Zgodnie z nowymi przepisami do 30 czerwca zarządcy i właściciele nieruchomości mieli obowiązek dostosować kolorystykę pojemników do rodzaju segregowanych odpadów. Niestety wielu mieszkańców naszej gminy do dziś tego nie zrobiło. Dlatego konstanciński magistrat przypomina: to obowiązek, a nie dobrowolność.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów pojemniki i worki do gromadzenia odpadów komunalnych powinny mieć odpowiedni kolor, a te pierwsze muszą spełniać dodatkowo określone w dokumencie wymogi techniczne. Przepisy te weszły w życie 1 lipca 2022 r. Niestety nie wszyscy zarządcy i właściciele nieruchomości, bo to na nich spoczywa obowiązek wyposażenia nieruchomości w odpowiednie pojemniki, dostosowali się do nowych zasad. Potwierdzają tą urzędnicze kontrole. Mieszkańcy nie respektują kolorów pojemników przypisanych do danej frakcji odpadów, nie spełniają one także wymaganych przepisami norm technicznych – śmieci nadal są wrzucane do starych, metalowych kubłów, co skutkuje nieprawidłową segregacją śmieci.
Kolorystyka pojemników
Dlatego konstanciński magistrat przypomina: od 1 lipca 2022 r. kolorystyka oraz oznaczenie pojemników i worków do gromadzenia odpadów komunalnych muszą być zgodne z kolorem przypisanym do danej frakcji. I tak:
- niebieski – papier;
- zielony – szkło;
- żółty – metale i tworzywa sztuczne;
- brązowy – bioodpady
- czarny – odpady zmieszane, czyli pozostałości po segregacji.
Ponadto pojemniki muszą:
- spełniać wymagania techniczne wynikające z obowiązujących w kraju norm PN-EN 840;
- być wykonane z polietylenu PE-HD niskociśnieniowego wysokiej gęstości, co zapewni im odpowiednią odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie i niskie temperatury;
- być szczelne, zamykane i wykonane z materiałów trudnopalnych oraz przystosowane do opróżniania przez pojazdy specjalistyczne.
Inne wymagania
Pojemność pojemników przeznaczonych do gromadzenia odpadów komunalnych musi być dostosowana do liczby osób korzystających z tych pojemników, do ilości wytwarzanych na terenie nieruchomości odpadów oraz częstotliwości ich opróżniania. Należy je ustawiać w granicach nieruchomości, z której zbierane są śmieci w odpowiednio przygotowanych miejscach, łatwo dostępnych zarówno dla użytkownika, jak i dla operatora odbierającego odpady, w sposób niepowodujący uciążliwości i utrudnień dla osób trzecich. Nowe przepisy dotyczą zabudowy jedno- i wielorodzinnej.