Imieniny Konstancji | Konstancin-Jeziorna

Imieniny Konstancji

Data wydarzenia
Godzina
patrz program
Miejsce
KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
Wstęp
bezpłatny

Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka” zaprasza na doroczne święto, organizowane na cześć hrabiny Konstancji Skórzewskiej z Potulickich, matki założyciela Konstancina hrabiego Witolda Skórzewskiego. W programie wiele atrakcji nawiązujących do czasów powstania letniska, wśród których z pewnością znajdą coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli. Imieninom patronki miasta będą towarzyszyły, m.in. warsztaty, święto kapelusza, spotkanie na temat mody drugiej połowy XIX wieku oraz wieńczący obchody imienin, koncert. Nie zabraknie również konstantynek czyli wyjątkowych imieninowych ciastek.

W programie wiele atrakcji nawiązujących do czasów powstania letniska, wśród których z pewnością znajdą coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli. Imieninom patronki miasta będą towarzyszyły, m.in. warsztaty, święto kapelusza spotkanie na temat mody drugiej połowy XIX wieku oraz wieńczący obchody imienin, koncert. Nie zabraknie również konstantynek czyli wyjątkowych imieninowych ciastek.

Program 

Sobota 22 lutego

  • 15.00–17.00 Włóczka, gałganki i stare koronki – czyli jak zrobić lalkę ( sala plastyczna)

Lalka-szmacianka to miękka, materiałowa lala, niezwykle prosta do zrobienia. Wystarczy kilka kawałków materiału, trochę włóczki, trochę sznurka i powstaje istotka, którą pokochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest ona inspirowana słowiańskim motankami, które miały za zadanie strzec osoby nimi obdarowane. Nie potrzeba umiejętności szycia ani malowania, wystarczy chęć oddania się procesowi twórczemu. Warsztaty dla dzieci.

  • 17.00–19.00 Moda damska drugiej połowy XIX wieku (sala multimedialna) 

Jak ubierała się i czesała oraz jakie ozdoby nosiła Konstancja z Potulickich Skórzewska imienniczka Konstancina? Jak wyglądały zmiany w modzie damskiej w drugiej połowie XIX wieku? Dlaczego kobiety od najmłodszych lat nosiły gorsety? Czy to prawda, że kobiety nigdy nie obcinały włosów? Jakie noszono nakrycia głowy? Czy rzeczywiście wyjście bez kapelusza było skandalem? O tych i innych sprawach opowie historyk sztuki, animatorka kultury i konsultantka wizerunku Agnieszka Jelonkiewicz.

  • 19.00 Frantz (2016 r.), reż. F. Ozon  sala widowiskowa ( sala widowiskowa)

Niewielkie niemieckie miasto, lata 20., tuż po wojnie. Młoda Niemka, Anna, odwiedza miejsce spoczynku poległego na froncie narzeczonego. Ku swemu zdumieniu, dziewczyna spotyka nad grobem Frantza tajemniczego mężczyznę obcego pochodzenia. Mężczyzna, Adrien, okazuje się przybyszem z Francji. Przedstawia się jako przyjaciel zmarłego. Z biegiem czasu między Francuzem a Niemką zaczyna się rodzić osobliwa więź. Tylko czy Adrien rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje?

bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie KDK w dniach: 21.02 w godz. 16.00 -19.00 oraz 22.02, w dniu wydarzenia od godz. 17.00
 

Niedziela 23 lutego

  • 15.00–17.00 Kapelusz Pani Konstancji (sala plastyczna)

Podczas warsztatów dzieci dzięki swojej wyobraźni twórczej i kreatywności przygotują i ozdobią wyjątkowe kapelusze. Niezbędny element stroju małych elegantek i dżentelmenów z epoki hrabiny Konstancji, imienniczki naszego miasta. Warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat . 

  • 15.00–17.00 La Belle Époque – zrób kapelusz z modystką  (sala multimedialna)

Kreacjom w stylu Belle Epoque towarzyszyły kapelusze. Były one nieodzownym elementem stroju, zdobione były nie tylko piórami i wstążkami, ale także tiulowymi kwiatami i motylami. Uczestnicy warsztatów pod okiem profesjonalnej modystki, przygotują jedyny w swoim rodzaju, ozdobny kapelusz – oryginalny, elegancki dodatek w stylu Belle Epoque czyli czasów kiedy żyła hrabina Konstancja Skórzewska z Potulickich. Warsztaty dla dorosłych.

zapisy w kasie KDK od 20.02 od godz. 12.00 lub pod numerem tel. 22 484 20 20 liczba miejsc ograniczona

  • 17.00 Koncert Powróćmy jak za dawnych lat (sala widowiskowa)

Polskie przeboje dwudziestolecia międzywojennego takie jak: „Ta ostatnia niedziela”, „Ja się boję utyć”, „Już taki jestem zimny drań”, „Na pierwszy znak” i inne. Teksty Jerzego Jurandota, Juliana Tuwima czy Emanuela Schlechtera do dziś wywołują wzruszenie i tęsknotę za czasami, kiedy każde słowo miało znaczenie. Muzyka autorstwa Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Władysława Szpilmana stanowi obecnie klasykę polskiej muzyki rozrywkowej, z której czerpały kolejne pokolenia kompozytorów. Muzycy udowadniają, że pomimo upływającego czasu, prezentowane piosenki nie zestarzały się ani trochę. Co więcej – można je odkryć na nowo, stanowią bowiem świetny materiał do improwizacji i zabawy. Wystąpią: Patrycja Modlińska, Robert Osam-Gyaabin, Konrad Kubicki, Przemysław Skałuba.

bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu 21.02 w godz. 16.00–19.00 oraz 23.02, w dniu wydarzenia od godz. 15.00

W weekend Kawiarnia Hugonówka FoodArt Cafe zaprasza na wyjątkowe imieninowe ciastko  – konstantynkę.

 

grafika wektorowa na pomarańczowym tekst zaproszenia

Najbliższe wydarzenia

  • 22.03.2025
    Mądrość Kobiety – warsztaty twórczo…
    Godzina:
    10.30
    Wstęp:
    płatne
    Miejsce: KDK Gryf, ul. Sobieskiego 13
  • 22.03.2025
    Spektakl: Duma i uprzedzenie
    Godzina:
    18.00
    Wstęp:
    bezpłatny
    Miejsce: KDK „Hugonówka”, ul. Mostowa 15
  • 23.03.2025
    Wystawa: Parowozownia
    Godzina:
    11.00
    Wstęp:
    bezpłatny
    Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
  • 27.03.2025
    Gimnastyka słowiańska dla kobiet: Ż…
    Godzina:
    19.00
    Wstęp:
    płatny
    Miejsce: KDK „Gryf”, ul. Sobieskiego 13
  • 27.03.2025
    Inauguracja Roku Stefana Żeromskieg…
    Godzina:
    17.30
    Wstęp:
    bezpłatny
    Miejsce: KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
  • 29.03.2025
    Dobrostancin – wykłady otwarte
    Godzina:
    16.00
    Wstęp:
    bezpłatny
    Miejsce: Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka”, ul.…
  • 01.04.2025
    Empatyczne spotkania w Gryfie: Krąg…
    Godzina:
    18.30
    Wstęp:
    płatny
    Miejsce: KDK Gryf, ul. Sobieskiego 13