Barbara Kulińska-Rembielińska otrzymała awans na stopień majora | Konstancin-Jeziorna

Barbara Kulińska-Rembielińska otrzymała awans na stopień majora

26-07-2024

Barbara Kulińska-Rembielińska ps. „Zula”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, otrzymała awans wojskowy na stopień majora. Jest to nie tylko wyraz uznania dla osobistych zasług Honorowej Obywatelki Konstancina-Jeziorny, ale również symbol pamięci i hołdu dla wszystkich uczestników Powstania.

Uroczystość nadania wyższego stopnia wojskowego Barbarze Kulińskiej-Rembielińskiej odbyła się w piątek (26 lipca) w jej rodzinnym domu w Konstancinie-Jeziornie. 96-letnia uczestniczka Powstania Warszawskiego i honorowa obywatelka naszego miasta została awansowana na stopień majora. Nominację wręczył, w imieniu Ministra Obrony Narodowej, ppłk Robert Małkowski – szef Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Mokotów. Kombatantka nie kryła wzruszenia.

Życzenia od władz

W uroczystości wzięła także udział Katarzyna Tusińska – zastępczyni burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna, która w imieniu władz samorządowych, pogratulowała pani Barbarze awansu na stopień majora. – To dzięki takim osobom jak Pani, które z odwagą, determinacją i ofiarnością walczyły o wolność, możemy dzisiaj cieszyć się niepodległością – podkreślała Katarzyna Tusińska. – Pani oddanie oraz niezłomna wola walki stanowią dla nas wszystkich nieoceniony wzór patriotyzmu. Składam wyrazy głębokiego szacunku i podziwu dla Pani niezłomnej postawy. Życzę zdrowia, spokoju oraz satysfakcji z każdego dnia.

Patriotyczna rodzina

Barbara Kulińska-Rembielińska urodziła się 17 lutego 1928 r. w Klarysewie, w patriotycznej rodzinie. Jej ojciec Franciszek Żugajewicz był przedsiębiorcą, matka Aniela pracowała w domu. W 1942 r. pani Barbara, mając 14 lat, dołączyła do Narodowych Sił Zbrojnych przyjmując pseudonim „Zula Barszczewska”. Przeszła kurs sanitariuszki, zajmowała się kolportażem. Wsławiła się wielką odwagą i została łączniczką. Przez cały okres niemieckiej okupacji brała udział w tajnym nauczaniu. Tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego zdała małą maturę. W czasie powstania była sanitariuszką w konspiracyjnym szpitalu polowym przy ul. Mirkowskiej 56. Tam pomagała rannym powstańcom, za co wraz z grupą mieszkańców miała zostać rozstrzelana przez Niemców. Na szczęście egzekucji nie wykonano. Po zakończeniu drugiej wojny światowej Barbara Kulińska-Rembielińska była przez wiele lat prześladowana przez Urząd Bezpieczeństwa. Na początku lat 90. została radną Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna pierwszej kadencji. 24 lutego 2016 r. Rada Miejska nadała pani Barbarze tytuł Honorowego Obywatela Konstancina-Jeziorny.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.