Dyrektorki Dwójki i Szóstki na spotkaniu z ministrą edukacji | Konstancin-Jeziorna

Dyrektorki Dwójki i Szóstki na spotkaniu z ministrą edukacji

27-08-2024
fot. gov.pl

Nowy rok szkolny za pasem. Zmianom, jakie od września czekają polskie szkoły, poświęcona była konferencja „Mazowieckie rozmowy o oświacie”. W spotkaniu z Barbarą Nowacką, ministrą edukacji, wzięły udział dyrektorki dwóch konstancińskich szkół podstawowych: Dwójki – Katarzyna Chiszko oraz Szóstki – Urszula Puchalska.

„Mazowieckie rozmowy o oświacie” to cykl spotkań – organizowany przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty – z nauczycielami, dyrektorami szkół i placówek oświatowych z rejonu warszawskiego. Takie konferencje odbyły się już m.in. w Ciechanowie, Radomiu, a ostatnio także w Warszawie.

Delegacja z Konstancina-Jeziorny

21 sierpnia w spotkaniu zorganizowanym w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” udział wzięli m.in: Barbara Nowacka – ministra edukacji, Mariusz Frankowski – wojewoda mazowiecki, Renata Kaznowska – zastępca prezydenta m.st. Warszawy oraz Wioletta Krzyżanowska – mazowiecka kurator oświaty. W gronie przedstawicieli jednostek oświatowych nie mogło zabraknąć także gminy Konstancina-Jeziorna, którą reprezentowały dyrektorki dwóch gminnych podstawówek: Dwójki – Katarzyna Chiszko oraz Szóstki w Opaczy – Urszula Puchalska.

Ważne sprawy

Podczas spotkania omówiono kluczowe kwestie związane z edukacją, w tym zmiany w oświacie, które wejdą w życie od września br., a także od roku szkolnego 2025/2026. Chodzi tu głównie o możliwość łączenia grup na lekcjach religii, niewliczanie tego przedmiotu oraz etyki do średniej, a także wprowadzenie dwóch nowych przedmiotów – edukacji zdrowotnej i edukacji obywatelskiej. W przyszłym roku zastąpią one dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie oraz historię i teraźniejszość. Na długiej liście poruszanych tematów znalazły się także kwestie związane z finansowaniem oświaty, wsparciem uczniów z niepełnosprawnościami oraz z warunkami pracy nauczycieli. – Mowa była także o podręcznikach szkolnych – relacjonuje Katarzyna Chiszko. – Minister przypomniała, że mimo uszczuplenia podstaw programowych nie ma potrzeby kupowania nowych książek.

Merytoryczna i konstruktywna 

Dużo uwagi poświęcono również edukacji włączającej, która –  zdaniem Barbary Nowackiej – powinna być postrzegana jako szansa, a nie zagrożenie. Dlatego szkoły specjalne mają otrzymać szczególne wsparcie. – W perspektywie najbliższych lat ministerstwo planuje wdrożenie programów, które zachęcą rodziców do rozważenia szkoły specjalnej jako najlepszej opcji dla ich dziecka – dodaje dyrektorka SP nr 2. – Nie zabrakło też dyskusji o kształceniu w szkołach dzieci z Ukrainy. 
Od września będą one włączone do polskiego systemu oświaty i będą uczyć się według polskiej podstawy programowej. – Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, a dyskusja była niezwykle merytoryczna i konstruktywna – podsumowuje Katarzyna Chiszko.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.