Działalność Stowarzyszenia Perły Mazowsza w grudniu | Konstancin-Jeziorna

Działalność Stowarzyszenia Perły Mazowsza w grudniu

28-12-2021

Nabór wniosków, pozyskanie dodatkowych pieniędzy na lokalne przedsięwzięcia oraz udział w konsultacjach społecznych – to niektóre działania podejmowane w grudniu przez Stowarzyszenie Perły Mazowsza, do którego należy m.in. gmina Konstancin-Jeziorna. Publikujemy miesięczne sprawozdanie. 

Stowarzyszenie Perły Mazowsza, funkcjonujące jako Lokalna Grupa Działania, jest podmiotem, który przyczynia się do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Dba o zwiększanie ich atrakcyjności poprzez wsparcie inicjatyw społecznych i lokalnej przedsiębiorczości. Zadaniem stowarzyszenia jest również wspieranie samorządu terytorialnego poprzez przydzielanie środków finansowych m.in. na budowę dróg, infrastrukturę rekreacyjno-sportową czy wydarzenia społeczno-kulturalne. Nie zapomina również o ochronie perełek architektonicznych i lokalnych zabytków.

LGD Perły Mazowsza, którego członkiem jest m.in. gmina Konstancin-Jeziorna, podsumowała swoją działalność w grudniu. I tak dzięki podpisanemu aneksowi budżet stowarzyszenia (na poddziałanie 19.2) powiększył się o kolejne środki w wysokości 1 668 000 zł. Ponadto stowarzyszenie:

  • przeprowadziło nabory (w terminie 22.11–6.12.2021 r.), w ramach których dofinansowało operacje na łączną kwotę 2 353 932 zł. Prawie 50 proc. tej sumy zostało przeznaczone dla osób chcących podjąć nową działalność gospodarczą. Tak jak podczas wcześniejszych naborów, tak i tym razem szkolenia dla wnioskodawców odbyły się w trybie online. Dotyczyły one składania wniosków i poprawnego wypełnienia dokumentacji naborowej. Omówione zostały także obowiązujące kryteria wyboru i oceny operacji oraz obowiązujące przepisy prawne.
     
  • wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących projektu Programu Regionalnego: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027.  Podczas niego  Stowarzyszenie Perły Mazowsza zgłosiło uwagi dotyczące możliwości realizowania instrumentu RLKS w formule bezpośredniej w województwie mazowieckim, co dałoby możliwość zwiększenia dostępnych dla Wnioskodawców środków finansowych i przyczyniłoby się do zrealizowania większej ilości projektów.
     
  • oczekuje na możliwość wnioskowania o wsparcie przygotowawcze w ramach PROW 2021–2027 na stworzenie nowej LSR, aby dalej móc przyczyniać się do rozwoju obszaru swojego działania. Podpisano już porozumienia partnerskie pomiędzy gminami chcącymi kontynuować partnerstwo w ramach działań Leader’a.
     
  • działając w partnerstwie z Bialskopodlaską Lokalną Grupą Działania, Lokalną Grupą Działania Ziemi Siedleckiej oraz Deutschland Leader-Regionalmanagement Dübener Heide/LAG Dübener Heide Sachsen zrealizowało pierwszy etap związany z międzynarodowym projektem współpracy „Wspólnie-Aktywnie-Lokalnie-Kulinarnie – Walk”. Jego celem jest wzrost ruchu turystycznego związanego z promowaniem producentów rolnych i rozwojem lokalnej przedsiębiorczości, a także zwiększeniem popularności obiektów rekreacyjnych umiejscowionych na obszarze objętym LSR. Stowarzyszenie Perły Mazowsza cel ten zamierza zrealizować poprzez budowę internetowego serwisu mapowego oraz wydanie informatora.
Autor
Stowarzyszenie Perły Mazowsza

Najnowsze aktualności

  • Piknik rodzinny

    Mieszkańcy działają, gmina wspiera – kolejne inicjatywy za…

    Maj w gminie Konstancin-Jeziorna obfituje w inicjatywy lokalne. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i wsparciu finansowemu samorządu odbyły się m.in. Rodzinny Piknik w Słomczynie oraz Piłkarski Turniej Drużyn Podwórkowych „Mirkowskie Cwaniaki Cup 2025”.
  • grupa ludzi jadących na rolkach

    Przejazd na rolkach i rowerach przez Konstancin-Jeziornę

    Nightskating Konstancin-Jeziorna powraca! Już w najbliższą sobotę (31 maja) Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Konstancinie-Jeziornie zaprasza łyżworolkarzy i rowerzystów na pierwszy w tym roku wieczorny przejazd ulicami miasta. Start punktualnie o godz. 19.30.