Coraz więcej energooszczędnego oświetlenia ulicznego | Konstancin-Jeziorna

Coraz więcej energooszczędnego oświetlenia ulicznego

20-11-2023

Samorząd gminy Konstancin-Jeziorna cały czas modernizuje oświetlenie drogowe. Właśnie poznaliśmy wykonawcę piątego, ostatniego w tym roku, etapu inwestycji. Tym razem wymienionych zostanie 250 opraw w latarniach zlokalizowanych m.in. przy ul. Literatów czy Jasnej. Łączny koszt zadania to ponad 223 tys. zł. 

Znamy wykonawcę, który zmodernizuje oświetlenie na kolejnych gminnych ulicach. Na ogłoszone przez samorząd postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego wpłynęła tylko jedna oferta. Złożona przez Zakład Usług Energetycznych „Elprzem” Mieczysław Prędota propozycja opiewała na kwotę 223 245 zł i mieściła się w budżecie przeznaczonym na ten cel. Umowa z wykonawcą została podpisana 10 listopada.

5. etap

W ramach piątego i zarazem ostatniego etapu modernizacji oświetlenia ulicznego wymienionych zostanie 250 istniejących opraw. W planach jest także m.in. konserwacja wysięgników i wymiana gniazd bezpiecznikowych. Zadanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza obejmuje wybrane latarnie na ul.: Literatów, Łuczyńskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Wiślanej. Z kolei druga część dotyczy ul.: Władysława Broniewskiego, Wiejskiej, Czystej, Przyjacielskiej, Jasnej oraz Grodzkiej.

Oszczędniej i bezpieczniej

W ramach czterech poprzednich etapów od kwietnia do listopada 2023 r. gmina wymieniła łącznie ponad tysiąc starych żarówek sodowych na ekologiczne źródła światła typu LED. Dodatkowo w niektórych przypadkach zamontowane zostały też nowe słupy oświetleniowe oraz linie kablowe niskiego napięcia. Nowe oświetlenie jest energooszczędne, a na ulicach jest jaśniej, co ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa w mieście. Łączna wartość dotychczasowych etapów wyniosła blisko 740 tys. zł.

Autor
Natalia Poncyljusz

Najnowsze aktualności

  • Przy stoliku na balkonie siedzi młody mężczyzna i zatyka sobie uszy.

    Mazowsze konsultuje program ochrony środowiska przed hałasem

    Trwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego do 2 maja 2024 r. zaprasza mieszkańców do składania uwag i wniosków. Z kolei 24 kwietnia zaplanowano otwarte spotkanie online.
  • Posiedzenie członków Rady Miejskiej oraz władz gminy. Osoby siedzą przy stołach ułożonych na kształt podkowy. Na środku sali stoi duży telewizor. W tle, na ścianie wyświetlony jest duży ekran.

    Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

    W najbliższą środę (17 kwietnia) odbędzie się 68. sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Będzie ona poświęcona dwóm projektom uchwał. Chodzi o zmiany – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy „A” uzdrowiska i terenów przyległych oraz uchwały budżetowej na 2024 r.