiestry dętej odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. – Dzisiejsze czasy przypominają nam, że wolność nigdy nie jest nam dana raz na zawsze – mówił Michał Wiśniewski, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna do uczestników uroczystości. – Musimy dbać o nią i doceniać każdego dnia, troszcząc się o spokój w naszym kraju, ale też wzmacniając nasze więzi z sąsiadami, przyjaciółmi i bliskimi. To w jedności i wzajemnym wsparciu odnajdujemy siłę, która pozwala przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

Bieg Niepodległości

W ramach obchodów odbył się również tradycyjny Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział ponad 200 osób. Wśród kobiet najszybsza była Joanna Makuch, za nią uplasowały się Alicja Łodko i Kateryna Demianenko. W kategorii mężczyzn zwyciężył Adrian Pec, a miejsca na podium zajęli również Mika Kilian i Tomasz Pałdyna. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi – nagrody ufundowane przez sponsorów.

Marsz, piknik i koncert

Ulicami Konstancina-Jeziorny przeszedł także Marsz Niepodległości, podczas którego 106-metrową biało-czerwoną flagę nieśli mieszkańcy, włodarze, harcerze oraz uczniowie. Marsz zakończył się w Parku Zdrojowym, gdzie na uczestników czekał piknik historyczny z licznymi atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W jego programie znalazły się warsztaty artystyczne i robienia ozdób patriotycznych, gra terenowa Uroczyska Konstancin, ścieżka treningowa dla najmłodszych, a także prezentacja umundurowania, broni historycznej i epokowego wyposażenia. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Konstancinie-Jeziornie, gdzie kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego z pasją i zaangażowaniem opowiadali o replikach broni oraz o wojskowości, a uczniowie klas fizjoterapii i rehabilitacji oferowali bezpłatny masaż. W parku Ikara odbył się tradycyjny pokaz kawaleryjski, a w altanie przy Konstancińskim Domu Kultury z pieśniami patriotycznymi i żołnierskimi wystąpiła Zawodowa Orkiestra Wiatrowa z Piaseczna oraz Gabriela Szewczyk ze Studia Piosenki Konstancińskiego Domu Kultury. Był też wóz strażacki OSP Opacz. Jak na prawdziwy piknik przystało nie zabrakło przysmaku wojskowej kuchni – tradycyjnej grochówki, za co dziękujemy sponsorom: Uzdrowisku Konstancin-Zdrój, Cateringowi Imperium Dobrego Smaku i Dobremu Zakątkowi. Dzień zakończył koncert „Upragniona Wolność...” w Hugonówce, podczas którego wystąpili Adam Sychowski (pianino), Katarzyna Pawłowska (śpiew) i Krzysztof Ciupiński-Świątek (śpiew).

Organizator, partnerzy i sponsorzy 

Organizatorem obchodów był Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Partnerami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, Konstanciński Dom Kultury, Hufiec Uroczysko Konstancin, OSP w Opaczy, Straż Miejska w Konstancinie-Jeziornie, Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Na Urzeczu”. Sponsorzy grochówki to: Uzdrowisko Konstancin, Catering Imperium Dobrego Smaku Radosław Goliszewski, Dobry Zakątek, Gmina Konstancin-Jeziorna.

Galeria zdjęć

 

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.