Gminy uzdrowiskowe obradowały w Ciechocinku | Konstancin-Jeziorna

Gminy uzdrowiskowe obradowały w Ciechocinku

21-07-2021

Sytuacja finansowa gmin uzdrowiskowych oraz ich przyszłość w pocovidowej rzeczywistości – to tylko niektóre tematy poruszane w czasie corocznego walnego zebrania członków Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Konstancin-Jeziornę na spotkaniu reprezentował burmistrz Kazimierz Jańczuk.

Władze polskich uzdrowisk spotkały się 15 lipca w Ciechocinku. Gminę Konstancin-Jeziorna na corocznym walnym zebraniu członków stowarzyszenia reprezentował burmistrz Kazimierz Jańczuk. Tym razem obrady zdominowały tematy związane m.in. z trudną sytuacją finansową samorządów, przyszłością uzdrowisk w pocovidowej rzeczywistości oraz możliwością realizacji inwestycji proekologicznych w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Bez wsparcia rządu

W sprawozdaniu za rok 2020 Jan Golba, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, podkreślał, że: Lecznictwo uzdrowiskowe, turystyka, turystyka uzdrowiskowa i branże z nimi powiązane są podstawą funkcjonowania uzdrowisk. Wstrzymanie tej działalności w całym sezonie lub w jego większej części to wyrok finansowy na gminy uzdrowiskowe, jedynie odwleczony w czasie. Turystyka, w tym turystyka uzdrowiskowa i lecznictwo uzdrowiskowe, charakteryzuje się ogromnym efektem mnożnikowym w gospodarce, dlatego zwiększenie nakładów na inwestycje związane z rozwojem funkcji turystycznych, oznacza wsparcie znacznie wykraczające poza samą branżę turystyczną.

Gminy uzdrowiskowe pokładały ogromne nadzieje w zapowiadanym przez rząd programie „Polskie Uzdrowiska”, tworzonym w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Niestety, przygotowywany przez wiele miesięcy program nie został ostatecznie przyjęty, a rząd w żaden sposób nie pomógł gminom uzdrowiskowym. Wobec nikłych szans wsparcia w ramach KPO, samorządy domagają się wsparcia i realizacji programu „Polskie Uzdrowiska” poprzez Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.

Klimatyczne uzdrowiska

Ciekawą propozycją dla gmin uzdrowiskowych oraz obszarów ochrony uzdrowiskowej jest za to stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nowy program „Klimatyczne uzdrowiska”, który daje szansę na realizację inwestycji środowiskowych związanych głównie z ochroną klimatu. Jest to pierwszy taki program przygotowany dla gmin uzdrowiskowych.

Ponieważ stopień dofinansowania projektów inwestycyjnych wynosi maksymalnie 70 proc., a gminy są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, nie zawsze pozwalającej im na zabezpieczenie środków na wkład własny, uczestnicy walnego zebrania podjęli decyzję o przygotowaniu wystąpienia do prezesa NFOŚiGW w sprawie podniesienia do 85–90 proc. wysokości dofinansowania inwestycji realizowanych w ramach wspomnianego programu.

Aprobatę przedstawicieli samorządów zyskała natomiast informacja o refundacji dla jednostek samorządu terytorialnego utraconych dochodów z tytułu PIT w ramach „Polskiego Ładu”.

Inne sprawy

Na spotkaniu poruszono również sprawę wykorzystania złóż wód leczniczych w uzdrowiskach przez podmioty inne niż spółki państwowe i samorządy wojewódzkie. Włodarze zwrócili uwagę na duży problem w wykorzystaniu wody geotermalnej i leczniczej dla celów balneologicznych czy rekreacyjnych przez samorządy gminne i podmioty nieposiadające koncesji. Zaproponowano, aby w tym przypadku przyjąć słowacki model, który polega na przyznaniu prawa do korzystania z zasobów wód – w przypadku ich niepełnego wykorzystania przez przedsiębiorcę. Zdecydowano również o zwiększeniu ilości analiz i raportów wykonywanych przez stowarzyszenie. Ponadto osoby biorące udział w walnym zgromadzeniu miały okazję zapoznać się z ofertą firmy produkującej autobusy elektryczne.

Autor
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.